Menu
Buttony
Imprezy i wydarzenia

DBI - "Tworzymy Kulturę Szacunku w Sieci"

Nad działaniami w naszej szkole czuwają: Zespół Zadaniowy "Bezpieczny Internet", nauczyciele i wychowawcy.

1. Przeprowadzenie wśród uczniów i rodziców ankiety na temat: "Świadomego i bezpiecznego korzystania z narzędzi TIK".

2. Spotkanie dla rodziców na temat "Czy wiesz w co gra Twoje dziecko".

3. Zaprezentowanie wyników z przeprowadzonej ankiety, wśród uczniów i rodziców.

4. Zaproszenie na spotkanie specjalistów do spraw uzależnień: mecenasa, prawnika, którzy udzielą porad prawnych dotyczących między innymi, skutków niewłaściwego korzystania z internetu przez nieletnich a odpowiedzialność rodziców. Przedstawienie prezentacji i omówieniem problem uzależnień dzieci od Internetu.

5. Nagranie filmiku przez uczniów klasy 6 w którym wyjaśnią skróty używane w Sieci w komunikacji uczniowskiej. Podzielą się uczniowskimi doświadczeniami z korzystania z dostępnych technologii komunikacyjnych.

6. Spotkanie z policjantami komendy malborskiej dla kl. 1-3 w ramach prowadzonych działań profilaktycznych "Uczę się bezpieczeństwa", 5 spotkań w ciągu roku szkolnego.

7. Spotkanie uczniów w maju br. ze Strażą Miejską na temat: "Obserwacja monitoringu".

8. Uczniowie zaprezentują swoje działania, doświadczenia i nakręcony filmik w Codziennej Gazecie Internetowej www.82-200.pl oraz w Radio Malbork.

9. Warsztaty z policjantami w kl. 4-6 "Prawo w cyberprzemocy".

10. Lekcje informatyki w kl. 4-6 Nie daj się wciągnąć w Sieć. Bezpieczne wędrówki w Internecie. Podróż z przeszkodami w Sieci.

11. Konkurs szkolny na plakat "Tworzymy kulturę szacunku w Sieci", dla uczniów kl. 4-6 z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu. Prezentacja i galeria prac uczniów na korytarzu szkolnym z rozdaniem dyplomów i nagród.

foto: http://www.saferinternet.pl/dbi/o-dbi.html

ASz


Warsztaty przędzalnictwa/powroźnictwa

Pan Józef Madej omówił i pokazał z jak różnych roślin można zrobić przędzę.
Uczniowie mogli wykonać splot skręconej linki na średniowiecznym urządzeniu.
Wykonali pamiątkową ozdobę, kwiatu, mini serwety.
Warsztaty dały możliwość zapoznania się z dawnymi technikami przędzenia
i skęcania sznura.

Powroźnictwo – rzemiosło wykonywane przez powroźnika, polegające na produkcji
lin i powrozów poprzez splatanie lub skręcanie kilku oddzielnych sznurów.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Powroźnictwo

ASz


"Jasełka w punkcie przedszkolnym Słoneczko"

Klasy 2Ai 3B odwiedziły z przedstawieniem "Jasełkowy zawrót głowy" dzieci z punktu przedszkolnego Słoneczko. Maluchy z wielkim zainteresowaniem oglądały występ naszych uczniów. Na pamiątkę występu otrzymaliśmy dyplom z podziękowaniami.

M.Brzezicka-Major, K.Tomasik


Teatr Miniatura

W dniu 03.01.2018 r. uczniowie klas pierwszych wybrali się do Teatru Miniatura w Gdańsku, gdzie mogli obejrzeć spektakl pt. "Cudowne święta Malwiny". Opowiadał on o czarodzieju Mizantropie, który uważał, ze ludzie nie potrafią obchodzić świąt, dlatego postanowił, że już ich nie będzie. Główna bohaterka - Malwina, nie pozwoliła na to i z pomocą zwariowanych kolędników udowodniła, co jest w świętach ważne. Spektakl pozwolił wszystkim jeszcze raz poczuć atmosferę świąt.

A.Kalinowska


"Maria na lekcji klasy 3B"

Po raz kolejny Maria odwiedziła klasę 3B - tym razem, poza nauką piosenek w języku włoskim i origami, pomagała w dekorowaniu naczyń ceramicznych. Dzieci chętnie uczestniczą w zajęciach prowadzonych w języku włoskim i szybko przyswajają nowe słówka.

M.Brzezicka-Major


"Warsztaty ceramiczne w 3B"

Nowy rok uczniowie 3B rozpoczęli od warsztatów ceramicznych prowadzonych przez Paną Beatę Grudziecką z Pracowni Ceramicznej "Stare Miasto". Dzieci mogły zapoznać się z różnymi technikami wyrabiania ceramiki oraz samemu spróbować "lepienia garnków". Naczynia przygotowane przez małych garncarzy zostały wypalone i ozdobione. Dzieci wykazały się dużą kreatywnością i cierpliwością podczas wykonania i ozdabiania swoich prac.

M.Brzezicka-Major


Jasełka

W piątek 22 grudnia 2017r. uczniowie klas pierwszych wprowadzili koleżanki i kolegów z klas młodszych w radosną atmosferę Świąt Bożego Narodzenia, przedstawiając zebranym Jasełka, czyli widowisko o narodzeniu Pana Jezusa. Był więc Józef i Maryja, aniołowie, pastuszkowie oraz Trzej Królowie. Młodzi aktorzy z wielkim przejęciem i zaangażowaniem recytowali swoje role oraz z radością śpiewali kolędy i pastorałki. Na zakończenie dzieci oraz pani dyrektor złożyli zebranym serdeczne życzenia świąteczne.

