Menu
  Strona Główna
  Ogłoszenia i Aktualności
  Nowości Wydawnicze
  Nasza Galeria
O Bibliotece
  Historia
  Zbiory
  Usługi
  Struktura MBP
  Regulaminy
Inne
  Katalog
  Zbiory elektroniczne
  Kontakt
  Polecamy Strony
  Archiwum
  Mediateka

Bibliografia Pomorza Gdańskiego i Œrodkowego

FB Malborku
Biuletyn Informacji Publicznej

Biuletyn Informacji Publicznej UM w Malborku


liczba odwiedzin:

FESTIWAL BOŻE NARODZENIE ROZDANIE NAGRÓD FESTIWALOWYCH

Drodzy laureaci i uczestnicy konkursów literackich nastąpiła zmiana miejsca uroczystego koncertu galowego i rozdania nagród.
Odbędzie się ono 18 stycznia 2018 r. o godzinie 17:00 w siedzibie MAKULATURY.


FERIE 2018XXVII FESTIWAL BOŻE NARODZENIE W SZTUCE WYNIKI KONKURSÓW LITERACKICH


W ramach XXVII edycji festiwalu "Boże Narodzenie w Sztuce" biblioteka zorganizowała dwa konkursy literackie skierowane do uczniów malborskich szkół.
"Zaczarowane Święta - współczesna baśń bożonarodzeniowa"

dla uczniów klas VII oraz II i III gimnazjum.


LAUREACI KONKURSU:


I. Maja Martyniak Gimnazjum „Awans”
II. Dominika Trzcińska SP nr 8 (klasa VII)
III. Gabriela Kuczyńska SP nr 1 (klasa gimnazjalna)
wyróżnienia:
Nadia Staniszewska SP nr 8 ( klasa VII)
Michalina Duda SP nr 1 (klasa VII)

"Jest taki dzień - moje orędzie bożonarodzeniowe do rówieśników" konkurs o tym tytule skierowany był do uczniów szkół średnich.


LAUREACI KONKURSU:


I. Natalia Rekowska – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Malborku
Marcel Gęsiarz – I Liceum Ogólnokształcące w Malborku
III.Wiktoria Małodzińska – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Malborku
wyróżnienie:
Małgorzata Szostkowska – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 w Malborku


Laureatom serdecznie gratulujemy!!!
Zapraszamy uczestników konkursu i laureatów na uroczystą galę wręczenia nagród festiwalowych, która odbędzie się

18 stycznia 2018 r. o godzinie 17:00 w Auli Państwowej Szkoły Muzycznej w Malborku


W przypadku zmiany miejsca uroczystego wręczenia nagród ze względów organizacyjnych informacja pojawi się na budynku PSM w Malborku. Bardzo prosimy o śledzenie ewentualnej informacji o zmianie miejsca.WESOŁYCH ŚWIĄTSerdecznie zapraszamyBłażej w garderobie, świąteczne warsztaty i książka na start

Miejska Biblioteka Publiczna w ramach kolejnej edycji Festiwalu Boże Narodzenie w Sztuce zaprasza najmłodszych na przedstawienie teatralne „Błażej w garderobie czyli świąteczna przygoda w Szafolandii” w wykonaniu aktorów Teatru Frajda z Torunia. Spektakl odbędzie się w sobotę 9 grudnia 2017 o godz. 12 w sali konferencyjnej w Szkole Łacińskiej. Wstęp jest wolny, ale obowiązują zapisy. Zainteresowanych prosimy o kontakt z Mediateką - biblioteką dziecięcą, wpisanie się na listę uczestników i odebranie bezpłatnej wejściówki. Ilość miejsc jest ograniczona , tel. 55 272 39 21. Natomiast starszych czytelników (10 – 15 lat) zapraszamy do udziału w warsztatach Choinkowe cuda – świąteczne dekoracje w technice decoupage w sobotę 16 grudnia na godz. 10. Zapisy na zajęcia prowadzone są w bibliotece .
W ubiegłym tygodniu nasza biblioteka zainaugurowała akcję ”Z książką na start”. Jest to projekt organizowany przez Fundację Metropolia Dzieci, a jego realizację prowadzą biblioteki publiczne województwa pomorskiego.
Projekt „Z książką na start” jest skierowany do dzieci w wieku od 0 do 6 lat i ma na celu promocję czytelnictwa oraz zapraszanie Rodziców do spędzania czasu wspólnie z dzieckiem w bibliotece. Podczas pierwszej wizyty w Bibliotece –Mediatece, Mały Czytelnik otrzyma Pakiet Startowy, a w nim książeczkę – prezent oraz Paszport Biblioteczny, do którego Bibliotekarz wbije pieczątkę po każdorazowej wizycie zakończonej wypożyczeniem minimum jednej książki. Po uzbieraniu 10 pieczątek na Małego Czytelnika czeka nagroda w postaci imiennego dyplomu potwierdzającego jego czytelnicze zainteresowania.
Gorąco zapraszamy Państwa ze swoimi najmłodszymi pociechami do Mediateki – biblioteki dla dzieci i młodzieży. Biblioteka to naprawdę wspaniałe miejsce, gdzie można spędzić czas wspólnie z dzieckiem. Jednak przede wszystkim zachęcamy do wspólnego , głośnego czytania książek.


