Menu
  Strona Główna
  Ogłoszenia i Aktualności
  Nowości Wydawnicze
  Nasza Galeria
O Bibliotece
  Historia
  Zbiory
  Usługi
  Struktura MBP
  Regulaminy
Inne
  Katalog
  Zbiory elektroniczne
  Kontakt
  Polecamy Strony
  Archiwum
  Mediateka

Bibliografia Pomorza Gdańskiego i Œrodkowego

FB Malborku
Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej UM w Malborku


liczba odwiedzin:


"ALEŻ SIĘ DZIAŁO!" CZYLI FERIE W MEDIATECE

Ferie zimowe dobiegły końca, śpieszymy więc z relacją ze spotkań i warsztatów, jakie tradycyjnie zorganizowaliśmy na ten czas dla dzieci i młodzieży :)
Warsztaty robotyki od kilku lat cieszą się niesłabnącą popularnością wśród naszych milusińskich. Trudno się dziwić, widząc radość małego i większego konstruktora, który potrafi wprawić w ruch samodzielnie zbudowany pojazd :) Dzieci stawiły się w komplecie i miały możliwość sprawdzenia się w roli inżynierów :)
Kolorowe spotkanie z koralikami Pyssla nauczyło dzieci zabawy w skupieniu i dobrym tempie, dążenia do dokończenia rozpoczętej pracy, a przede wszystkim pokazało, że w każdym drzemie artystyczna dusza. Dzieci bowiem nie tylko korzystały z przygotowanych wzorów, ale także komponowały własne, niepowtarzalne. I te oczywiście były najpiękniejsze! :)
Renesans planszówkowy również trwa w najlepsze. Wszyscy dobrze wiemy, że najlepsza zabawa z grami, gdy mama i tata bawią się z nami ;) Albo koleżanka, albo kolega :) Świat gier planszowych jest tak ogromny, ciekawy i fascynujący, że każdy znalazł coś dla siebie, a także nawiązał nowe znajomości :)
Wisienką na torcie okazało się spotkanie z tajemniczym Panem Plastkiem i jego zaczarowanym pudełkiem, czyli ekscytujące eksperymenty ekologiczne. Dzieci osobiście brały udział w eksperymentach, a ich zaangażowanie i żywiołowe reakcje są dowodem, że ciekawość i chęć eksplorowania rzeczywistości przez dzieci są przeogromne i warto je zaspokajać! :)
Poniżej fotorelacja z warsztatów - zapraszamy do obejrzenia! :)ARKTYCZNE PODRÓŻE I ŚWIĄTECZNA PRZYGODA Z BŁAŻEJEM

6 grudnia 2017r. w Mediatece MBP odbyło się spotkanie miłośników podróży z globtroterką Moniką Witkowską. Podróżniczka opowiadała o swoich podróżach i wrażeniach związanych z trzymiesięcznym rejsem po Oceanie Arktycznym.
Uczestnicy spotkania w Klubie Podróżnika nie tylko mieli możliwość posłuchania relacji i obejrzenia ciekawych zdjęć, zakupu książek autorki i zdobycia osobistej dedykacji, ale także skosztowania arktycznych przysmaków.
Festiwal Boże Narodzenie w Sztuce w tym roku w MBP to nie tylko konkursy literackie dla uczniów szkół podstawowych i średnich, ale także mikołajkowe przedstawienie teatralne zatytułowane "Błażej w garderobie czyli świąteczna przygoda w Szafolandii". 9 grudnia 2017r. zaprosiliśmy najmłodsze dzieci i ich opiekunów na interaktywny spektakl w wykonaniu Teatru Frajda oraz słodki upominek.

Zapraszamy Państwa do obejrzenia fotorelacji z tych przemiłych spotkań.

Informacja: Marzena Gliniewicz – MBP Malbork


Pisanie to zaklinanie świata w słowa

Z KSIĄŻKĄ NA WALIZKACH – edycja jubileuszowa

Tradycją stały się jesienne spotkania młodych czytelników z twórcami literatury w naszej bibliotece. Tegoroczne „Walizkowe Spotkania” były jubileuszowe, bo odbywały się już po raz dziesiąty. Za sprawą spotkań, które organizuje Miejska Biblioteka Publiczna, malborskie dzieci i młodzież mają możliwość osobistego kontaktu oraz poznania twórczości wielu współczesnych najlepszych polskich pisarzy, redaktorów prasowych, grafików, wydawców, rysowników, językoznawców i ilustratorów książek. W tym roku biblioteka gościła Małgorzatę Strękowską-Zarembę oraz Tomasza Trojanowskiego.
W czwartek, 5 października, młodzi czytelnicy uczestniczyli w spotkaniu z Małgorzatą Strękowską-Zarembą, autorką ponad czterdziestu książek dla dzieci, współautorką podręczników szkolnych a także dziennikarką. W trakcie spotkania pisarka opowiadała o bohaterach swoich książek i pracy pisarza. Poznaliśmy niesfornego Maciusia, bohatera cyklu opowiadań Okropny Maciuś…oraz Filipka, głównego bohatera ostatniego cyklu opowiadań. Filipek to istny wulkan energii, a jego głowa to prawdziwa skarbnica niepoprawnych pomysłów.
Natomiast w piątek, 6 października, uczniowie mieli okazję bezpośredniego poznania pisarza, pedagoga, autora kilkudziesięciu słuchowisk radiowych, redaktora programów telewizyjnych dla dzieci i dla dorosłych Tomasza Trojanowskiego. Pan Tomasz jest autorem powieści i opowiadań dla dzieci i młodzieży, których bohaterami są zwierzęta, głównie koty i futrzane stworki z wielkimi oczami – Lolek Skarpetczak czy Włochacz Bąbel. „Kocie historie” to debiut literacki Tomasza Trojanowskiego, za który otrzymał Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego.
Autor w czasie spotkania opowiadał o pracy pisarza, o tym jak powstaje książka, jak ważna jest wyobraźnia i pomysł na książkę, jak absorbujące jest poznawanie świata i jak niezwykła może być codzienność dzięki odrobinie wyobraźni. W czasie spotkania z Tomaszem Trojanowskim dominowała tematyka kocia, bo to właśnie koty są bohaterami jego kilku książek. Koty, najbardziej tajemnicze i nieprzewidywalne stworzenia, bardzo często fascynują pisarzy. Pewnie dlatego powstało tyle „kocich opowieści”.
W trakcie spotkań także zostali wyłonieni przez pisarzy zwycięzcy konkursu plastycznego Strachy na Lachy, który towarzyszył tegorocznym Walizkom. Zwycięzcy oraz wyróżnieni zostali nagrodzeni książkami.
Uczestnicy obu spotkań mogli zakupić po atrakcyjnych cenach książki autorów i otrzymać autograf z indywidualną dedykacją.
Radosna, ciepła i przyjazna atmosfera spotkań oraz ciekawa fabuła utworów literackich na pewno zachęci młodych do sięgnięcia po książki.
Zainteresowanych „kocimi” książkami Tomasza Trojanowskiego i niepoprawnymi bohaterami Maciusiem i Filipkiem Małgorzaty Strękowskiej-Zaremby zapraszamy do Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży, w naszych zbiorach posiadamy wszystkie tytuły autorów.
Poniżej kilka zdjęć ze spotkań.

przygotowała Danuta Czop,
Mediateka - biblioteka dla dzieci i młodzieży
REJS OD ŹRÓDEŁ WIEDZY DO UJŚCIA

W czwartkowe popołudnie 21 września w naszej Mediatece zgromadzili się miłośnicy historii, aktywiści zainteresowani sektorem NGO oraz pasjonaci sercem związani z tematyką rzeki Wisły i mieli możliwość wysłuchania pasjonującego wykładu zatytułowanego „Zakony jako poprzednicy dzisiejszych NGO”.
Wykład został zorganizowany z okazji obchodów Roku Wisły w ramach inicjatywy „Rejs. Od źródeł wiedzy do ujścia”.
Szlakiem średniowiecznych zgromadzeń zakonnych poprowadził słuchaczy Piotr Frączak społecznik, działacz, animator ruchu organizacji pozarządowych w Polsce, prezes Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych, redaktor wielu pism poświęconych tematyce działań sektora społecznego, współtwórca wielu organizacji pozarządowych.
Uczestnicy spotkania wraz z prowadzącym zastanawiali się nad podobieństwami ról, jaką spełniały dawne zakony i jakie obecnie należą do organizacji pozarządowych. Spotkanie dopełniły ciekawostki historyczne i ożywiona dyskusja.

Dodatkowo uczestnikom spotkania została przybliżona sama idea Antyuniwersytetu.
Wczorajsza dyskusja w bibliotece była pierwszym z zaplanowanych trzech spotkań, pozostałe odbędą się 23 września w Nowym Dworze Gdańskim i 24 września w Kątach Rybackich i będą dotyczyły wpływu Wisły na rozwój Żuław od średniowiecza oraz przekopu Mierzei Wiślanej.