A.Konopko


Wigilia w klasie 4B

Przy dźwiękach gitary i wigilijnych potrawach wspólnie śpiewaliśmy kolędy i spędzaliśmy wigilię klasową.

B.Maleńczyk


Klasa 5A - przygotowania do Wigilii Klasowej

Drzwi klasowe ozdobione. Dekoracje zrobione. Prezenty własnoręcznie przygotowane
dla wylosowanego kolegi klasowego.
Życzenia.
Przy kolędach w oczekiwaniu na pierogi wigilijne.

ASz


Wigilia w klasie 5B

Dnia 22 grudnia 2017r. odbyła się Wigilia klasowa, którą zaczęliśmy tradycyjnie od życzeń i opłatka. Po wspaniałej uczty przyszła pora na prezenty od Świętego Mikołaja, które przyniosły wiele uśmiechów na nasze twarze.

K.Siwko


Wolontariat europejski Erasmus+

W naszej szkole realizowany jest program Erasmus+. Jest to wolontariat europejski, który umożliwia osobom w wieku od 17 do 30 lat podjęcie pracy społecznej za granicą.

W ramach tego programu gościmy Marię Cabitza z Włoch. Bierze ona czynny udział w różnych zajęciach i wydarzeniach szkolnych. Uczy się języka polskiego i szlifuje swój język angielski. Maria poszerza naszą wiedzę na temat kultury swojego kraju, jak również zapoznaje się z naszymi tradycjami i zwyczajami. 22 grudnia, w piątek Maria była gościem na Wigilii klasy 5B, gdzie miała okazję podzielić się opłatkiem i skosztować naszych tradycyjnych potraw.

K.Siwko


Wigilia Klasowa klasy 5C

Dnia 22.12.2017 odbyła się Wigilia Klasowa klasy 5C. Zaczęliśmy od śpiewania kolęd i podzielenia się opłatkiem, po czym wszyscy zasiedli przy wspólnym stole, aby zjeść drobny poczęstunek przygotowany przez rodziców. Każdy otrzymał prezent, który pozwoli rodzinne spędzić czas w gronie najbliższych.

A.Nowalińska-Krukowicz


Marzycielska Poczta

Pani w szkole powiedziała nam o bardzo fajnej akcji, jest to Marzycielska Poczta. Bez zastanowienia postanowiliśmy także pomóc i wesprzeć na duchu kolegę lub koleżankę , którzy zmagają się z chorobami.

Każdy z nas upatrzył sobie sobie osobę, do której chciałby napisać. Listy pisaliśmy na lekcjach języka polskiego pod opieką naszych nauczycielek Mamy nadzieję,że kilka miłych, ciepłych słów od kogoś obcego może bardzo podnieść na duchu.

Być może poprawi humor, a może stanie początkiem chociaż korespondencyjnej przyjaźni.

Ola i Ada


Klasa 5C praca w grupach

Przed świętami każdy ma ogrom przygotowań. Klas 5 C w grupach przygotowywała świąteczne deklaracje na drzwi. Każda z grup miała inne materiały dekoracyjne i inne pomysły. Nie odbyło się bez wymiany zdań ale dzieci szybko dochodziły do kompromisu. Zapraszamy do oglądnięcia naszych pięknych efektów wspólnej pracy.

A.Nowalińska-Krukowicz


Świąteczne dekoracje

Uczniowie udekorowali drzwi swojej klasy, światecznymi ozdobami.

M.Awin-Wiśniewska


Dzień Przytulania

Dnia 20.12.2017 r. obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Przytulania. Uczniowie SU przebrani w kolorowe stroje, odwiedzali szkolne klasy zachęcając wszystkich, aby dzień ten był pełen uśmiechu i radości. Przytulasom nie było końca ...

A.K i Asz


Z wizytą w Domu Pomocy Społecznej

Ze Świętami Bożego Narodzenia wiąże się wiele pięknych tradycji i zwyczajów. Jednym z nich jest odgrywanie inscenizacji o Bożym Narodzeniu zwanych Jasełkami. W świąteczną atmosferę domowników DPS w Malborku próbowali wprowadzić uczniowie klasy 2a i 3b, którzy wraz z wychowawcami przygotowali przedstawienie jasełkowe. Zaprezentowali je 19 grudnia, przypominając w ten sposób wydarzenia sprzed ponad dwóch tysięcy lat, kiedy to w Betlejem narodziło się Boże Dzieciątko. Dzieci wcieliły się w role Maryi i Józefa, pasterzy, aniołów, trzech króli, diabła, Hetmana czy Heroda. Uroku inscenizacji dodały kolędy, które napełniły wszystkich świąteczną radością i sprawiły, że poczuć można było magię zbliżających się świąt. Do wspólnego kolędowania włączyli się domownicy Domu Pomocy Społecznej oraz personel.

K.Tomasik, M.Brzezicka-Major


Klasa 5C w Fun Arena w Gdańsku

Z okazji Mikołajek klasa 5 C wybrała się do Fun Arena w Gdańsku, spędzili ten dzień bardzo aktywnie, mając do dyspozycji 1000 metrów kwadratowych,na których znajdują się różne trampoliny. Wszyscy zmęczeni, lecz zadowoleni wróciliśmy, planując kolejną wycieczkę.