tekst : Danuta Czop,
Miejska Biblioteka PublicznaKLUB PODRÓŻNIKAXXVII FESTIWAL BOŻE NARODZENIE W SZTUCE KONKURSY LITERACKIE


W ramach tegorocznej edycji festiwalu "Boże Narodzenie w Sztuce" biblioteka przygotowała dwa konkursy literackie skierowane do uczniów malborskich szkół.
"Zaczarowane Święta - współczesna baśń bożonarodzeniowa"

to temat pracy literackiej dla uczniów klas VII oraz II i III gimnazjum.

"Jest taki dzień - moje orędzie bożonarodzeniowe do rówieśników" konkurs o tym tytule kierujemy do uczniów szkół średnich.
Poniżej dostępne są regulaminy oraz karty zgłoszenia do obu konkursów.
Termin nadsyłania i dostarczania prac mija 15.12.2017 r. Szczegółowe informacje osobiście w obu filiach biblioteki oraz pod numerem telefonu 55 272 35 45.
Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie


Regulamin konkursu "Jest taki dzień - moje orędzie bożonarodzeniowe do rówieśników"Regulamin konkursu "Zaczarowane Święta - współczesna baśń bożonarodzeniowa"

Karta zgłoszenia do konkursu "Jest taki dzień - moje orędzie bożonarodzeniowe do rówieśników"

Karta zgłoszenia do konkursu "Zaczarowane Święta - współczesna baśń bożonarodzeniowaZ KSIĄŻKĄ NA WALIZKACH

SERDECZNIE ZAPRASZAMYNarodowy Program Rozwoju Czytelnictwa „Zakup Nowości Wydawniczych do Bibliotek”Książki zakupione z dotacji Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach projektu:

Magdalena Witkiewicz "Ósmy cud świata"
Elizabeth Strout "To, co możliwe"
Grzegorz Miecugow "Przypadek"
David Lagercrantz "Mężczyzna, który gonił swój cień"
Marcin Wójcik "Celibat: opowieść o miłości i pożądaniu"
Ałbena Grabowska "Ostatnia chowa klucz"
Christopher Willis "Marlena: błękitny anioł w garniturze"
Jakub Ćwiek "Drobinki nieśmiertelności"
JP Delaney "Lokatorka"
Małgorzata Gutowska-Adamczyk "Cukiernia Pod Amorem 2. Cz. 1, Ciastko z wróżbą"
Nicola Griffith "Hilda"
Natasza Socha "Apteka marzeń"
Ken Follett "Słup ognia"
Ildefonso Falcones "Dziedzice ziemi"
Anna Zacharzewska "Hodowca Świń"
Marta Obuch "Metoda na wnuczkę"
Deborah Moggach "Przemilczane tajemnice"
Thomas Cullinan "Na pokuszenie"
Krystyna Mirek "Słodkie życie"
Marek Krajewski "Mock - Ludzie zoo"
Anna Kleiber "Półtora trupa na głowę"
Louise Jensen "Siostra"
Guillaume Musso "Dziewczyna z Brooklynu"
Jojo Moyes "We wspólnym rytmie"
Diane Chamberlain "Światło nie może zgasnąć"
Agata Kołakowska "Pięć minut Raisy"
Kurban Said "Ali i Nino"
Katherine Scholes "Idealna żona"
James Rollins "Diabelska krew"
Victoria Hislop "Pocztówki z Grecji"
Sandra Brown "Spięcie"
Lisa Scottoline "Czekam na Ciebie"REJS OD ŹRÓDEŁ WIEDZY DO UJŚCIA