Poniżej kilka zdjęć ze spotkania"Wyprawa na Maksa"

Maks, podróżujący bohater „Wyprawy na Maksa”, zagościł w naszej Mediatece wraz ze swoim twórcą, autorką Marleną Popławską-Marek. W czwartkowe przedpołudnie młodzież z malborskich szkół zgromadziła się w Mediatece, aby poznać Maksa, jego rodzinę i podróżnicze przygody.
Autorka przedstawiła swojego bohatera; chłopca przezywanego „Globusem”, a to za sprawą pasji, jaka jest jego udziałem, bowiem uwielbia podróże; młodszego brata Kacpra oraz mamę kłótliwych chłopców, która już chwilami traci do nich cierpliwość.
Wybrane fragmenty książki przeczytali publiczności ochotnicy spośród widzów, mając niepowtarzalną okazję sprawdzić się w roli lektora wraz z autorem czytanej książki.
Tytułowy Maks na kartach książki odwiedził Islandię, Tasmanię, Filipiny, Hiszpanię, wraz z nim na wyprawę po mapie wybrała się publiczność. Autorka przygotowała uczestnikom spotkania zabawę w „Wyzwanie”, niekiedy zadania wcale nie były łatwe.
Pani Marlena Popławska-Marek zdradziła kulisy powstawania książki oraz plany pisarskie na najbliższą przyszłość. Pomysł na prezentowaną „Wyprawę na Maksa” pojawił się daleko stąd bo aż na Majorce.
Podsumowaniem spotkania był trening pamięci i uwagi czyli mini turniej o Maksie i jego wyprawie. Dumni zwycięzcy otrzymali upominki od autorki.
Czekamy na kolejny tom przygód Maksa oraz na kolejne spotkanie z autorką.Teatr Gargulec "Zaczarowany koszyczek"


Wszystkie dzieci i te małe i te duże obchodziły niedawno swoje święto. Dzień Dziecka jest okazją aby dać dzieciom jeszcze więcej radości. Nasza biblioteka pragnąc wywołać uśmiech na dziecięcych twarzach zaprosiła najmłodszych na spektakl teatralny w wykonaniu Teatru Gargulec. W ubiegłą sobotę licznie zgromadzona dziecięca publiczność, a także rodzice spotkali się z Babcią Danutą, co śliczne robi na drutach, z pieskiem i z kotkiem figlarzem i z myszką i bardzo wesołym Krasnalem. Bohaterowie spektaklu „Zaczarowany koszyczek” w zabawny, rozśpiewany sposób opowiadali swoją historię. Babcia dziergała czerwony kubraczek, kot gonił mysz, choć mogło się wydawać, że chwilami to myszka goniła kota. Krasnal wesoło wyśpiewywał i płakał z radości, gdy otrzymał przepiękny kubraczek z włóczki od babci Danuty, który pasował mu wyjątkowo do czerwonej czapeczki.
Dzieci bawiły się wesoło wraz z bohaterami, harcerze zgromadzeni na widowni, dzielnie pilnowali włóczek babci Danuty, a odważni mali ochotnicy prezentowali dumnie czerwony kubraczek, który babcia chciała zobaczyć w pełnej krasie przed podarowaniem go krasnalkowi.
Spotkanie z Teatrem Gargulec zakończyło się z uśmiechami i dobrym humorem i zapewnieniem: „do miłego zobaczenia...”.
Klub Podróżnika - Monika Witkowska

MOUNT EVEREST - MITY I FAKTY O GÓRZE GÓR spotkanie z Moniką Witkowską

„Góry wymagają respektu i cierpliwości. Na sukces składają się tysiące doświadczeń. Z faktu, że ktoś jest bardzo sprawny technicznie w skałach, nie wynika jeszcze ,że poradzi sobie w górach w trudnej sytuacji, w czasie załamania pogody lub lawiny, w razie śmierci partnera czy wypadku. Można się tego nauczyć jedynie przez długoletnią praktykę. Ale przede wszystkim najważniejsza jest miłość do gór.” (Krzysztof Wielicki, zdobywca Korony Himalajów, pierwszy zdobywca Mont Everestu zimą – razem z Leszkiem Cichym)


W czwartek - 21 maja, biblioteka na Starym Mieście wypełnia się po brzegi miłośnikami podróżniczych wypraw. To już kolejne spotkanie w ramach Klubu Podróżnika. Tym razem malborska publiczność spotkała się z Moniką Witkowską -dziennikarką, podróżniczką (odwiedziła ponad 180 krajów), żeglarką morsko-oceaniczna, licencjonowanym nurkiem, ale przede wszystkim pasjonatką gór. Zaczynała od gór Polski, potem przyszła pora na Alpy i Himalaje. W maju 2013 roku, po trwającej dwa miesiące wyprawie, wspięła się na najwyższą górę świata – Mount Everest. Ostatni z jej projektów to zdobycie Korony Ziemi. Autorka licznych książek podróżniczych – Góry z duszą, Kurs Arktyka, Everest.Góra Gór, Kurs Czukotka, Kurs na Horn, Z plecakiem przez świat.
W marcu tego roku ukazała się najnowsza książka Moniki Witkowskiej Góry z duszą. To owoc niezwykle wszechstronnej fascynacji górami, jaką żywi jej autorka. Góra dla niej to nie tylko szczyt do zdobycia, ale w pierwszej kolejności właśnie tytułowa „dusza” – ludzie żyjący na zboczach, przyroda, podania tłumaczące pochodzenie nazwy czy wreszcie obrosłe w legendy historie pierwszych zdobywców. Po spotkaniu była możliwość kupienia książek autorstwa pani Moniki, w których autorka wpisywała indywidualne dedykacje i stemplowała je okazjonalnymi „himalajskimi” pieczęciami , które razem z podróżniczką wspięły się na Everest.
Spotkanie z Moniką Witkowską było fotograficzną prezentacją i opowieścią o wyprawie na najwyższą górę świata i trudach wspinania. Dowiedzieliśmy się jaki jest naprawdę himalajski gigant, dlaczego wyprawa na Everest trwa aż dwa miesiące i wchodzi się na nią z butlą z tlenem, o co chodzi z chorobą wysokościową i jak zachowuje się organizm w Strefie Śmierci. Kim są współcześni wspinacze i co każe im wydawać dziesiątki tysięcy dolarów na wyprawę, w czasie której ryzykują zdrowie i życie. Dziś niektórzy twierdzą, że na Everest może wejść każdy, a droga na szczyt jest prosta. Ale to mit, bo wielu wspinaczy rezygnuje, niektórzy giną w drodze. To góra ,która zabrała na zawsze wielu doświadczonych himalaistów. O żadnym innym szczycie nie krąży tyle fantastycznych opowieści.
Publiczność, już po spotkaniu, bardzo długo prowadziła indywidualne rozmowy z panią Moniką na temat organizacji górskich i morskich wypraw. Jej miłość do gór jest równie wielka jak miłość do morza. Ale na opowieści o wyprawach morskich zabrakło czasu. Mamy nadzieję na kolejne interesujące spotkanie z podróżniczką, ale tym razem poświęcone wyprawom morsko-oceanicznym.Wybieram bibliotekę...Spotkanie autorskie Iza Chojnacka-Skibicka


Tegoroczny Tydzień Bibliotek upływa pod hasłem: „Wybieram bibliotekę”. W czwartkowe popołudnie 7 maja grono sympatyków zainteresowanych literaturą, Żuławami, duchami i historią wybrało bibliotekę zjawiając się w Mediatece na spotkaniu autorskim z Izą Skibicką. Pani Iza jest autorką książki „Miłość na gruzach Kosowa”, w której opisuje swoje losy w powojennym Kosowie oraz ucieczkę wraz z małą córką, do Polski. W tym roku autorka wydała powieść o intrygującym tytule „Zupa z pokrzyw, duch i tajemnica” , podczas spotkania w Mediatece autorka odsłoniła gościom rąbek tajemnicy ducha domu, podzieliła się swoją pasją historii oraz przekazała prawdziwość przepisu na tytułową zupę z pokrzyw. Podczas spotkania autorka prowadziła słuchaczy po malowniczych ścieżkach Klecia, zarażała swoją pasją historii, podkreślając emocjonalny, jednostkowy wymiar wielkich wydarzeń historii. Słuchacze z uwagą śledzili losy ostatnich przedwojennych mieszkańców domu w Kleciu, przypatrując się zdjęciom, zasypali autorkę pytaniami, na które z uśmiechem i wieloma żartami odpowiedziała. Gro pytań dotyczyło osobistych przeżyć pani Izy w Kosowie, nie zabrakło pytań o obyczaje weselne w byłej Jugosławii czy tamtejsze wierzenia w uroki i czary. Także wydarzenia współczesne interesowały szerokie grono słuchaczy, padły pytania o obronę drzew, o ilość Zosi w Izie i na odwrót i oczywiście o kolejną książkę, na którą czekamy z niecierpliwością.Legalna Kultura

Drodzy czytelnicy z przyjemnością informujemy o przystąpieniu przez naszą bibliotekę do projektu Kultura na Widoku .
Kultura Na Widoku to prestiżowy projekt ogólnopolski, który wychodzi naprzeciw potrzebom odbiorców. To propozycja dostępu do ponad 1000 cyfrowych: filmów, książek, utworów muzycznych, gier i zasobów dotyczących historii Polski. W przestrzeni publicznej prezentowane treści kultury będą poprzez stworzoną na potrzeby projektu instalację oraz plakaty umieszczane na przystankach komunikacji miejskiej, w szkołach, bibliotekach i domach kultury. Już od 27 maja widzowie, słuchacze, odbiorcy kultury, niezależnie od wieku i gustów będą mogli korzystać z legalnych źródeł w Internecie i z poszanowaniem praw twórców. Jest to wyjątkowy projekt skierowany do użytkowników kultury w całej Polsce, którzy ubiegłoroczną edycję docenili nominując Kulturę na Widoku do prestiżowej nagrody radia RMF Classic MocArty 2014, w kategorii Rzecz z klasą. Projekt otrzymał wyróżnienie Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego 25-lecie Samorządności.

