Menu
  Strona Główna
  Ogłoszenia i Aktualności
  Nowości Wydawnicze
  Nasza Galeria
O Bibliotece
  Historia
  Zbiory
  Usługi
  Struktura MBP
  Regulaminy
Inne
  Katalog
  Zbiory elektroniczne
  Kontakt
  Polecamy Strony
  Archiwum
  Mediateka

Bibliografia Pomorza Gdańskiego i Œrodkowego

FB Malborku
Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej UM w Malborku


liczba odwiedzin:

PROWINCJA

Osiemnasty numer kwartalnika Prowincja. Kolejny zestaw lokalnych historii, ciekawostek, pasji, ludzkich losów. Na zimowe wieczory w sam raz.
Prozatorskie nowinki od Janusza Moździerza i Macieja Kraińskiego, tym razem w roli opowiadacza, a nie felietonisty. Poza tym poetyckie refleksje Zbigniewa Stelmacha, Sylwii Stankiewicz i naszego przyjaciela z Gronowa Elbląskiego – księdza Grzegorza Wąsowskiego. Andrzej C. Leszczyński, filozof z Gdańska, uderza w nasze prowincjonalne nuty, choć nie tylko.
Duża dawka prowincjonalnych peregrynacji. Krystyna i Janusz Ryszkowscy prowadzą nas do Jasnej w gminie Dzierzgoń, w okolice nieistniejącej już wieży Bismarcka, Marek Opitz do Żuławskiego Parku Historycznego, a Teodor Sejka do Benowa. Ola Paprot szuka tożsamości, tym razem na Powiślu, Andrzej Kasperek porównuje losy reymontowskiego, polskiego chłopa z żuławskim gospodarzem z XIX wieku, a Kordian Kuczma szuka śladów powiślańskich w …Sopocie.
Jak zwykle spora dawka lokalnej historii autorstwa Romana Niemczyka, Janusza Namenanika, Jana Chłosty, Bogumiła Wiśniewskiego, Leszka Sarnowskiego, Marty Chmielińskiej-Jamroz, Emila Klingenberga i fragmenty historii szkoły w Janowie, w opracowaniu Andrzeja Lubińskiego.
W dziale Pasjonaci opowieść o zamiłowaniach i wędrówkach Andrzeja Podolskiego ze Sztumu, Marta Chmielińska-Jamroz prezentuje sylwetkę Zbigniewa Cempy z Mikołajek Pomorskich, a Magdalena Grodecka analizuje fenomen ruchu rycerskiego przy okazji dwudziestolecia Bractwa Rycerzy Ziemi Sztumskiej.
Jak zwykle bogata część muzyczno-plastyczna kwartalnika. Wacław Bielecki podsumowuje swoje wakacyjne wojaże muzyczne po salach koncertowych Gdyni, Gdańska, Olsztyna, Bydgoszczy, przenosząc nas też w operowo-teatralne klimaty Lubeki i Hamburga. Jacek Albrecht podsumowuje sezon operowy nowojorskiej Metropolitan Opery…w Elblągu. W naszej Galerii tym razem niebanalny artysta z Dzierzgonia Zbigniew Chrostek, w recenzji Jarosława Denisiuka. Ponadto recenzje ostatnio wydanych książek i prezentacja graficznych prac zaprzyjaźnionego z kwartalnikiem gdańskiego artysty Pawła Paulusa Mazura.


    

 
 

Serwis Internetowy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Malborku - 2007