MEDIATEKA 21 WRZEŚNIA GODZINA 17:00

SPOTKANIE DYSKUSYJNE

Nasza biblioteka wraz ze współorganizatorami Stowarzyszeniem Eureka, Pomorską Federacją Organizacji Pozarządowych, Szkołą Żeglarską Mariusz Rzepnikowski zaprasza na spotkanie dyskusyjne w ramach inicjatywy „Rejs. Od źródeł wiedzy do ujścia”. Inicjatywa Rejs organizowana jest w ramach obchodów Roku Wisły i zakłada cykl spotkań, które odbędą się w Malborku, Nowym Dworze Gdańskim i Kątach Rybackich. Spotkania poruszają m.in. tematykę wpływu Wisły na rozwój Żuław od czasów średniowiecza oraz przekopu Mierzei Wiślanej.
Spotkanie dyskusyjne w Mediatece nosi tytuł

„Zakony jako poprzednicy dzisiejszych NGO”.


Serdecznie zapraszamy miłośników Wisły oraz wszystkich, którym bliska jest tematyka Żuław.NARODOWE CZYTANIEDrodzy Państwo!
Za nami szósta edycja Narodowego Czytania. W ubiegłą sobotę 2 września słuchacze Radia Malbork odsłuchali nagrań fragmentów dramatu „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego.
Miejska Biblioteka Publiczna w Malborku pragnie serdecznie podziękować lektorom, którzy wcielili się w literackie role uczestników weselnej uroczystości w Bronowicach Małych: burmistrzom Malborka, samorządowcom, uczniom malborskich szkół, czytelnikom i sympatykom Miejskiej Biblioteki Publicznej i Radia Malbork oraz pracownikom biblioteki.
Wielkie podziękowania ślemy do nauczycieli I LO, II LO, ZSP nr 3 oraz MOWu, udzielających merytorycznego wsparcia uczniom przygotowywanym do udziału w nagraniu.
Literatura polska od lat cieszy się dużą popularnością. Często jest wypożyczana w naszej bibliotece. Niezmiennie cieszy nas fakt licznego udziału mieszkańców naszego miasta w projekcie Narodowego Czytania. Z każdym rokiem coraz więcej chętnych zgłasza się do czytania lektury w malborskim radiu - informuje Grażyna Zawacka, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Malborku. Współorganizowanie już po raz szósty tego wydarzenia wraz z Centrum Kultury i Edukacji w Malborku Radiem Malbork to dla nas nie tylko kolejne interesujące wyzwanie, ale również przyjemność i satysfakcja z udanej współpracy. Za to szczególnie dziękujemy redaktorom i dźwiękowcom najlepszej rozgłośni radiowej w Polsce –dodaje pani dyrektor.
Lektorów zapraszamy po odbiór certyfikatów uczestnictwa oraz plików z nagraniami do biblioteki Filii dla Dorosłych – Plac Słowiański 5 lub Filii Dla Dzieci i Młodzieży – Mediateki – Stare Miasto 42.

Informacja: MBP MalborkDzień Dziecka w Mediatece

„Czyś ty chłopiec czy dziewczynka, dbaj o czystość, nie bądź świnka”
Z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka, w sobotę 31 maja 2017r. Miejska Biblioteka Publiczna – Mediateka zaprosiła dzieci i ich opiekunów na przedstawienie w wykonaniu Teatru Frajda z Torunia. Widzowie przenieśli się do świata Świnki Chrumci, która wyjątkowo nie lubiła kąpieli… Główna pani higienistka oraz jej asystentka w zabawny sposób wprowadziły dzieci w temat higieny osobistej, a urodziny Chrumci stały się okazją do wymiany poglądów, czy np. jeśli na uroczystości nie jadło się tortu, to czy trzeba wieczorem myć zęby?
Mieliśmy okazję m.in. dowiedzieć się, że jeśli nie mamy przy sobie chusteczek higienicznych, to możemy dyskretnie kichnąć w rękaw (oczywiście swój, a nie sąsiada), a ząbki zawsze warto myć, bo przecież nigdy nie wiadomo, kiedy będzie okazja do pocałowania jakiegoś księcia. :-)
Uśmiech nie schodził z twarzy dzieci, a także dorosłej części widowni za sprawą nie tylko wspaniałej gry aktorskiej, wartkiej muzycznej oprawy, ale także ciekawej, humorystycznej fabuły i tekstów jak np. ten, że „higiena rządzi, higiena radzi, higiena nigdy was nie zdradzi”, czy że „zapach czystości to zapach zwycięstwa….”
Przedstawienie zakończyło się piosenkową radą pań higienistek, aby też nie przesadzać z higieną, bo przecież można się bawić, pobrudzić. Można też smarować buzię czekoladą. Tylko potem należy się umyć. :-)
Informację przygotowała: Marzena Gliniewicz - Miejska Biblioteka Publiczna w Malborku
Serdecznie zapraszamy