Kultura Na Widoku to kluczowa i przełomowa kampania promująca bogate zasoby kultury dostępne z legalnych źródeł, mamy nadzieję, że włączycie się Państwo w jego realizację stając się tym samym współautorem sukcesu tego projektu.


Fundacja Legalna Kultura promuje świadome uczestnictwo w kulturze i korzystanie z legalnych źródeł w cyfrowej rzeczywistości. Wspiera świadomych odbiorców kultury – widzów, słuchaczy,gości muzeów i galerii. Zwraca się także do tych, którzy jeszcze nie przykładają wagi do legalności źródeł, z których korzystają. Działania Fundacji popiera ponad 300 twórców i ludzi kultury. Legalna Kultura integruje środowiska twórców i odbiorców - wszystkich, którzy są zainteresowani dyskusją o dostępie do dóbr kultury w sieci. Tworzenie poczucia wspólnoty i wspólnej odpowiedzialności za kulturę jest sprawą nas wszystkich. Zapraszamy do odwiedzenia strony
www.legalnakultura.pl


Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego "Barwny Świat Andersena"

Piątkowe popołudnie 24 kwietnia w Mediatece zgromadziło dzieci, młodzież, rodziców, dziadków i wszystkich zainteresowanych wynikami konkursy plastycznego „BAŚNIOWY ŚWIAT ANDERSENA”, który został ogłoszony przez Miejską Bibliotekę Publiczną w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci. Corocznie święto to przypada 2 kwietnia w dzień urodzin największego baśniopisarza Hansa Christiana Andersena.
Zadaniem konkursowym było wykonanie ilustracji do wybranej baśni autorstwa Andersena. Technika wykonania prac była dowolna. Na konkurs wpłynęło 26 prac w dwóch kategoriach wiekowych od 6 do 9 lat oraz od 11 do 13 lat. Prace zostały ocenione; komisji konkursowej przewodniczyła pani Agnieszka Daniłów Dyrektor Powiatowego Ogniska Plastycznego w Malborku; wyłoniono zwycięzców i wyróżnionych.
Zaproszonym na piątkową uroczystość gościom zaprezentowana została dramatyzowana opowieść biograficzna „Byłem brzydkim kaczątkiem”, odczytano protokół z przebiegu konkursu i oczywiście wręczono nagrody laureatom. Nagrody ufundowane przez Burmistrza Miasta Malborka oraz Miejską Bibliotekę Publiczną otrzymali:
Anastazja Kwas, Iga Rucińska, Adrianna Śpiewak i Maja Sztejner.

Po zakończeniu programu artystycznego i rozdaniu nagród wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali upominki i podziwiali wystawę prac konkursowych.
Baśniowe prace można zobaczyć na ekspozycji w Mediatece. Laureatom i uczestnikom serdecznie gratulujemy.
Wieczór z Andersenem w Mediatece

Mediateka, piątek, 17 kwietnia, wieczór; do biblioteki przybywają młodzi miłośnicy przygody, w krainę Andersena poprowadzi ich Dariusz Rekosz. „Wieczór z Andersenem” pod wodzą pisarza, animatora kultury, informatyka – Dariusza Rekosza zorganizowany przez naszą bibliotekę był elementem obchodów Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci, który corocznie świętujemy w dniu urodzin największego baśniopisarza wszechczasów Hansa Christiana Andersena. Grupa młodych, ochoczych warszatatowiczów rozpoczęła zabawę wieczorną pełna energii, której musiało im wystarczyć na wiele godzin. Drużynowe i indywidualne zadania oparte o treść baśni Andersena trwały bowiem aż 6 godzin, zabawa była jednak tak wyśmienita, że wszystkim, nawet najmłodszym, wystarczyło sił. Uczestnicy „Wieczoru z Andersenem” ścigali się w tworzeniu niezwykłych ślimaków, tworzywem bowiem były zapałki, bili rekordy długości papierowego łańcucha, łamali głowy nad hasłami krzyżówek, ścigali się w rozsypankach. Salwy śmiechu i zmarszczone czoła towarzyszyły baśniowym kalamburom i zabawie w „Zamień się w króla”.
Podczas warsztatów powstały projekty herbu Królowej Śniegu, ilustracje do „Latającego kufra” i wykańczające przeciwników krzyżówkowe, baśniowe łamigłówki.
Nie zabrakło zadań ruchowych w tym skakania na jednej nodze i ruszania się z bohaterami ekranu. Wiele emocji wzbudziły „Kalosze szczęścia”, których zwycięzca, ów szczęściarz otrzymał książkową nagrodę.
Wszyscy uczestnicy „Wieczoru z Andersenem” otrzymali Certyfikaty Udziału z autografem prowadzącego Dariusza Rekosza, wręczone osobiście przez autora. Młodzież miała również możliwość rozmowy z autorem o jego książkach.
Z niecierpliwością czekamy na kolejne urodziny Andersena.KLUB PODRÓŻNIKA - SPOTKANIE Z ALEKSANDREM DOBĄ - PODRÓŻNIKIEM ROKU NATIONAL GEOGRAPHIC


Aleksander Doba polski podróżnik, kajakarz, szybownik, spadochroniarz, żeglarz, zdobywca i odkrywca. Spotkanie z nim to kolejna odsłona podróżniczych spotkań, które cyklicznie organizuje Miejska Biblioteka Publiczna w ramach Klubu Podróżnika. Jego obecność ściągnęła do Mediateki rzesze miłośników morskich podróży. Padł kolejny rekord frekwencyjny i nie dla wszystkich starczyło miejsc siedzących .
Aleksander Doba dwa razy przepłynął samotnie kajakiem Atlantyk. Emerytowany inżynier mechanik z Polic, jest pierwszym człowiekiem, który dokonał tego bez wspomagania żaglem.
Pierwsza wyprawa miała miejsce na przełomie 2010/2011 roku. To 99 dni samotnego rejsu i przepłyniętych 5394 km (2913 mil morskich). Podróżnik w czasie tej wyprawy przepłynął Ocean w jego najwęższym odcinku, z afrykańskiego Dakaru do Brazylii w Ameryce Południowej. Dwa lata później podjął kolejną próbę. Tym razem przepłynął Atlantyk w jego najszerszym miejscu, z Europy (start w Lizbonie) do Ameryki Północnej (meta na Florydzie). Wyprawa rozpoczęła się w październiku 2013 roku a zakończyła w kwietniu 2014, trwała 167 dni, w czasie których podróżnik przepłynął 12472 kilometrów.
Pan Aleksander opowiedział zebranym o swoich wyprawach, o zmaganiach z żywiołem, przeciwnościach losu, awariach sprzętu, samotności, tęsknocie za spotkaniami z ludźmi. Także o spotkaniach z latającymi rybami, wielorybami, groźnymi rekinami czy śpiącymi żółwiami:
….któregoś dnia poczułem, że ktoś na mnie patrzy. Obejrzałem się, a tam, 30 metrów dalej, wystawał wielki łeb wieloryba. Po kształcie głowy poznałem, że to kaszalot. Przestałem wiosłować i gapiliśmy się na siebie. Potem podpłynął bliżej i płynęliśmy kilka minut. Pokazał się cały. Był długi na jakieś 20 metrów. W końcu dał nura….
….kiedy warunki były ciężkie i musiałem walczyć o każdy metr, to byłem zajęty myślami, jak się zachować. A kiedy pojawiały się usterki, to myślałem o nich. Kiedy nie musiałem patrzeć, w co wkładam wiosło, nic się nie psuło, ocean był spokojny, to myślałem o tym co było w życiu. O tym co będzie, kiedy wrócę. Najlepiej myślało się, kiedy pojawiały się gwiazdy. Miałem ze sobą książkę „Jaka to gwiazda?” i uczyłem się rozpoznawać kolejne konstelacje…

Aleksander Doba, jako jeden z dziesięciu podróżników z całego świata, był nominowany do prestiżowego tytułu Podróżnika Roku National Geographic. Do końca stycznia trwało internetowe głosowanie, ale jego wyniki nie były jeszcze znane. W trakcie naszego spotkania dotarła do podróżnika telefoniczna wiadomość o oficjalnych wynikach konkursu. I to nasi czytelnicy jako pierwsi dowiedzieli się bezpośrednio od pana Aleksandra o jego zwycięstwie i przyznaniu mu zaszczytnego tytułu Podróżnika Roku. Zebrani przyjęli z wielką radością informację nagradzając gościa gromkimi oklaskami i gratulacjami.
W czasie spotkania obejrzeliśmy wiele niezwykłych fotografii z atlantyckich wypraw, ze strony publiczności padło wiele pytań, była też możliwość kupienia dziennika z jego morskiej podróży „Olo na Atlantyku- kajakiem przez ocean” i otrzymania osobistej dedykacji autora oraz wspólnej fotografii. Spotkanie zakończyło się nadzieją na kolejną wizytę pana Aleksandra w bibliotece po najbliższej wyprawie kajakowej, którą planuje odbyć już w następnym roku.
Zainteresowanych dziennikiem z atlantyckiej wyprawy autorstwa pana Aleksandra zapraszamy do naszych filii bibliotecznych (filia dla dorosłych, Mediateka-filia dla dzieci i młodzieży)gdzie można go wypożyczyć.