A.Nowalińska-Krukowicz


Coraz bliżej święta…

W piątek 15 grudnia uczniowie naszej szkoły mogli poczuć magię prawdziwych świąt uczestnicząc w kiermaszach ozdób bożonarodzeniowych. Jeden z kiermaszów przygotowany został przez rodziców i dzieci oraz wychowawcę oddziału przedszkolnego. Były przepiękne ozdoby świąteczne, aniołki, stroiki, mikołaje, choinki i wiele innych ozdób związanych ze świętami. Nie zabrakło także pięknie ozdobionych pierników upieczonych przez rodziców i ozdobionych przez dzieci a także ciepłego kakao.

M.Godlewska, E.Dłużniewska, D.Kuczewska


Transmisja spektaklu lalkowego z Kielc

Dnia 13.12.2017r. zerówka oraz klasy I-III (1A, 1C,3C) obejrzały transmisję spektaklu lalkowego pt." Kopciuszek". Transmisja odbywała się na żywo z Teatru Lalki i Aktora KUBUŚ w Kielcach. Uczniowie mają okazję oglądać na żywo transmisje przedstawień teatralnych ze względu na udział szkoły w Internetowym Teatrze dla szkół.

K.Miecznik, B.Gał - Zespół Zadaniowy "Wybieramy czytanie"


Warsztaty świąteczne klas pierwszych

W dniu 13.12.2017 r. w naszej szkole, odbyły się warsztaty świąteczne zorganizowane przez Panie nauczycielki: Aleksandrę Konopko, Justynę Piejko i Magdalenę Łabiak. W warsztatach wzięli udział uczniowie klas pierwszych, a także ich rodzice. Wszyscy mieli głowy pełne pomysłów, a przy dźwiękach kolęd powstało wiele ciekawych, kolorowych i oryginalnych ozdób świątecznych. Bardzo dziękujemy uczniom i rodzicom za zaangażowanie i udział w warsztatach.

A.Kalinowska


Lekcja historii w Zamku krzyżackim

Dnia 8.12.2017 klasa 2a i 2b uczestniczyły w lekcji historii w Zamku w Malborku.
Zadaniem dzieci w trakcie zwiedzania było rozszyfrowanie kilkunastu zagadek, które przygotowała pani przewodnik. Za każdą prawidłową odpowiedź dzieci uzyskiwały jedną literkę, która składała się na końcowe hasło. Niezwykła przygoda, ciekawy sposób opowiadania z pewnością przyczyniły się do poszerzenia wiedzy na temat malborskiego zamku.

K.Tomasik


Wygrał Kacper!

Był najlepszy.

Nasz kolega Kacper Kaniecki z kl. 5A w utworze Michaela Jacksona "Billie Jean" wygrał w szkolnych przesłuchaniach "Mam Talent" dla grupy wiekowej klas 4-6.

Cieszymy się!
Dziś na godzinie wychowawczej zrobiliśmy Kacprowi klasową niespodziankę. Wręczyliśmy dyplom z naszymi podpisami i upominek.
Zrobiliśmy kilka pamiątkowych fotek.

Dziękujemy również za wkład pracy podczas przesłuchań klasowym kolegom:
Hani - Śnieżynce,
Mai - charakteryzatorce,
Alanowi i Kajetanowi - prowadzącym,
Marcel - fotograf.

...i wielu innym osobom bez których to wydarzenie nie mogłaby sie udać.

notatka: J.Szymkowska, H.Kulin - ucz. 5A


"Mikołajkowa wycieczka do kina"

W dniu 07.12.2017 r. uczniowie klas pierwszych, udali się na wycieczkę do kina w Sztumie na bajkę pt."Kumple z dżungli". Wycieczka zorganizowana była w ramach Mikołajek obchodzonych jak co roku 6 grudnia. Uczniowie od rana byli w świetnych humorach.

Nie mogli doczekać się seansu. Oglądając film o przyjaźni, mali widzowie dowiedzieli się, że aby osiągnąć sukces liczy się przede wszystkim współpraca w zespole. Dowiedzieli się także, że zarówno młodość, jak i dojrzałość to wartości, z których warto czerpać wzorce, bo mają wiele do zaoferowania. Po udanym seansie, uczniowie wraz z nauczycielkami udali się na spacer w okolice jeziora sztumskiego. Wszyscy wrócili szczęśliwi i zadowoleni.

A.K


Mikołajki

Dnia 6 grudnia obchodziliśmy w naszej szkole Mikołajki. Korytarze klas I-III jak i IV-VI zapełnione były uczniami w czerwonych czapeczkach. Nie zabrakło również małych upominków od Mikołaja, a to znaczy, że wszystkie dzieci były w tym roku grzeczne!

Mamy nadzieję, że za rok Mikołaj również obsypie nas takimi słodkościami!

D.Sokołowska


Lekcja wychowania fizycznego

Aby potwierdzić powiedzenie, że lekcje wychowania fizycznego nie mogą być nudne.
Klasa 5C wybrała się na miejskie lodowisko, aby doskonalić umiejętności.

A.Nowalińska-Krukowicz


"Po co nam matematyka?"

Dnia 30 listopada 2017 r. odbyły się w naszej szkole Warsztaty Origami dla uczniów
klas I – III. Są to zajęcia rozwijające logikę i koncentrację małych uczestników.
Dzieci spędziły wspaniały czas ze swoimi rówieśnikami tworząc piękne kolorowe
koty z papieru.