Dnia 15 kwietnia

(Wielka Sobota)

biblioteka nieczynna

Przepraszamy


Serdecznie zapraszamyKENIA – egzotyczna i nieznana

23 lutego, licznie zgromadzona publiczność w filii Miejskiej Biblioteki Publicznej, uczestniczyła w spotkaniu z małżeństwem Bernadetty i Krzysztofa Nowackich, którzy podzielili się wrażeniami ze swojej grudniowej podróży do Kenii, państwa położonego we wschodniej Afryce nad Oceanem Indyjskim.
Goście opowiedzieli o pięknych przyrodniczo parkach narodowych i egzotycznych zwierzętach, o safari w rezerwacie Masai Mara i wizycie w wiosce zamieszkałej przez Masajów, jednym z najbardziej znanych plemion afrykańskich. Bezpośredni kontakt z małpami, krokodylami, słoniami, żyrafami czy lwami był dla nich niesamowitą przygodą, tak samo jak afrykańska pasterka w Nairobi, w czasie której były tańce, śpiewy, klaskanie i plemienne okrzyki.
Podróżnicy odwiedzili także Sierociniec i Ośrodek Rehabilitacyjny dla słoni w Parku Narodowym w Nairobi, który gromadzi z całej Kenii młode słonie osierocone w wyniku kłusownictwa. Młode przebywają w takim ośrodku kilka lat, aż do osiągnięcia dojrzałości. Zachęcali zebranych do adopcji osieroconych zwierząt.
Opowieści wzbogaciła prezentacja licznych zdjęć.

tekst: Danuta Czop, Miejska Biblioteka Publiczna

Serdecznie zapraszamyNARODOWE CZYTANIE

Szanowni Państwo

Na początku września 2017 r. odbędzie się kolejna edycja Narodowego Czytania.

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda zaproponował aby lekturę wybrali Polacy.
Zachęcamy do zapoznania się z przesłaniem, dostępnym na stronie www.prezydent.pl, w którym Prezydent zachęca do udziału w głosowaniu.


Aby oddać głos należy wybrać jeden z poniższych tytułów,

umieścić go w temacie e-maila

i wysłać na adres:

narodoweczytanie@prezydent.pl

Oddać głos można do 15 lutego br.

Tytuły dzieł:

Stefan Żeromski - "Przedwiośnie"

Henryk Rzewuski - "Pamiątki Soplicy"

Juliusz Słowacki - "Beniowski"

Stanisław Wyspiański - "Wesele"


Laureaci

Konkursu literackiego "Boże Narodzenie - święto duchowe czy śwęto komercji" organizowanego w ramach XXVI festiwalu Boże Narodzenie w sztuce:


Poziom gimnazjalny;

I miejsce - Katarzyna Myszka - Gimnazjum nr 1

II miejsce - Natalia Kopka - Gimnazjum nr 2

III miejsce - Tomasz Grochulski - Gimnazjum Awans

Wyróżnienie - Michał Sajkowski - Gimnazjum nr 2

Poziom ponadgimnazjalny

I miejsce - Wiktoria Małodzińska - ZSP nr 3

II miejsce - Zuzanna Kulik - ZSP nr 2

III miejsce - Justyna Okrucińska - ZSP nr 1

Wyróżnienie - Anna Płuciennik - ZSP nr 3

Wyróżnienie - Natalia Rekowska ZSP nr 3

SERDECZNIE GRATULUJEMY


UWAGA - zmiana godzin otwarcia bibliotek

Dnia 23 grudnia Mediateka

nieczynna.

Filia dla Dorosłych bez zmian.

Dnia 24 grudnia (Wigilia) Filia dla Dorosłych i Mediateka

nieczynne.