Poniżej zdjęcia ze spotkaniaSzkoła Łacińska


Ubiegły piątek 24 października był dniem szczególnym. Uroczyście zakończony został projekt „Odbudowa i wprowadzenie nowych funkcji na terenie Szkoły Łacińskiej w Malborku”. W ramach Centrum Kultury i Edukacji Szkoła Łacińska rozpoczyna funkcjonowanie nowoczesna biblioteka familijna - Mediateka, której jednostką macierzystą jest nasza biblioteka.
Dni otwarte w Szkole Łacińskiej obfitowały w atrakcje.
Mediateka przygotowała dla odwiedzających program animacji słowno – muzycznych i teatralnych. Dzieci podczas warsztató w Mediatece poznały przygody dzielnego żeglarza Rabarbara, który został piratem. Podziwiały zaiste przedziwną, gdyż w średniowiecznym stroju, Kaczkę Dziwaczkę. Nasi goście budowali kosmitów poddanych królowej planety "Zielony fotel", jechały pociągiem w "Lokomotywie", było mnóstwo śmiechu i wesołej zabawy.
Punktem kulminacyjnym był spektakl teatralny dla dzieci w wykonaniu teatru MASZOPERIA.
Aktorzy przybyli do Malborka ze spektaklem „NO TO HOPSA”. Scenariusz przedstawienia przygotowany na podstawie tekstu Jana Brzechwy „Pan Drops i jego trupa”.
Najmłodszy z sześciu braci Tomek, uważany za głuptasa zostaje przez braci wyprawiony z domu, dla żartu otrzymuje do towarzystwa bociana, wiewiórkę, ślimaka, myszkę polną i stonogę. Z tym szczególnym towarzystwem wyrusza w drogę, a wraz z nim wyruszyła malborska publiczność.
Dzieci zgromadzone na widowni zostały włączone w przedziwną grupę obwoźny teatr „Trupę Pana Dropsa”, dającą przedstawienia z grą na grzebieniu. Dzieci pod dowództwem Tomka występowały wraz z aktorami wyjątkowo radośnie, nawet udało się aktorom zatańczyć wspólny taniec z widownią, a także włączyć do teatru interaktywnego jedną z babć zgromadzonych na widowni.
Pierwszy spektakl teatralny w Szkole Łacińskiej zakończył się gromkimi brawami.Z KSIĄŻKĄ NA WALIZKACH


VII POMORSKIE SPOTKANIA PISARZY Z MŁODYMI CZYTELNIKAMI


W kalendarz cyklicznych spotkań w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży wpisał się projekt wrześniowych spotkań młodych czytelników z twórcami literatury „Z książką na Walizkach”. W tym roku realizowany był już po raz siódmy. Z uwagi na trwającą przeprowadzkę spotkania nie odbyły się w nowych pomieszczeniach biblioteki w Szkole Łacińskiej ale w Sali Konferencyjnej Urzędu Miasta.
Dzięki tym spotkaniom malborskie dzieci i młodzież mają możliwość osobistego kontaktu oraz poznania twórczości wielu współczesnych najlepszych polskich pisarzy, autorów programów telewizyjnych, redaktorów prasowych, grafików, wydawców, rysowników, językoznawców i ilustratorów książek.
W tym roku biblioteka gościła Annę Czerwińską-Rydel oraz Andrzeja Marka Grabowskiego.
W czwartek, 18 września, o godz. 9.30 starsze dzieci spotkały się z Anną Czerwińską-Rydel – muzykiem, pedagogiem, autorką 28 książek dla dzieci i młodzieży o tematyce muzycznej, historycznej i biograficznej. Pani Anna jest pomysłodawczynią i autorką serii biograficznych powieści dla młodych czytelników o wielkich Polakach oraz współtwórczynią portalu internetowego o Chopinie.
Tematem wiodącym czwartkowego spotkania była najnowsza książka autorki „Moje prawa – ważna sprawa!”. To książka, która uzmysławia dzieciom, jakie są ich prawa, obowiązki i przywileje. O niektórych zapewne dzieci wiedziały, ale niektóre poznały dzięki tej książce. Rozmowy o książkach przerywane były zabawami muzycznymi, które autorka przygotowała dla naszych słuchaczy.
Natomiast w piątek, 19 września, nasi najmłodsi spotkali się z Andrzejem Markiem Grabowskim – autorem ponad tysiąca programów telewizyjnych dla dzieci (Tik-Tak, Wyprawa profesora Ciekawskiego, Ciuchcia, Budzik),scenariuszy filmów animowanych, kilkuset piosenek, kilku książek i współzałożycielem zespołu wokalno-muzycznego Fasolki. To on był pierwszym Panem Tik-Takiem i pomysłodawcą takich postaci jak Kulfon czy profesor Ciekawski. Jego programy telewizyjne należały do najpopularniejszych i cieszyły się dużą oglądalnością.
Pan Andrzej przybył do nas, jak przystało na walizkowe spotkania, z ogromną walizą pełną niespodzianek. Wśród tych niespodzianek były jego najnowsze książki (Pirat Jędruś, Instrukcja obsługi pieska Jacósia, Wojna na Pięknym Brzegu) oraz bohaterowie jego programów telewizyjnych. Dzieci osobiście poznały legendarnego Kulfona, Monikę i kilka innych sympatycznych potworków z jego programów. Z niewielką pomocą pana Andrzeja, ożywiły kukły teatralne odgrywając krótkie scenki.
Uczestnicy obu spotkań mogli zakupić po atrakcyjnych cenach książki autorów i otrzymać autograf z indywidualną dedykacją.
Radość na buziach dzieci, kolejki po autografy , ciepła i przyjazna atmosfera spotkań utwierdzają nas w przekonaniu o potrzebie i sensie organizowania literackich spotkań , z których dzieci czerpią tak wiele.
Czytelników zainteresowanych nowymi książkami Anny Czerwińaskiej-Rydel i Andrzeja Marka Grabowskiego zapraszamy już wkrótce do nowej siedziby Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży w Szkole Łacińskiej. W naszych zbiorach posiadamy niemal wszystkie tytuły tych autorów.


Poniżej kilka zdjęć ze spotkań, więcej w Naszej Galerii.

Narodowe czytanie staje się tradycją. Już po raz trzeci mamy możliwość odpowiedzieć na apel Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i wziąć udział w zapoczątkowanej przez Bronisława Komorowskiego inicjatywie. W roku ubiegłym pierwsza sobota września stała się świętem dzieł Aleksandra Fredry. Rok bieżący 2014 dzień 6 września będzie świętował wraz z „Trylogią”.
Prezydent Bronisław Komorowski tymi słowy zaprasza nas do wspólnej lektury:
„Narodowe Czytanie stanowi wspaniałą okazję, by raz jeszcze przeżyć zapierające dech w piersiach przygody Sienkiewiczowskich bohaterów. Bo choć doskonale znamy treść jego książek, to przecież podczas każdej kolejnej lektury na nowo trzymamy kciuki za Kmicica, Wołodyjowskiego czy Skrzetuskiego. Wspólna lektura to również doskonały moment, by odczytać ten tekst na nowo, by zadać mu współczesne pytania, zastanowić się na d tym, co mówi nam dziś o Polsce i Polakach. Dlatego zapraszam wszystkich Państwa, abyśmy razem przeczytali Trylogię Henryka Sienkiewicza, pamiętając o tym, iż najwybitniejsze dzieła rodzimej lektury tak pięknie jednoczą nas jako wspólnotę, wzmacniają polską tożsamość i narodową dumę.”

Drodzy mieszkańcy Malborka tegoroczne Narodowe Czytanie jest organizowane przez naszą bibliotekę oraz Radio Malbork. Wszystkich Państwa, którzy pragną odpowiedzieć na apel prezydenta i poprzez radiową antenę podzielić się tekstem „Trylogii” zapraszamy serdecznie do nas.
Zgłoszenia lektorów prosimy dokonać do 30 sierpnia 2014 w godzinach pracy biblioteki.
Serdecznie zapraszamy
Osoba odpowiedzialna Anna Markowicz – 55 272 35 45


Komputery, komputery...


Majowe, nowoczesne niespodzianki w naszej bibliotece !


Maj to piękny miesiąc, wiosna w rozkwicie, uśmiechy częściej goszczą na twarzach, a bibliotekarze uśmiechają się w tym miesiącu wyjątkowo szeroko. W maju obchodzimy Tydzień Bibliotek oraz Dzień Bibliotekarza ,zatem powody do świętowania są.
Wybrałysmy zatem maj na zmiany, które własnie Państwu przekazujemy.
Drodzy Państwo Biblioteka Miejska od pierwszego maja 2014 jest biblioteką w pełni skomputeryzowaną. W obsłudze czytelników wspomaga nas teraz dzielnie program Patron 4, który umożliwi czytelnikom wgląd we własne konto czytelnicze. Za pomocą loginu i hasła, który otrzymacie Państwo od bibliotekarza, można sprawdzić kiedy książki zostały wypożyczone, sprawdzić jakie książki, czasopisma, adiobooki biblioteka ma w swoich zbiorach. W najbliższym czasie dodana zostanie funkcja, dzięki której czytelnik sam może dokonać pierwszej prolongaty wypożyczenia i co bardzo ważne w perspektywie kilku miesięcy zostanie włączona funkcja rezerwowania pozycji. Zatem za chwilę czytelnicy będą mogli dokonać zamówień i rezerwacji, będą widzieli również planowaną datę zwrotu interesującej ich pozycji, a o terminie odbioru zostaną powiadomieni. Dla tych czytelników którzy czytają bardzo dużo system ma dodatkowe ułatwienie, jest wgląd w historię wypożyczeń.