- Organizatorem warsztatów byli nauczyciele z Zespołu Zadaniowego "Po co nam matematyka?"

A.Grabowska


Aktywna przerwa

W trosce o bezpieczeństw uczniów klas 4-6 codziennie odbywa się "Aktywna przerw", która pozwala dzieciom spędzić aktywnie, aby na zajęciach dydaktycznych mogli się lepiej skoncentrować i rozładować stres i napięcie.

M.Kapczyńska


"Czy wiesz w co gra Twoje dziecko"

Dnia 30.11.2017 w Szkole Podstawowej nr 3 odbyło się spotkanie dla rodziców na temat "Czy wiesz w co gra Twoje dziecko". Zaprezentowano wyniki ankiet dotyczących świadomego i bezpiecznego korzystania z narzędzi TIK, przeprowadzonych wśród rodziców i uczniów, Na spotkaniu nie zabrakło specjalistów: mecenas Anna Urbanowicz udzielała porad prawnych dotyczących, między innymi, skutków niewłaściwego korzystania z internetu przez nieletnich oraz Katarzyna Gostkowska - Kraczkowska, podczas swojej prezentacji omówiła problem uzależnień od internetu.

Jednym z elementów prezentacji był film nagrany przez uczniów klasy VI B, naszej szkoły, w którym wyjaśniają skróty używane w komunikacji uczniowskiej. Młodzież dzieli się doświadczeniami z korzystania z dostępnych technologii komunikacyjnych.

Mamy nadzieję, że to spotkanie przyczyniło się do zwiększenia świadomości rodziców.

Zespół Zadaniowy: M.Brzezicka-Major, P.Kozłowska, K.Tomasik


Spektakl profilaktyczny "Awantura o żabę"

01 grudnia 2017r. uczniowie klas I i II oraz oddziału przedszkolnego obejrzeli spektakl profilaktyczny pod tytułem "Awantura o żabę" w wykonaniu aktorów z Teatru "Kurtyna" z Krakowa.

Przedstawienie opowiadało o pożytkach płynących z pracowitości, dobrego zachowania, akceptacji, szacunku, posłuszeństwa wobec opiekunów i osób starszych. W spektaklu aktorzy zaprezentowali jak unikać lenistwa, próżności, samolubstwa i agresji.

Przedstawienie uświadomiło uczniom jak ważną rzeczą jest dbać o zdrowie oraz prowadzić zdrowy tryb życia. Spektakl posiadał oprawę muzyczną i piękne kostiumy. Był pełen dynamicznych i humorystycznych dialogów, które wciągnęły widza w interakcję.

J.W.


Gimnastyka korekcyjno-kompensacyjna

Zajęcia z gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej dla klas pierwszych, prowadzone są w każdy poniedziałek o godz. 12:40 do 13:25. Zajęcia mają na celu poprawienie ogólnej sprawności organizmu dziecka, przeciwdziałanie pogłębieniu się wady postawy oraz kształtowanie odruchu poprawnej postawy ciała.

D.Kuczewska


FOTORELACJA ZE ŚWIETLICY

- Sportowe Piątki

D.Kuczewska


Andrzejki i Katarzynki

30 listopada klasy I b i I c poznawały tradycyjne zabawy andrzejkowe i katarzynkowe. Wszystkie dzieci przyszły do szkoły w ciekawych przebraniach. Nie zabrakło czarownic, duchów, kotów i innych pomysłowych strojów. Pierwszoklasiści bardzo chętnie uczestniczyli w zabawach. Poznawali imię przyszłych żon, mężów, dowiadywali się, co czeka ich w przyszłości, jaki będą wykonywali zawód. Poznali również przysłowia ludowe związane z andrzejkami i katarzynkami. Wesoło bawili się przy muzyce, rywalizowali w licznych konkursach, chętnie korzystali z przygotowanego poczęstunku. Uroczystą imprezę dla pierwszoklasistów przygotowały wychowawczynie klasy I c i I b - panie Magdalena Łabiak, Justyna Piejko i Agata Kalinowska.

J.Piejko


Młodzi wolontariusze

W dniu 21 listopada uczniowie, w ramach zajęć w świetlicy szkolnej, przeprowadzili akcję charytatywną na rzecz Malborskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Zwierząt "Reks", które opiekuje się bezdomnymi zwierzętami, organizuje ich adopcję, sterylizację i interweniuje w przypadkach ich okrutnego traktowania. Dzieci przygotowały ciasto i pod opieką nauczycieli piekły i sprzedawały gofry. Całkowity zysk z ich sprzedaży, w kwocie 639 zł, został przekazany na cele statutowe Stowarzyszenia "Reks", którego przedstawiciele odwiedzili świetlicę szkolną w dniu 24 listopada.

Celem, podjętej przez wychowawców akcji, było nie tylko finansowe wsparcie podopiecznych "Reksa", ale również uwrażliwienie dzieci na los skrzywdzonych zwierząt, rozwijanie samorządności, zaradności i postaw prospołecznych.

Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem i osiągnęła zamierzone cele.

foto - https://pl-pl.facebook.com/MalborskieStowarzyszenieReks/

D.Wensker


"Cztery żywioły"

Klasa IIIA w ramach zajęć przygotowała przedstawienie teatralne pt. "Cztery żywioły". Swoimi umiejętnościami oraz własnoręcznie zrobionymi strojami pochwalili się młodszym koleżankom i kolegom z klas I i II.