Dnia 31 grudnia Filia dla Dorosłych i Mediateka czynne

w godzinach od

10.00 do 13.00

PRZEPRASZAMY


TEATRZYK ŚWIĄTECZNY W MIEJSKIEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ

W ramach Bożego Narodzenia w Sztuce 17.12.2016 w Mediatece (Szkoła Łacińska) odbył się spektakl Teatru Frajda pt.: "O bałwanku, który miał gorące serce". Teatrzyk był przeznaczony dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, jednakże nawet dla dorosłego widza stanowił miłą odskocznię od szarej codzienności. Spektakl rozpoczęła rozmowa o miłości dwóch sympatycznych pingwinek. Jedna była bardzo szczęśliwa, ponieważ wkrótce miała zostać mamą, druga zaś bardzo smutna, bo nie miała nikogo bliskiego do kochania. Na domiar złego uważała że widocznie nie jest stworzona do miłości. Aby zmienić sposób postrzegania rzeczywistości swojej przyjaciółki, szczęśliwa pingwinka przypomniała jej pewną historię
o małym bałwanku Śnieżku i sympatycznej bałwance Śniegulince. Uzmysłowiła koleżance,
że choć bałwanki są stworzone ze śniegu również mogą kochać i być kochane, bez obawy
że ich lodowe serduszka się roztopią. A skoro nawet bałwanki są zdolne do miłości, to nie ma żadnych przeszkód aby również mała pingwinka odnalazła swoją miłość. Musi tylko dobrze się za nią rozejrzeć…
Po spektaklu miało miejsce spotkanie ze Świętym Mikołajem. Wszystkie dzieci mogły zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie ze Świętym oraz zostały poczęstowane przez niego słodyczami.

Konkurs Bożonarodzeniowy

Serdecznie zapraszamy Państwa do udziału w konkursie literackim w ramach obchodów XXVI Festiwalu Boże Narodzenie w Sztuce.
Czekają atrakcyjne nagrody!
Konkurs adresowany jest do młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej.
Regulamin konkursu oraz karta zgłoszeniowa poniżej

Regulamin konkursu

Karta zgłoszeniowaUWAGA - zmiana godzin otwarcia bibliotek

Dnia 23 grudnia Mediateka

nieczynna.

Filia dla Dorosłych bez zmian.

Dnia 24 grudnia (Wigilia) Filia dla Dorosłych i Mediateka

nieczynne.

Dnia 31 grudnia Filia dla Dorosłych i Mediateka czynne

w godzinach od

10.00 do 13.00

PRZEPRASZAMY


Serdecznie zapraszamyRODZINNY WEEKEND W MEDIATECE – 05.11.2016

Zachęcamy do rodzinnego spędzania czasu w naszej bibliotece!!!

10.00 – 12.00 Familijny klub gier planszowych (wspaniała zabawa dla całej rodziny!!!)

10.15 – 11.15 Kawiarenka językowa: język angielski dla początkujących


12.00 – 13.00 Baśniowy zakątek: rodzinne słuchanie bajek: „Mgiełka porzucona kotka” – Holly Webb
- zabawa plastyczna: stwórz własnego kotka
- wspólne wykonywanie ilustracji do bajki

13.00 – 14.00 Kawiarenka językowa: język angielski dla zaawansowanychWalizkowe spotkania z Kaliną Jerzykowską i Barbarą Kosmowską

To była już dziewiąta edycja pomorskich spotkań pisarzy z młodymi czytelnikami . Malborska biblioteka tej jesieni gościła Kalinę Jerzykowską i Barbarę Kosmowską. 6 października uczniowie malborskich szkół podstawowych mieli okazję porozmawiania na temat literatury z Kaliną Jerzykowską. Autorka w trakcie spotkania mówiła między innymi o swojej nowej książce, której akcja toczyć się będzie także w Malborku. Konsultowała z młodą widownią nowe pomysły i dworskie intrygi, np. jak pozbyć się niechcianego kandydata na męża młodej królewny.
Następnego dnia młodzież gimnazjalna spotkała się z Barbarą Kosmowską, mistrzynią psychologicznych portretów opowiadających o trudach dorastania. Pisarka rozmawiała z młodzieżą o niełatwej pracy pisarza, warsztacie pisarskim, czerpaniu pomysłów na książki, autorytetach. Profesor Władysław Bartoszewski, papież Franciszek , Wisława Szymborska czy Bolesław Prus to autorytety Barbary Kosmowskiej. Autorka udzieliła młodzieży wielu mądrych rad i cennych wskazówek, którymi należy kierować się w życiu.
Tegorocznej edycji Walizek towarzyszył konkurs plastyczny „Odkrywcy”. Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie ilustracji do powieści Kolorowy szalik B. Kosmowskiej lub Widma z ulicy Wydmowej K. Jerzykowskiej. W czasie spotkań każda z autorek wybrała trzy najlepsze prace a ich autorzy zostali nagrodzeni książkami. Dwie najlepsze prace, Ani Łukaszewskiej i Klaudii Osińskiej, zostały zabrane przez pisarki do Gdańska i wezmą udział w finale konkursu. Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy za udział a zwycięzcom gratulujmy! Wystawę pokonkursową można oglądać w Mediatece – filii dla dzieci i młodzieży w Szkole Łacińskiej na Starym Mieście. Tutaj także znajdziecie wszystkie książki, o których mówiły autorki. Zapraszamy !JAK POZYSKAĆ WOLONTARIUSZA? !?!?!?!?!?!?