Konto czytelnicze będzie obowiązywało również w MEDIATECE która jest tworzona na bazie księgozbioru filii dla dzieci i młodzieży oraz księgozbioru czytelni, a otwarcie MEDIATEKI również w najbliższym czasie.
Komputerowy system to także zmiana wizualna w bibliotece. Witają obecnie Państwa zza nowej lady dostosowanej do stanowisk komputerowych i czytników – na zdjęciu poniżej.
Nowinki komputerowe niosą ze sobą również oprócz dobrodziejstw chwilowe niedociagnięcia, ale są one tylko chwilowe i małe zatem w tym pierwszym czasie z komputerami i czytnikami prosimy państwa o wyrozumiałość, w zamian obiecujemy przesyłać wiosenne uśmiechy.
Wszystkich czytelników oraz tych, którzy mogą się nimi stać bardzo serdecznie zapraszamy do spotkania w bibliotece."Chiny od góry do dołu"


Czwartkowe popołudnie 8 maja w naszej bibliotece było popołudniem „po chińsku”.
Naszym gościem był pan Marek Pindral anglista – podróżnik, choć właściwie obecnie raczej podróżnik-anglista, gdyż częściej podróżuje niż „filologuje”; jak sam podkreśla. Tematem spotkania były oczywiście Chiny, które stanowią temat ostatniej książki podróżnika zatytułowanej „Chiny od góry do dołu”. Książka jest efektem dwuletniego pobytu autora w Chinach, gdzie wykładał angielski na Uniwersytecie w Chengdu. Spotkanie było opowieścią pełną humoru, przeplataną multimedialnymi pokazami, które obrazowały chińskie przygody podróżnika, a tych było bez liku. Dwa lata w chińskiej rzeczywistości, z chińską kuchnią i tradycjami to nie lada wyzwanie. Publiczność zgromadzona na spotkaniu słuchała niektórych historii wręcz niedowierzaniem, szczególnie tych o chińskich kuchennych specjałach, jak chrupki z owadów czy nalewki z psich genitaliów. Także towarzyskie korzystanie z toalet czy publiczne wizyty u lekarza trudno zrozumieć w naszej kulturze. Pan Marek z zapałem przekazywał słuchaczom kulturowe „zderzenia”, tłumacząc jednocześnie jak przebogata jest chińska kultura, jak ogromne ich przywiązanie do tradycji. Niezwykle ciekawe były opowieści o wspólnych wyprawach pana Marka po chińskich prowincjach jakie kilkakrotnie przedsięwzioł ze swoimi studentami, w czasie których swoista mantra podróżnika: „Bądź otwarty, bądź otwarty, bądź otwarty!” właściwie pozwalała mu przeżyć i nie zwariować. Oczywiście Chiny są krajem tak zróżnicowanym, że nie sposób było całkowicie ominąć tematów trudnych, dotyczących takich wydarzeń jak trzęsienia ziemi, czy funkcjonowanie systemu politycznego, podróżnik i o tym opowiedział mądrze, przekazując słuchaczom własne przemyślenia, które ogarniały go podczas życia w Chinach.
Spotkanie trwało i trudno je było zakończyć, wciąż pojawiały się nowe opowieści, anegdoty, żarty i ciekawostki, szczególnie, że pan Marek ostanie dwa lata przebywał w Omanie i jest w trakcie przygotowywania kolejnej książki traktującej o tym pobycie. Spotkanie zakończyło nadzieją na kolejne spotkanie z inną kulturą oraz gromkimi brawami.Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci


2 kwietnia 1805 roku w Danii, na malowniczej Fionii, w miasteczku Odense przyszedł na świat największy baśniopisarz Hans Christian Andersen. Stworzył bohaterów niezapomnianych, świat dzieciństwa milionów ludzi zapełnił cudownymi historiami, które zmuszają nas do śmiechu i do łez. Do baśni Andersena powracamy w dorosłym życiu by odkryć je na nowo, odczytać kolejną warstwę.
2 kwietnia jest zatem nieprzypadkowo Międzynarodowym Dniem Książki dla Dzieci. Data została wybrana wyjątkowo trafnie, nikt bardziej niż Andersen nie zasłużył sobie, aby rok rocznie w dniu jego urodzin świętować na całym świecie.
Nasza biblioteka kultywuje tradycję kwietniową i w tym roku w ramach świętowania zorganizowała interaktywne warsztaty pisma i komunikacji, które poprowadził Michał Zawadka w dniu 28 marca. 2 kwietnia natomiast uczniowie Sp 8 w ramach świętowania urodzin Andersena spotkali się z nim podczas spektaklu „Byłem brzydkim kaczątkiem”. W rolę sędziwego jubilata prowadzącego imprezę wcieliła się Ania Markowicz. Andersen opowiadał o swoim życiu, o tym jak marzył by zostać aktorem, jak próbował swoich sił w balecie, a nawet próbował zademonstrować dlaczego nie udało mu się zostać śpiewakiem operowym. Na szczęście został pisarzem, wielkim przyjacielem dzieci. Mali widzowie poznali mały sekret Andersena, jego przyjaciela Karola, kota, który był pierwszym słuchaczem i widzem zabaw małego Hansa w teatr. Po spektaklu dzieci otrzymały zadanie, wszak jak urodziny to potrzebny jest tort, zatem dzieci stworzyły dwa wspaniałe, szczególne torty, kolorowe, z serduszkami i czym tylko przyszło im do głowy. Torty wyjątkowo artystyczne, gdyż narysowane, ale książkom dla dzieci na pewno będą smakowały.
Na pożegnanie nie zabrakło małych cukierków, by choć trochę prawdziwych słodyczy było.
Zatem tegoroczne urodziny książki zakończone i czekamy na kolejne.Warsztaty literackie


INTERAKTYWNA HISTORIA PISMA I KOMUNIKACHI
warsztaty literackie

Światowy Dzień Książki dla Dzieci, obchodzony 2 kwietnia – w dniu urodzin Hansa Christiana Andersena, w naszej bibliotece był okazją aby najmłodszych zaprzyjaźniać z książkami i rozbudzać w nich chęć czytania. W piątek, 28 kwietnia, nasi młodsi czytelnicy wzięli udział w warsztatach literackich INTERATKTYWNA HISTORIA PISMA I KOMUNIKACJI i odbyły empiryczną podróż w czasie.
Za sprawą Michała Zawadki, prowadzącego warsztaty, dzieci uczestniczyły w prehistorycznym polowaniu, rysowały węglem na ścianach jaskini, rozwiązywały tajemnice piktogramów i egipskich hieroglifów, zwijały papirusy, poznały pismo węzełkowe i wojenne znaki dymne Indian, czcionką Gutenberga drukowały swoje imiona, czytały teksty zapisane alfabetem Braille’a. Podróż w czasie zakończyliśmy emotikonami i współczesnym pismem obrazkowym.
Pan Michał z wykształcenia jest dziennikarzem ale zawodowo – konferansjer, lektor, animator publiczności, artysta estradowy , telewizyjny i kaskader filmowy, od 15 lat związany ze sceną teatralną, współzałożyciel stepującej grupy The Prisoners-Więźniowie Rytmu.
Na zakończenie spotkania nasz gość zaprezentował swoją książkę zatytułowaną Mądrość z Natury. To zbiór bajek edukacyjnych opatrzonych mistrzowskimi nagraniami lektorskimi, pięknymi kompozycjami muzycznymi i unikatowymi ilustracjami. Pisarzem pan Michał stał się za sprawą swoich dzieci. To one zainspirowały go do napisania tej wartościowej książeczki. Uczestnicy warsztatów mieli okazję zakupić książkę w promocyjnej cenie i zdobyć indywidualną dedykację autora. Dla tych, którzy książki nie kupili dobra informacja - biblioteka zakupiła książkę i można ją wypożyczyć w bibliotece dziecięcej na Starym Mieście.
Ciekawy, interaktywny i kostiumowy charakter warsztatów spowodował, że ta długa podróż w czasie minęła bardzo szybko. Dzieci zobaczyły książkę jako coś wyjątkowego z ciekawą historią powstania. Poznanie rodzajów pisma, przedstawienie roli zapisu, przekazu informacji i celu komunikacji międzyludzkiej stwarza aurę przygody dookoła każdej książki, która – zanim zostanie otwarta – będzie dla dziecka ciekawą.
Warsztaty zakończyły się wspólnym głośnym i optymistycznie brzmiącym okrzykiem: KSIĄŻKI SĄ FAJNE !!!

Poniżej kilka zdjęć z odległej podróży, więcej w naszej galeriiW Tłusty Czwartek wygrywamy...


W miniony czwartek 27 lutego w bibliotece zebrało się liczne grono graczy na kolejnym spotkaniu klubu gier planszowych. Czwartkowe popołudnie było tym razem jeszcze przyjemniejsze gdyż był to Tłusty Czwartek, małe święto pączków i jak przystało w takim dniu w bibliotece też pączki były, dopingowały graczy do zwycięstwa. Nasi gracze stawili się w dużej liczbie i rozpiętości wiekowej, dzięki czemu rozegrano wiele planszy. Na stołach pojawiły się oczywiście Skubane Kurczaki i Pędzące Żółwie, karty od Dobble i kostki od Story Cubes. Stworzono linię czasu w grze Time Line, wiele partii rozegrano w Rummicub'a. Oczywiście nie zabrakło podróży po Europie, nowi gracze poznali Ticket to ride, nawet odbył się spływ po Niagarze w grze o tym właśnie tytule. Męskie grono rozegrało pierwszą w bibliotece partię w Siedem Cudów Świata zapowiadając swoje przybycie na kolejną rozgrywkę w tę pasjonującą grę; będzie czas na przemyślenie strategii. Kilka osób błądziło w Labiryncie, a pewna para rozegrała Bitwę Morską. Posileni pączkami gracze zakończyli czwartkowe spotkanie szykując się na następną partię w marcu.