J.Zaborowska


Zajęcia w Centrum Hewelianum

24.11.2017r. Klasa 3d i 4a wybrały się do Gdańska na zajęcia edukacyjne do Centrum Hewelianum. Uczniowie mieli przyjemność poznać ciekawostki związane z energią, z odnawialnymi źródłami energii oraz utrwalały wiadomości związane z wodą i jej stanami skupienia.

M.Godlewska


MIŚ w roli głównej

Takie było hasło przewodnie w piątek 24.11.2017r. w naszej szkole. Oficjalnie powinniśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia świętować 25 listopada, ale w tym roku była to sobota.

Samorząd Uczniowski zadbał i zorganizował: oprawę muzyczną z repertuaru "misiowych piosenek" (w czasie przerw), sprzedaż słodkiego "co nieco" oraz misiowe makijaże dla chętnych i "sesje fotograficzne" z pluszowymi maskotkami.

W bibliotece szkolnej przedstawiono dla dzieci ze świetlicy prezentację "Bohater Wojtek, niedźwiedź, który poszedł na wojnę", wybrane piosenki o słynnym niedźwiedziu żołnierzu. Czytaliśmy fragmenty książki pt. "Dziadek i niedźwiadek". Krótka prezentacja historii pluszowego misia czekała na młodszych uczniów odwiedzających czytelnię. "Misiowe podróże po literaturze" – wystawka w czytelni przypomniała książki, które zna i lubi chyba każdy - i mały i ten trochę większy. Dla chętnych uczniów był też konkurs: "Biblioteczny misiowy konkurs puchatkowy". "Mój przyjaciel miś" to temat prac plastycznych, które wykonały dzieci ze świetlicy dla biblioteki szkolnej.

Listopadowy, pochmurny dzień upłynął w sympatycznej "misiowo-pluszowej" atmosferze.

M.B.+SU


EuroWeek

W dniach 14-18 listopada 10 uczniów z klas 6 naszej szkoły wraz z uczniami Szkoły Podstawowej nr 8 wzięło udział w obozie językowym "Euroweek" w Polanicy-Zdrój.

Uczniowie brali udział w licznych zajęciach grupowych posługując się głównie językiem angielskim. Mieli również okazję poznać wolontariuszy z różnych krajów takich jak np. Kolumbia, Wietnam, Uganda, czy Indie, oraz dowiedzieć się o ich kulturze. Wszyscy mieli okazję zaprezentować swoje talenty podczas pokazu "Mam talent" oraz ćwiczyć umiejętności komunikacyjne. Na koniec dnia każdy wracał do pokoju z ogromnym uśmiechem na twarzy.

K.Siwko


Kółko szachowe w naszej szkole

Uczymy się zasad gry, poznajemy ciekawostki szachowe i wspólnie gramy.

M.Godlewska


Piramida Zdrowego Wyboru

W poniedziałek 20 listopada w klasach pierwszych odbyło się spotkanie z animatorem zdrowia z Instytutu Żywienia i Rozwoju "Eligo" z Gdyni. Uczniowie uczestniczyli w zajęciach dotyczących zasad prawidłowego odżywiania. Dzieci dowiedziały się o właściwym udziale różnych grup spożywczych w codziennym odżywianiu. Nauczyły się, które pożywienie daje im energię, zwiększa odporność czy podnosi koncentrację. Zajęcia zostały przeprowadzone z wykorzystaniem modelu piramidy oraz narzędzi pobudzających wyobraźnię i skojarzenia.

Serdecznie dziękujemy Firmie K2 EKO - MILK za pomoc w zorganizowaniu spotkania dla naszych uczniów.

J.W.


Centrum Nauki Eksperymentu w Gdyni

W dniu 17 listopada 2017 r. klasy IV-VI wybrały się na wycieczkę do "Eksperymentu"
w Gdyni. Uczniowie mieli możliwość zabawy i nauki dzięki różnego rodzaju atrakcjom.
Mogli zobaczyć m.in. jak powstaje tsunami, jak działa elektrownia wodna, sprawdzić siłę magnesów, wprawić w ruch wahadło rezonansowe, obejrzeć organy znajdujące się w ciele człowieka i wiele innych.

Udział w wycieczce dostarczył mnóstwo emocji i niezapomnianych wrażeń.

M.Kapczyńska, ASz


SPOTKANIE Z MISJONARZEM
i zbiórka mydła dla Afryki

8 listopada br. (środa) gościliśmy w naszej szkole Dyrektora Misyjnego Referatu Księży Werbistów o. Wiesława Dudara z Pieniężna. Ojciec Misjonarz opowiadał nam o codziennym życiu, szkolnictwie i opiece medycznej oraz misyjnej w Afryce- Papui -Nowej Gwinei, pokazywał zdjęcia, uczył kilku słów w języku Papui -Nowej Gwinei, pokazywał eksponaty z Muzeum Misyjnego będące częścią tamtejszej kultury. Wszyscy słuchali zaciekawieni, gdyż niewątpliwie jest to dla nas "inny świat".

Nasza szkoła od kilku lat wspiera pomocą ludność afrykańską organizując misyjne akcje charytatywne "Mój szkolny kolega z Afryki".
08-17.11.2017r. zbieraliśmy mydło w kostkach, które dla Afrykańczyków jest środkiem myjącym, piorącym i leczniczym.