Od połowy lutego 2016 roku mamy w ekipie Miejskiej Biblioteki Publicznej
w Malborku przesympatyczną wolontariuszkę z Francji . W związku z tym że tak dobrze nam się współpracuje, postanowiliśmy zachęcić inne instytucje publiczne, stowarzyszenia i fundacje do starania się o własnego wolontariusza. Cała procedura jest bardzo prosta, nie wymaga wiele pracy i zaangażowania, a korzyści z „posiadania” wolontariusza są (nie tylko w naszym przypadku) niepodważalne.
Zapraszamy zatem na spotkanie w naszej MEDIATECE ( Stare Miasto 42 – Szkoła Łacińska) które odbędzie się 9 listopada 2016r. o godz. 12. Opowiemy na nim o współpracy
z wolontariuszami, jak taka współpraca wygląda z punktu widzenia organizacji i samych wolontariuszy, o tym jak takiego wolontariusza pozyskać, czyli jak mieć dodatkowe ręce
do pracy i kolejną głowę pełną świeżutkich pomysłów.

Wszystkich zainteresowanych przybyciem na spotkanie prosimy o kontakt
pod nr tel.: 55 272 39 21 (Mediateka) – w celu zapewnienia odpowiedniej ilości materiałów informacyjnych.Serdecznie zapraszamyZajęcia w Mediatece


Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza do zapoznania się z aktualnym planem zajęć odbywających się w MEDIATECE w roku szkolnym 2016/1017.
Szczegóły na stronie Miejskiej Biblioteki Publicznej w Malborku na Facebooku.Narodowe Czytanie

W sobotę 3 września br. na antenie Radia Malbork 90,4 FM będziemy słuchać fragmentów powieści Henryka Sienkiewicza pt. „Quo vadis”

w godzinach od 11.00 do 18.00LEGALNA KULTURA

Już 1 września startuje projekt Kultura Na Widoku, dający dostęp do 1000 utworów w cyfrowej wersji - książek, filmów, muzyki, gier i wirtualnych spacerów po muzeach świata.

Za pomocą linków i kodów QR w prosty sposób będzie można pobrać na telefon i inne urządzenia mobilne - wybrane utwory. Te i pozostałe zasoby będą dostępne bezpłatnie lub w bardzo niskiej cenie do 9 października br.

Regulamin oraz informacje jak pobierać pliki na stronie www.kulturanawidoku.pl


Narodowe Czytanie

W sobotę 3 września br. na antenie Radia Malbork 90,4 FM będziemy słuchać fragmentów powieści Henryka Sienkiewicza pt. „Quo vadis”.

Jest to już piąta edycja projektu, który zainicjowany został w 2012 roku przez Prezydenta RP.
„- To piękna, cudowna powieść o miłości, o upadającym imperium, ale przede wszystkim o sile wiary, która potrafi czasem góry przenosić – mówił w lutym tego roku prezydent Andrzej Duda, ogłaszając wyniki głosowania. (…) Gorąco zachęcam wszystkich Państwa do wspólnego słuchania „Quo vadis” 3 września 2016 roku. Chciałbym, aby po raz kolejny Narodowe Czytanie było dla nas wszystkich czasem inspirujących refleksji, przynoszącym radość z kontaktu z prawdziwie wielką literaturą – napisał w liście inaugurującym akcję Prezydent RP Andrzej Duda.”
Dzień Dziecka z Krawcem Pani Mani