Oto kilka zdjęć z planszówek, więcej w naszej galerii.Zimowy czas...


Zimowy wypoczynek już za nami, ten w bibliotece upłynął bardzo wesoło. Ci starsi i młodsi odwiedzali bibliotekę licznie i sądząc po minach wychodzili zadowoleni. Ferie rozpoczęły się Grą Biblioteczną, którą rozegrali nasi goście, grupa dzieci szkolnych z Konczewic. Gracze podzielili się na pięć sześcioosobowych zespołów i otrzymali po siedem zadań do wykonania. Były rebusy, zagadki, poszukiwania, naśladowanie zwierząt, muzyka i partyjka Dooble. Nie zabrakło niespodzianki i Skubanych kurczaków, którym towarzyszyło głośne gdakanie.
Kolejny dzień ferii przeniósł grupę przedszkolaków w krainę japońskich baśni, gdzie poznały Czarodziejski Imbryczek, chłopca o imieniu Tatsu Taro i bardzo sprytnego zajączka. Japońskie opowieści wykonane w formie dramatyzowanej przez Anię Markowicz były wstępem do dnia następnego czyli do spotkania z panem Zbigniewem Kiersnowskim japonistą, tłumaczem języka japońskiego. Spotkanie przyciągnęło liczne grono sympatyków w bardzo równym wieku. Pan Zbigniew zapoznał gości z Jamambą straszną czarownicą, z elementami trudnego języka japońskiego, a nawet z japońską kuchnią.
W piątkowy, feryjny poranek przybyły do biblioteki maluchy spragnione gier i zabaw. Stworzyły dwa biblioteczne, bardzo sympatyczne potwory, które nawet udało się nakarmić pomimo ich ogromnego apetytu, dzieci świetnie poradziły sobie również z zakręconym parasolem, który bał się tenisowych piłek, ale najważniejszy był wyścig żółwi, Pędzące Żółwie wygrał żółwik o fioletowej skorupce.
Gimnazjaliści podczas ferii zapoczątkowali przygodę z filcowaniem, techniką pracy z materiałem, dzieki której można stworzyć pamiątki, ozdoby, biżuterię. Podczas zajęć pod okiem pani Danuty Czop powstało kilka pamiątek uwiecznionych na zdjęciach poniżej.
Zimowy wypoczynek w bibliotece tradycyjnie zawierał w programie warsztaty gier planszowych. Udało się nam rozegrać Tybet, Skubane Kurczaki, Dooble, Pędzące Żółwie, Labirynt, Aton i Rummikub Xpress.
Nasze ferie zakończyły się magicznym przedstawieniem teatralnym o wesołym tytule „Mucha w rosole”. Zgromadzona publiczność była wielce zadowolona i uśmiechnięta kiedy śledziła przygody Muchy Waldemarka i nagrodziła aktorów gromkimi brawami.
Zatem czekamy na kolejny wypoczynek...
MUCHA W ROSOLE... TEATR W BIBLIOTECE


Dla czytelników biblioteki, wśród atrakcji przygotowanych na czas ferii zimowych, znalazł się także czarodziejski spektakl teatralny o kulinarnie brzmiącym tytule „Mucha w rosole”. W czwartek, 30 stycznia, biblioteka dla dzieci i młodzieży na kilka godzin zamieniła się w teatralną, czarodziejską krainę. Na scenie pojawił się sympatyczny Pan Trutka, wesoła Mucha Waldemar, a także przerażający Czarodziej Frykas, o pomarszczonej twarzy i dziwnych upodobaniach kulinarnych oraz ogromny Pająk Baryłka. Mimo nieco przerażającego wyglądu Czarodzieja Frykasa i Pająka Baryłki, publiczność, nawet ta najmłodsza, nie wyglądała na przestraszoną i żywiołowo reagowała na wartką akcję przedstawienia.
Mucha w rosole to piękna i magiczna opowieść ucząca najmłodszych jak zawiązują się przyjaźnie. Pomaga zrozumieć jak podejmować mądre decyzje w różnych sytuacjach życiowych. Zły czarodziej Frykas otrzymał zaproszenie na kulinarny konkurs, organizowany w siedzibie magów. Nagrodą była nowa księga czarów, którą Frykas koniecznie chciał zdobyć. Poddany czarodzieja, Trutka, zostaje wysłany przez swojego władcę do ciemnego lasu po składnik rosołu….muchę. W lesie poznaję pająka Baryłkę i muchę Waldemara z którymi się zaprzyjaźnia, a zły czarodziej ostatecznie zostaje dzięki czarodziejskim zaklęciom zamieniony w myszkę.
Sztuka została napisana i wyreżyserowana przez Arkadiusza Jaronia, a w postacie bajkowe wcielili się aktorzy Teatru Banhof. Profesjonalna gra aktorów, dopracowana i ciekawa scenografia, piękne i atrakcyjne kostiumy oraz efekty specjalne w postaci dymów i baniek wzbudzały zachwyt widzów najmłodszych ale także i tych starszych.Licznie zgromadzona widownia, wspólna zabawa, radość na twarzach dzieci oraz gromkie brawa na zakończenie były dopełnieniem i miłym akcentem na zakończenie ferii zimowych w bibliotece.


Japonista Zbigniew Kiersnowski


W ubiegły czwartek w naszej bibliotece odbyło się spotkanie z japonistą Zbigniewem Kiersnowskim. Licznie zgromadzona publiczność miała nie lada gratkę, gdyż gość zaplanował kilka niespodzianek podczas spotkania. Najmłodsi usłyszeli japońskie baśnie oraz zobaczyli fragmenty ich ekranizacji. Wielbiciele mangi mieli okazję na żywo spotkać ich tłumacza, gdyż Zbigniew Kiersnowski zajmuje się m.in. tłumaczeniem tomów mangi z japońskiego na polski, a także udało się jednemu z nich wylosować nagrodę, jedno z pierwszych wydań Dragon Ball.
Dorośli zgłębiali wiedzę o języku i kulturze życia codziennego, wszyscy zaś mogli spróbować tradycyjnej japońskiej potrawy, którą pan Zbigniew przygotował podczas spotkania.
Niektórzy zgłaszali się po ów przysmak kilkakrotnie.
Zaproszony gość prezentował fragmenty ze zbioru baśni japońskich zatytułowanych „Bezpowrotna góra”. Wyboru baśni ich autorskiego tłumaczenia dokonał właśnie pan Zbigniew Kiersnowski. Japońska opowieść o czarownicy Jamambie przeniosła uczestników w bezkresne góry, a wrażenie potęgował przygotowany fragment japońskiego filmu.
Spotkanie trwało ponad 2 godziny i nie wyczerpało wszystkich pytań, na które ochoczo odpowiadał Zbigniew Kiersnowski, dlatego też zapowiedział swój powrót do Malborka, z czego się bardzo cieszymy.
Poniżej kilka zdjęć ze spotkania
Boże Narodzenie w Sztuce


Drodzy czytelnicy

Tegoroczne nagrody festiwalowe w kategorii literatura zostały już przyznane. Nasze dzieci i młodzież w bardzo licznej grupie wzięły udział w naszych konkursach. Oceniający mieli nie lada zadanie podczas wyłaniania zwycięzców. Nasi najmłodsi pisali list. W konkursie "Do Świętego Mikołaja dzieci listy piszą" II miejsce otrzymały Aleksandra Kapica z klasy IV b SP nr 5 oraz Agnieszka Walczak z klasy V Zespółu Szkół nr 1 W Malborku. Miejsce III powędrowało do Doroty Krauze z klasy VI a SP nr 8 i Adama Świątka z klasy IV a SP nr 8. Naszym najmłodszym laureatom serdecznie gratulujemy.

Kolejne literackie zmagania prowadzili gimnazjaliści pisząc reportaż z podróży Trzech Króli zatytułowany "Prowadziła ich betlejemska gwiazda". Najlepszym reportażystą okazał się Kacper Nagrodzki z klasy II P Gimnazjum nr 3. II miejsce zdobyły Agata Wiloch z klasy III c Gimnazjum nr 1 oraz Justyna Okrucińska z klasy III P Gimnazjum nr 3 . W tej kategorii Wyróżniono Annę Piwowar z Gimnazjum w Nowym Stawie.
Gimnazjalistom również serdecznie gratulujemy.

Młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych w konkursie bożonarodzeniowym miała za zadanie stworzenie tekstu piosenki świątecznej, której myślą przewodnią były słowa "W tę noc narodziła się miłość...". Spośród nadesłanych prac Jury miejsce I przyznało Łucji Kowalskiej z klasy III e Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2. Drugą nagrodę otrzymała Anna Błaszczyk z klasy I c Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1, zaś miejsce III powędrowało do Hanny Szymkowiak z klasy I e Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1. Jury w tej kategorii Wyróżniło dwie osoby Szymona Majcher z klasy I k Zespołu Szkół ponadgimnazjalnych nr 3 oraz Marię Pacak z klasy IV H Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3.
Młodzieży gratulujemy.