- Zespół zadaniowy "Szkoła życzliwości i empatii"

A.Jaszkowska
1. Fotorelacja z zajęć świetlicowych "Na sportowo"

Drodzy rodzice w naszej świetlicy dużo się dzieje, chcemy się z Wami tym podzielić. Prowadzimy zajęcia sportowe, odbywają się zajęcia z gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej, poranne rozgrzewki przy muzyce, zajęcia relaksacyjne. Wprowadziłyśmy także podstawy tańca nowoczesnego "Shuffle dance".

D.Sokołowska, D.Wensker, D.Kuczewska, J.Bielecka

2. Fotorelacja z zajęć świetlicowych "Plastycznie"

W tej fotorelacji chwalimy się zajęciami plastycznymi i przedstawiamy efekty naszej pracy.

D.Sokołowska, D.Wensker, D.Kuczewska, J.Bielecka

3. Fotorelacja z zajęć świetlicowych "Technicznie"

Zajęcia techniczne są wprost uwielbiane przez naszych uczniów. Wykorzystujemy rożne pomoce dydaktyczne. Pokazujemy dzieciom coraz to nowsze i ciekawsze techniki oraz atrakcyjne przybory i materiały. Poznanie różnych form pracy ułatwia realizację oryginalnych, nowych pomysłów, a także zachęca do sięgnięcia po trudniejsze tematy.

D.Sokołowska, D.Wensker, D.Kuczewska, J.Bielecka

4. Fotorelacja z zajęć świetlicowych "Rekreacyjnie"

Pod hasłem "rekreacyjnie" kryją się wszystkie inne działania świetlicowe. Uczniowie czerpią radość i zadowolenie z codziennych spacerów. Dołączyły do nas dzieci z oddziału przedszkolnego wraz z panią Eweliną. Starszaki opiekują się maluchami, włączyłyśmy się również w aktywne przerwy.

D.Sokołowska, D.Wensker, D.Kuczewska, J.Bielecka
Uczę się bezpieczeństwa

Policjanci z malborskiej komendy w ramach prowadzonych działań profilaktycznych
"Uczę się bezpieczeństwa", spotkali się z uczniami klas pierwszych.
Akcja ta dedykowana jest najmłodszym uczniom szkół, a jej celem jest edukacja dzieci
o zagrożeniach jakie czyhają na nie w życiu codziennym.
Podczas realizacji programu odbędzie się 5 spotkań w całym roku szkolnym.

M.Łabiak


99. Rocznica Odzyskania przez Polskę Niepodległości

11 listopada obchodziliśmy uroczystości 99. Rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Poczet Sztandarowy uczestniczył we Mszy Świętej w intencji Ojczyzny, następnie w przemarszu na Skwer Żołnierzy Wyklętych, podczas którego miała miejsce Inscenizacja historyczna pt."Czas Patriotów". Pod Pomnikiem Armii Krajowej zostały złożone kwiaty.

Na Skwerze Żołnierzy Wyklętych burmistrz miasta Marek Charzewski w przemówieniu nawiązał do wydarzeń historycznych, ale też do swojego pobytu w niemieckim Monheim, gdzie uczestniczył w rocznicy nocy kryształowej z 1938 roku. Burmistrz życzył zgromadzonym, żeby udzielił się im entuzjazm sprzed 99 lat.

D.Kuczewska


Szkolny Dzień Niepodległości

Dnia 10 listopada w naszej szkole Obchodziliśmy 99. Rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Z tej okazji odbył się uroczysty apel na którym Pani Ewelina Dłużniewska przedstawiła uczniom prezentacje na temat upamiętnienia odzyskania przez Polskę Niepodległości w 1918 roku, po 123 latach zaborów. Uczniowie klas I-III oraz oddział przedszkolny przygotowali pieśni patriotyczne, które zostały pięknie zaśpiewane przez każdą z klas.

D.Kuczewska, D.Sokołowska


Święto Niepodległości

10 listopada obchodziliśmy w naszej szkole Święto Niepodległości.
W tym dniu dla uczczenia tego ważnego wydarzenia uczniowie i nauczyciele nosili własnoręcznie wykonane kotyliony.

Uczniowie klas 0 - III uczestniczyli w uroczystym apelu z okazji 99 rocznicy odzyskania niepodległości. Wszyscy w skupieniu wysłuchali pieśni patriotycznych przygotowanych przez każdą z klas. Rys historyczny przybliżył uczniom okoliczności utraty niepodległości, wydarzeń z okresu zaborów, a następnie odzyskania niepodległości w dniu 11 listopada 1918 roku.

M.Łabiak


11 listopada - uczniowskie plakaty

Świeto Niepodległości to dla każdego Polaka ważna data - symbole walki o wolność
i zwycięstwo.
Rys historyczny w plakatach, przybliżył uczniom okoliczności utraty niepodległości,
okres zaborów, a następnie odzyskania niepodległości w dniu 11 listopada 1918 roku.

Barwy narodowe, godło, hymn oraz własnoręcznie wykonane kotyliony w barwach narodowych podkreśliły patriotyczny charakter tego święta.

B.Kacprowicz, ASz


"Akcja Zielone, czerwone światło"

Dnia 26.10.2017 dzieci uczęszczające na zajęcia świetlicy socjoterapeutycznej wzięły udział w akcji "Zielone, czerwone światło". Przy współpracy policjantów kontrolowały uczestników ruchu drogowego. Kierowca, który przestrzegał zasad otrzymał od dzieci zielonego lizaka. Kierowca, który złamał zasady ruchu drogowego przekraczając prędkość lub stan techniczny samochodu był nieprawidłowy otrzymał lizaka czerwonego.