Osoby nagrodzone, uczestników oraz wszystkich chętnych zapraszamy 5 stycznia 2014 roku na godzinę 18.30 do Kościoła Świętego Jana Chrzciciela ul Stare Miasto gdzie odbędzie się Festiwalowe Kolędowanie czyli koncert Chóru Mieszanego "Lutnia" pod dyrekcją Bożeny Belcarz, wystąpi także Bartek Krzywda z zespołem jazzowym. Podczas koncertu nastąpi wręczenie nagród festiwalowych - LITERATURA.

Serdecznie zapraszamy, raz jeszcze gratulujemy nagrodzonym i dziękujemy uczestnikom.


Boże Narodzenie w Sztuce


Drodzy czytelnicy
Pierwsze festiwalowe zmagania już za nami . W Filii dla Dzieci i Młodzieży na Stary Mieście w dniu 12 grudnia dzieci ze starszych klas szkół podstawowych zmagały się w quizie wiedzy o zwyczajach świątecznych. Konkurs nosił tytuł „Boże Narodzenie w Europie i na Świecie”. Drużyny z malborskich i powiatowych szkół doskonale się spisały w konkursowych zadaniach, które wcale nie były łatwe. Uczniowie musieli wykazać się nie tylko wiedzą, ale i zmysłem artystycznym, gdyż jednym z elementów turnieju była prezentacja artystyczna w wykonaniu drużyny. Dzieci były bardzo dobrze przygotowane do rywalizacji, radziły sobie nawet z najtrudniejszymi pytaniami, np. „Jaki kształt ma tradycyjne francuskie ciasto Buche De Noel?” lub „Czym jest tradycyjny niemiecki stollen?”. Nawet wiedziały, że australijskie rodziny spotykają się na plaży, aby obchodzić święta. Rywalizacja była tak wyrównana, ze zwycięzców wyłoniono dopiero w dogrywce.
Nasi młodzi eksperci byli oceniani przez Jury w którym zasiedli Dorota Leszczyńska, Aleksandra Siuciak, Sylwia Śmieszniak i Jacek Suchiński. W konkursie zwyciężyła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 3 w składzie: Julia Kornacka, Natalia Tyborska, Aleksandra Sosnowska, laura Jur i Łukasz Felix. Na miejscu II uplasowła się drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 8 -Dorota Krauze, Alicja Krauze, Tomasz Naklicki, Jan Zapolski-Downar. Miejsce III wywalczyli uczniowie z Zespołu Szkół nr 2 – Michał Sajkowski, Karolina Pilipiec, Agata Murawska i Daria Chlebowicz.
Zwycięzcy otrzymali nagrody ufundowane przez Komitet Organizacyjny Festiwalu, Malbork Welcome Center i naszą bibliotekę. Tym którzy niestety nie stanęli na podium podziękowano za uczestnictwo i ducha walki drobnymi upominkami.

Poniżej kilka zdjęć z konkursuTrening pamięci na wesoło


Młodzież z MOW w Malborku w październikowy poranek przywędrowała dziarskim krokiem do biblioteki, aby...ćwiczyć pamięć. Wychowankowie rozpoczęli cykl szkoleń z technik pamięciowych. Tajniki wiedzy o mnemotechnikach uczniowie będą poznawali pod kierunkiem Ani Markowicz, a spotkania będą odbywały się raz w miesiącu. Pierwsze spotkanie przekonało uczniów, że ćwiczenie pamięci może być bardzo wesołe, co więcej angażuje nie tylko głowę, ale i mięśnie:)
Poniżej kilka zdjęć z zajęćQuillingowa bąbka i magiczna siła Świąt Bożego Narodzenia


„Opowieść wigilijna” Karola Dickensa oraz technika quillingu to tematy wiodące grudniowego spotkania młodzieży ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, które odbyło się w bibliotece 17 grudnia. To kolejne nasze zajęcia literacko-artystyczne, tym razem poświęcone tematyce bożonarodzeniowej. Poznaliśmy piękną i poruszającą historię o magicznej sile Świąt Bożego Narodzenia, za sprawą których, ekscentryczny skąpiec i samotnik Ebenezer Scrooge przemienia się w człowieka, w którego sercu zawitała miłość i skrucha.
Druga część spotkania to zajęcia artystyczne, w czasie których młodzież wykonała techniką quillingu piękną i kolorową bąbkę, która zawisła na bibliotecznej choince. Quilling to technika z rodzaju papieroplastyki i polega na tworzeniu ozdób i dekoracji z wąskich pasków papieru, ich odpowiednim zwijaniu i formowaniu. Aby powstała nasza bąbka młodzież musiała wykazać się dużą precyzją i cierpliwością.
Poniżej kilka zdjęć z naszych zajęć artystyczno-literackich
MISTRZOWSKIE ROZGRYWKIW ubiegły piątek 13 września w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbyły się malborskie eliminacje do Mistrzostw Polski w grę „WSIĄŚĆ DO POCIĄGU”. Impreza została zorganizowana przez Sztumski Klub Gier Planszowych „Pionkolandia”, naszą bibliotekę oraz wydawnictwo Rebel.pl, które ufundowało nagrody. W bibliotece zgromadziło się bardzo liczne grono miłośników gry, a także tych, którzy ciekawi planszowej podróży po Europie postanowili zapoznać się z zasadami gry by następnie wypróbować nowo nabyte umiejętności w turnieju. Szczególnie trudne zadanie miały dzieci, gdyż rozgrywki nie zakładały kategorii wiekowych. Najmłodsi uczestnicy poradzili sobie jednak świetnie w planszowych zmaganiach. Zmagania turniejowe rozpoczęły się o godzinie 18, lista graczy zawierała 29 uczestników. Kolejne etapy rozgrywek wyłoniły pięcioro finalistów. W finale trwała zacięta rywalizacja. Ostatecznie laur zwycięstwa wywalczył pan FILIP KISIEL. Miejsce II zajął pan Jacek Piontke, a III pani Małgorzata Szpolewska.
Finaliści otrzymali nagrody, a zdobywca miejsca I weźmie udział w Mistrzostwach Polski, które odbędą się 16 – 17 listopada 2013 w Gdańsku podczas Festiwalu Gier Planszowych „GRAMY”.

Nagrodzonym oraz wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i dziękujemy za wspólną dobrą zabawę.
Poniżej kilka zdjęć z rozgrywek


Z KSIAŻKĄ NA WALIZKACHTradycją stały się wrześniowe spotkania młodych czytelników z twórcami literatury w naszej bibliotece. Projekt „Z książką na Walizkach” realizowany był już po raz szósty. Za sprawą spotkań, które organizuje Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży, malborskie dzieci i młodzież mają możliwość osobistego kontaktu oraz poznania twórczości wielu współczesnych najlepszych polskich pisarzy, redaktorów prasowych, grafików, wydawców, rysowników, językoznawców i ilustratorów książek. W tym roku biblioteka gościła duet autorski Katarzynę Terechowicz i Wojciecha Cesarza oraz Tomasza Trojanowskiego. .
Tym razem oba spotkania odbyły się w jednym dniu – w czwartek 12 września. O godz. 9 naszym gościem był duet autorski Katarzyna Terechowicz i Wojciech Cesarz, który wspólnie napisał i wydał „Pamiętnik grzecznego psa”, „Nowe przygody grzecznego psa” oraz „Przygody Filipka” .Wielcy miłośnicy zwierząt, a szczególnie psów, ich wspólną pasją jest ekologia. I te tematy dominowały w czasie rozmów pisarzy z młodymi czytelnikami. W czasie spotkania dzieci poznały historię Wintera, psa, który stał się bohaterem dwóch książek. Opowieści o wizycie Wintera u weterynarza, jego udziale w psich zaprzęgach czy w spływie kajakowym wzbogacane były pokazami autentycznych zdjęć alaskańskiego malamuta Wintera, które wzbudzały wśród dzieci zachwyt i ogromną radość. ”Pamiętnik grzecznego psa” zdobył nagrodę w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren organizowanym przez Fundację ABCXXI- Cała Polska Czyta Dzieciom. Przygody Wintera to zabawna lektura dla tych, którzy już mają, i tych, którzy jeszcze nie mają psa. Do poczytania dzieciom, dorosłym i …psom. .
Natomiast o godz. 12 uczniowie mieli okazję bezpośredniego poznania pisarza, pedagoga, autora kilkudziesięciu słuchowisk radiowych, redaktora programów telewizyjnych dla dzieci i dla dorosłych Tomasza Trojanowskiego. Pan Tomasz jest autorem dziesięciu powieści i opowiadań dla dzieci i młodzieży, których bohaterami są zwierzęta, głównie koty i futrzane stworki z wielkimi oczami – Lolek Skarpetczak czy Włochacz Bąbel. „Kocie historie” to debiut literacki Tomasza Trojanowskiego, za który otrzymał Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego.
Autor w czasie spotkania opowiadał o pracy pisarza, o tym jak powstaje książka, jak ważna jest wyobraźnia i pomysł na książkę, jak absorbujące jest poznawanie świata i jak niezwykła może być codzienność dzięki odrobinie wyobraźni. W czasie spotkania z Tomaszem Trojanowskim dominowała tematyka kocia, bo to właśnie koty są bohaterami jego kilku książek. Koty, najbardziej tajemnicze i nieprzewidywalne stworzenia, bardzo często fascynują pisarzy. Pewnie dlatego powstało tyle „kocich opowieści”.
Herman, Zofia i Gienek, bohaterowie „Kocich historii”, to koty mieszkające w domu Dużego. Duży ma do nich anielską cierpliwość, a jego pupile mnóstwo czasu i szalonych pomysłów. Uwielbiają, gdy coś się dzieje, a gdy jest nudno, wpadają na kolejny genialny pomysł. W trakcie spotkania pisarz bardzo żywiołowo i z wielkim talentem aktorskim interpretował fragmenty opowiadań wywołując wśród słuchaczy salwy śmiechu.
Uczestnicy obu spotkań mogli zakupić po atrakcyjnych cenach książki autorów i otrzymać autograf z indywidualną dedykacją.
Radosna, ciepła i przyjazna atmosfera spotkań oraz zwierzęca fabuła utworów literackich na pewno zachęci młodych do sięgnięcia po książki.
Zainteresowanych „kocimi” książkami Tomasza Trojanowskiego i „psimi” Katarzyny Terechowicz i Wojciecha Cesarza zapraszamy do Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży, w naszych zbiorach posiadamy wszystkie tytuły autorów.
Poniżej kilka zdjęć ze spotkań, więcej w Naszej Galerii.