K.Tomasik


Tydzień Promocji Zdrowia

- Tydzień naszych działań 16-20.10.2017r.

1. Spotkanie klas III z ratownikiem medycznym nt. "Pierwsza pomoc
przed-medyczna"

2. Dzień naturalnych, zdrowych soków w klasach I-VI. "Witaminki dla chłopczyka i dziewczynki - znaczenie witamin w rozwoju dziecka - prezentacja w klasach I

3. Spotkanie w klasach IV-VI z ratownikami medycznymi ze Stowarzyszenia Joannici Dzieło Pomocy "Pierwsza pomoc przed-medyczna"

4. Spotkanie w klasach II i III z dietetykiem i animatorem zdrowia z Instytutu Żywienia i Rozwoju Eligo z Gdyni nt. "Piramida zdrowego wyboru"

5. "Dzień zdrowej kanapki" w klasach I-III oraz "Zdrowe kanapki dają moc" w klasach IVa, VI a, VIb

6. "Sportowe rozgrywki w dwa ognie i w ringo" klas II i III

7. Rajd rowerowy klas III

8. Czynny wypoczynek na świeżym powietrzu - wycieczka klas I do Wirt

9. "Owocowa przerwa" dla klas 0- VI - degustacja jabłek.
10. Dzień nabiału:
"Znaczenie mleka i produktów mlecznych w diecie dzieci"- prezentacja dla klas II i III,
"Pij mleko"- prezentacja dla klas I oraz spotkanie z pielęgniarką szkolną.

11. Muzyczna przerwa dla wszystkich klas

12. "Dzień świeżaka" - przedstawienie koła ekologicznego (kl.1a i 3e) dla klas 0-III

13. "Warzywne co nieco" - klasy I wykonały warzywne kukiełki.

15. Spotkanie z asystentkami stomatologa z Przychodni Stomatologicznej M-DENT "Higiena jamy ustnej" w klasach I

16. Nasza świetlica szkolna zadbała o dekoracje w stołówce

A.Jaszkowska


"Gang Świeżaków przedstawia"

W piątek 20.10.2017r. członkowie Koła Młodych Ekologów oraz uczniowie klasy III E zaprosili koleżanki i kolegów z klas 0- III do wspólnej zabawy pod hasłem „Gang Świeżaków przedstawia”. Wierszem i piosenką zachęcali do spożywania warzyw i owoców oraz do uprawiania ćwiczeń fizycznych.

Udział w przedstawieniu dostarczył wielu wrażeń zarówno występującym, jak i widzom, którzy spontanicznie przyłączyli się śpiewu oraz ćwiczeń ze Świeżakami.

A.Konopko, E.Krawczyk


Pierwszaki na wycieczce w Wirtach

Dnia 18 października 2017r. uczniowie klas pierwszych wybrali się na wycieczkę przyrodniczą do Arboretum w Wirtach. Wędrując ścieżką dydaktyczną ogrodu dendrologicznego, poznawali gatunki drzew i krzew pochodzących z różnych stron świata. Podziwiali piękno jesiennej przyrody z tarasów widokowych nad Jeziorem Borzechowskim. Po spacerze uczniowie regenerowali siły, spożywając kiełbaski upieczone w ognisku.

Pobyt w Arboretum był także okazją do zakupu sadzonek drzew i krzewów, które młodzi przyrodnicy zasadzą w swoich ogrodach.

A.Konopko, M.Łabiak


Klasa 3D

16 października klasa 3d uczestniczyła w zajęciach

w Szkole Łacińskiej pt."Od ziarenka do bochenka".

M.Godlewska


Dzień Edukacji Narodowej

Dnia 13.10.2017r. w naszej szkole świętowaliśmy Dzień Edukacji Narodowej.
Szkolny Zespół Zadaniowy "Moja mała i wielka ojczyzna" przygotował dla uczniów prezentacje multimedialną dotyczącą Komisji Edukacji Narodowej. Podczas prezentacji dzieci dowiedziały się czym zajmuje się Komisja Edukacji Narodowej, bliżej poznały historię jej powstania, a także kto był pierwszym prezesem i członkami KEN-u.

Spotkanie zakończyło się wręczeniem przez panią dyrektor Beatę Kacprowicz nagród dla nauczycieli.

Klaudia Dziki


Wyjazd do kina HELIOS w Tczewie

Nutkę ciekawości w dniu 07.10.2017r. przeżyli uczniowie kl. 4-6 podczas oglądania filmu "Tarapaty". Nieoczekiwana wakacyjna przygoda głównej bohaterki, miały pokonać nieufność i odważyć się na przyjaźń przy rozwiązaniu kłopotliwej zagadki prowadzący do rodzinnego skarbu.

ASz


"Z KSIĄŻKĄ NA WALIZKACH"

5 października 2017r. klasa 4 b uczestniczyła w spotkaniu z Panią Małgorzatą Strękowską-Zarembą autorką ponad 40 książek dla dzieci, dziennikarką, recenzentką, współautorką podręczników, członkinią Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, laureatką wielu konkursów, m.in.za książkę "Abecelki i duch Bursztynowego Domu" otrzymała w 2004 r. Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego.

Spotkanie to odbyło się w Mediatece w ramach już 10. POMORSKICH SPOTKAŃ PISARZY Z MŁODYMI CZYTELNIKAMI - "Z KSIĄŻKA NA WALIZKACH". Autorka opowiadała dzieciom o początkach swojej kariery pisarskiej oraz skąd czerpie pomysły na pisanie. Zaprezentowała swoje książki, czytając ich zabawne fragmenty. Zadawała też zagadki literackie, zaproponowała wspólną wymowę trudnych wyrazów i zwrotów oraz rapowała. Dziękując za spotkanie, nasi uczniowie wręczyli pisarce bukiet kwiatów.