NARODOWE CZYTANIE FREDRY


Drodzy Czytelnicy
Tegoroczne Narodowe Czytanie jest już za nami. 7 września słuchacze Radia Malbork mieli możliwość wspólnego świętowania wraz z prowadzącymi i lektorami. Wszystkim osobom, które wzięły udział w tegorocznej edycji Narodowego Czytania - lektorom, pracownikom MCKiE, Radia Malbork i słuchaczom Dyrekcja Biblioteki składa serdeczne podziękowania.
Lektorami Narodowego Czytania Fredry w Malborku byli:
Jerzy Skonieczny - Zastępca Burmistrza Miasta Malborka

Wldemar Lamkowski - Wicestarosta Powiatu Malborskiego
Marek Stokowski - pisarz, poeta, pracownik Muzeum Zamkowego w Malborku
Beata Komoszyńska - Radna Miasta Malborka

Bożena Piątkowska - Radna Miasta Malborka
Teresa Zdanowicz - Radna Miasta Malborka
Krzysztof Grylak - Radny Miasta Malborka
Tomasz Wojnowski - Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Malborku

Małgorzata Zych - polonistka, nauczyciel w Gimnazjum nr 1 w Malborku
Aniceta Miszkiewicz - historyk, archiwista, nauczyciel SP nr 9 w Malborku
Marlena Majka - bibliotekarz, kierownik WBP w Gdańsku Filli w Malborku
Sylwia Śmieszniak - bibliotekarz WBP w Gdańsku Filli w Malborku
Grzegorz Pacanowski - aktor, twórca malborskiej sceny teatralnej "Fabryka Tytoniu"
Helena Biskup - czytelniczka MBP w Malborku, słuchacz Uniwersytetu Trzeciego Wieku
Grażyna Frygier - czytelniczka MBP w Malborku, słuchacz Uniwersytetu Trzeciego Wieku
Teresa Żelazo - animator kultury, pracownik MCKiE
Ryszard Ignaczak - pracownik MCKiE
Skibicka Izabela - autorka książki, felietonistka
Marcin Szesza - pracownik Urzędu Miasta w Malborku
Łukasz Gutowski - dziennikarz
Magdalena Kupińska - studentka Akademii Muzycznej w Gdańsku
Daniel Markowicz - technolog, czytelnik MBP w Malborku
Bartosz Miszkiewicz - uczeń Liceum Katolickiego w Malborku
Zuzanna Latawiec - uczennica Gimnazjum nr 2 w Malborku
Karolina Kędzierska - uczennica Gimnazjum nr 3 w Malborku
Oliwia Harasim - uczennica SP nr 8 - przygotowanie Aleksandra Węgrecka
Ada Markowicz -uczennica SP nr 8 - przygotowanie Aleksandra Węgrecka
Cezary Kasprzyk - uczeń SP nr 5 - przygotowanie Katarzyna Buła
Marcel Słomiński - uczeń SP nr 5 - przygotowanie Katarzyna Buła
Łukasz Raczyński - uczeń SP nr 5 - przygotowanie Katarzyna Buła
Sara Kołtunowska - uczeń SP nr 5 - przygotowanie Katarzyna Buła
Paulina Sienkiewicz - uczeń SP nr 5 - przygotowanie Katarzyna Buła
Gabrysia Matysiak - uczeń SP nr 5 - przygotowanie Katarzyna Buła
Oliwia Wołkowska - uczeń SP nr 5 - przygotowanie Katarzyna Buła
Anna Markowicz - pracownik MBP w Malborku

Szczególne podziękowania składamy w stronę pana Suchińskiego za kierownictwo produkcji, panów Bacy i Seiberta za realizację dźwięku podczas przedsięwzięcia.BEZPRZEWODOWY DOSTĘP DO INTERNETU HotSpot


Drodzy Czytelnicy
Punkt HOTSPOT w Wypożyczalni dla Dorosłych

W Wypożyczalni dla Dorosłych naszej biblioteki (Plac Słowiański 5) od 01.07.2012r. jest możliwe skorzystanie z bezprzewodowego dostępu do Internetu HotSpot


Punkt dostępu umożliwia wszystkim posiadaczom laptopów, palmtopów, telefonów komórkowych i innych urządzeń wyposażonych w bezprzewodową kartę sieciową bezpłatne podłączenie się do Internetu.


Punkt został utworzony dzięki wsparciu finansowemu pozyskanemu w ramach programu Akademia Orange dla Bibliotek.
Podobny punkt HotSpot działa również w Czytelni Popularnonaukowej (Stare Miasto 21).
Wszystkich zainteresowanych surfowaniem w sieci zapraszamy do naszych placówek.INTERNET DLA SENIORA


Drodzy Czytelnicy
„Internet dla Seniora - już nie taki straszny”

Filia dla Dorosłych naszej biblioteki utworzyła stanowisko komputerowe z bezpłatnym dostępem do INTERNETU.


Komputer wyposażono w ponadstandardowy ekran z myślą o starszych internautach.

Wszystkich seniorów zainteresowanych surfowaniem po Internecie, pragnących ćwiczyć i doskonalić umiejętności korzystania z komputera zapraszamy do naszej Wypożyczalni dla Dorosłych – Plac Słowiański 5 (Budynek Urzędu Miasta).


Stanowisko utworzone w ramach projektu współfinansowanego przez Akademię Orange dla BibliotekHOTSPOT


DRODZY CZYTELNICY
Informujemy, że w Czytelni Popularnonaukowej,
ul Stare Miasto 21, funkcjonuje HOTSPOT, zachęcamy do korzystania z bezpłatnego, bezprzewodowego dostępu do Internetu!


DIGITALIZACJA GAZETY MALBORSKIEJ


Nasza Biblioteka w ubiegłym roku podjęła pracę nad digitalizacją roczników prasy lokalnej, której najstarszym przykładem jest GAZETA MALBORSKA, powstała po fali przemian społeczno-politycznych przełomu lat 89/90.
NOWINY MALBORKA, bo taki był początkowo tytuł gazety, powstały w maju 1990r.
Pierwszy numer ukazał się 25 maja 1990r. w związku z wyborami do władz lokalnych.
Wiosną 1991r. czasopismo ukazujące się do tej pory społecznie pozyskało nowego wydawcę – Wydawnictwo Pomorskie z Tczewa. Od sierpnia 1991r. do września 1994r. pismo ukazywało się jako tygodnik pod tytułem zmienionym na NOWINY MALBORSKIE.
Od 9 września 1994r. NOWINY MALBORSKIE zmieniły po raz kolejny tytuł na GAZETĘ MALBORSKĄ, która pod tym tytułem ukazuje się do dnia dzisiejszego.
Do chwili obecnej spośród zdigitalizowanych numerów opracowano roczniki za lata 1995-2000,2002.
Wcześniejsze jak i kolejne roczniki będą sukcesywnie dołączane do zamieszczonych obecnie.
Zainteresowanych historią naszego miasta i regionu kierujemy do zakładki ZBIORY ELEKTRONICZNE.


Poranki Biblioteczne

Zapraszamy najmłodszych czytelników na CZWARTKOWE PORANKI W BIBLIOTECE. Proponujemy dzieciom czas wypełniony zabawą i spotkanie z baśnią przedstawioną w formie głośnego czytania. Zapraszamy serdecznie w czwartki w godzinach 9:00 – 10:30.
Szczegółowe informacje dostępne pod numerami telefonów 55 272 35 45/272 39 21

BEZPŁATNY DOSTĘP DO INTERNETU

Czytelnia Popularnonaukowa (Pawilon, Stare Miasto 21) przypomina czytelnikom o możliwości bezpłatnego korzystania z Internetu – więcej


ZAPRASZAMY NA ZAJĘCIA BIBLIOTERAPEUTYCZNE

Wypożyczalnia dla Dzieci i Młodzieży zaprasza grupy przedszkolne lub inne zorganizowane grupy dziecięce na zajęcia.

SKORZYSTAJ Z TZW. "WYPOŻYCZEŃ DOMOWYCH"

Wypożyczalnia dla Dorosłych informuje czytelników starszych, niepełnosprawnych, mających trudności z osobistym dotarciem do biblioteki o możliwości skorzystania z tzw. „wypożyczeń domowych”

    

 
 

Serwis Internetowy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Malborku - 2007