Wszyscy uczestnicy tego poranka w Mediatece mogli zakupić książki Pani Małgorzaty Strękowskiej-Zaremby, na których autorka wpisywała pamiątkowy autograf.

M.Budzyńska, M.Maleńczyk


Dzień Chłopca

Święto chłopca obchodzimy w Polsce 30 września, ponieważ jest to święto dość młode, obchodzone jest na całym świecie w różnych dniach.

Dziewczęta z klasy I C, w piątek 29 września, wręczyły ciekawe upominki dla swoich kolegów i złożyły im najserdeczniejsze życzenia.
Był też prezent "Słodka niespodzianka" – tort dla wszystkich dzieci.

A chłopcom z naszej szkoły życzymy wszystkiego najlepszego!!!

M.Łabiak


Spotkanie z policjantkami

We wtorek, 26.09.2017r. uczniowie klas pierwszych spotkali się z przedstawicielkami Komendy Powiatowej Policji w Malborku. Panie policjantki omówiły zagadnienia dotyczące bezpiecznego uczestnictwa w ruchu drogowym oraz zasady zachowania w różnych niebezpiecznych sytuacjach dnia codziennego.

Uczniowie z uwagą obejrzeli przygotowaną prezentację oraz aktywnie uczestniczyli w ćwiczeniach praktycznych, co z pewnością wpłynie na usystematyzowanie posiadanej już wiedzy.

A.Konopko, M.Łabiak


Sprzątanie Świata 16.09.2017


Bezpieczna droga do szkoły

W piątek 15 września uczniowie klasy I A, wybrali się na swój pierwszy spacer, podczas którego obserwowali pojazdy i pieszych.

Omawiali znaki drogowe znajdujące się w najbliższej okolicy szkoły. Przećwiczyli też w sposób praktyczny, jak należy bezpiecznie zachowywać się na przejściu dla pieszych z zastosowaniem zasad poznanych na lekcji.

A.Konopko


Wmurowania aktu erekcyjnego

5 września odbyła się ceremonia podpisania i wmurowania aktu erekcyjnego. W tym dniu przedstawiciele Urzędu Miasta, uczniów, rodziców oraz wykonawcy hali sportowej wraz z panią dyrektor Beatą Kacprowicz podpisali, a następnie wmurowali dokument w jedną z powstających ścian budynku. Kolejnym etapem, na który wszyscy czekamy jest uroczystość zakończenia inwestycji pełnowymiarowej sali gimnastycznej wraz z blokiem dydaktycznym.

Termin oddania budynku planowany jest na rozpoczęcie kolejnego roku szkolnego, czyli wrzesień 2018.

Marta Kapczyńska


Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego z pasowaniem

W poniedziałek 4 września 2017r. o godzinie 11 odbyła się uroczystość inauguracji nowego roku szkolnego 2017/2018. Jako pierwsza głos zabrała pani Dorota Wensker, witając dzieci oraz rodziców. Oficjalną część rozpoczęto od wprowadzenia pocztu sztandarowego i wspólnego odśpiewania hymnu narodowego. W dalszej części pani dyrektor Beata Kacprowicz przedstawiła nowych nauczycieli, którzy zostali przywitani radosnym okrzykiem "hip hip hura".

Podczas gdy starsi uczniowie udali się do swoich sal lekcyjnych, uczniowie klas pierwszych zostali zaproszeni do sali gimnastycznej, gdzie odbyło się uroczyste ślubowanie. Wychowawcy klas odczytywali imiona i nazwiska uczniów, którzy wychodząc na środek, pasowani byli przez panią dyrektor Beatę Kacprowicz na uczniów klasy pierwszej. Przygotowano też miłą niespodziankę dla "pierwszaków". Był to duży tort z okazji ich wkroczenia w progi naszej szkoły. Uroczystość zakończyło złożenie życzeń z okazji nowego roku szkolnego. Następnie uczniowie udali się do swoich nowych sal lekcyjnych na spotkanie z wychowawcami.

D.Kuczewska


78 rocznica wybuchu II Wojny Światowej

W piątek 1.09.2017 r. w 78 rocznicę wybuchu II wojny światowej wzięliśmy udział w uroczystości patriotycznej pod Pomnikiem Poległych Celników Polskich w Kałdowie. To właśnie w tym miejscu rozegrały się jedne z pierwszych wydarzeń drugiej wojny światowej. Pomnik w malborskim Kałdowie to dla celników najważniejsze miejsce podczas kolejnych rocznic wybuchu drugiej wojny światowej. Tu, gdzie obecnie stoi pomnik, znajdowało się przejście graniczne. Po ostrzelaniu i spaleniu placówki celnej przez hitlerowców w maju 1939 r. polscy inspektorzy celni nie wycofali się, tylko kontynuowali swoją służbę w wagonach kolejowych ustawionych na bocznicy.

W uroczystości upamiętniającej wydarzenia z 1 września 1939 r. wzięli udział żołnierze, straż graniczna, kolejarze, służba celna, służba celno-skarbowa, a także władze miasta, nauczyciele, uczniowie, mieszkańcy Malborka.

D.KuczewskaCopyright by www.d4u.glt.pl