To już trzecie spotkanie z aktorami Teatru Maszoperia. Tym razem zorganizowane przez Miejską Bibliotekę Publiczną z okazji Dnia Dziecka. W sobotę,4 czerwca, Maszoperia odwiedziła Mediatekę z przedstawieniem pt. „Krawiec Pani Mani”. Była to zabawna, interaktywna opowieść o światowej sławie projektancie mody oraz Pani Mani, która przeszła dzięki niemu ogromną metamorfozę. I tak z osoby zapatrzonej w lustro i własną szafę, stała się człowiekiem empatycznym, patrzącym sercem. Przedstawienie, dzięki swojej ponadczasowej wymowie oraz dynamicznej grze aktorskiej, zachwyciło nie tylko dzieci, ale całe rodziny. Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z wydarzenia.


KOMPETENCJE MIĘKKIE W ZABAWACH

WARSZTATY MICHAŁA ZAWADKI w MBP

Dlaczego Królik z Krainy Czarów ciągle biegnie w miejscu? Jak mądrze zarządzać czasem, by (od)zyskać trzy miesiące w roku? Dlaczego ważne jest czytanie książek? Jak wykorzystać potencjał grupy, nie tracąc indywidualności? Co to jest domino życia? Kto jest najważniejszy w naszym życiu? Dlaczego mamy SIEBIE często chwalić i doceniać za osiągnięcia?
Odpowiedzi na te i inne ważne pytania poznali uczniowie malborskich szkół, które biorą udział w projekcie KSIĄŻKI NASZYCH MARZEŃ. Dnia 17 maja 2016r. odbyły się w Mediatece warsztaty KOMPETENCJE MIĘKKIE W ZABAWACH, które przeprowadził Michał Zawadka – autor książek dla dzieci, wydawca, aktor, konferansjer, lektor, artysta estradowy, telewizyjny i kaskader.
Warsztaty były niezwykle ciekawe, żywiołowe, praktyczne i optymistyczne. Młodzi ludzie podziękowali prowadzącemu gromkimi brawami i ustawiali się w długiej kolejce po autograf. Wyszli z warsztatów wzbogaceni w wiedzę, że skoro CZAS TO ŻYCIE, to warto MARZYĆ, warto je ODKRYWAĆ i BUDOWAĆ Z PASJĄ! Konsekwentnie, odpowiedzialne, pamiętając stale o tym, że ŚWIAT BĘDZIE TAKIM, JAKIM GO STWORZYMY.
KAŻDY Z NAS ma moc zmieniania rzeczywistości!

Informację przygotowała: Marzena Gliniewicz – Miejska Biblioteka Publiczna w Malborku

Serdecznie zapraszamyZWRÓĆ KSIĄŻKI BEZ KARY!

Maj miesiącem amnestii w każdej filii MBP w MalborkuŻabie udka czy ślimaki? Czyli Mediateka we Francji…

Jaka Francja jest naprawdę? 22.04.16 mieliśmy okazję poznać prawdy i mity na temat tego kraju. A wszystko to dzięki naszej sympatycznej wolontariuszce z Francji. Lea przygotowała ciekawą prezentację multimedialną dla młodzieży na temat swojego kraju,
Okazuje się, że żaby jada się we Francji chętnie, zaś ślimaki niekoniecznie… O tych i wielu innych smaczkach można się będzie również dowiedzieć więcej w malborskiej Mediatece w KAWIARENCE JĘZYKOWEJ.
Zapraszamy bardzo serdecznie wszystkie osoby chcące podszkolić język angielski lub francuski…

Spotkanie organizacyjne odbędzie się dn.07.05.16 o godz. 11.00.

Dod. inf. pod nr tel.: 55 272 39 21

opr. Joanna Kloc

Serdecznie zapraszamyKino własnych marzeń w Mediatece

KINO WŁASNYCH MARZEŃ czyli POTĘGA NASZEJ WYOBRAŹNI
12.04.2016 w ramach programu Książki naszych marzeń w Mediatece odbyło się spotkanie uczniów malborskich szkół podstawowych z pisarzem i kustoszem Muzeum Zamkowego Markiem Stokowskim.
Według naszego gościa pisarzem jest…czy też może być każdy z nas. Tym co nas ogranicza lub wyróżnia jest tylko i aż – nasza wyobraźnia. Zatem każdy kto ją posiada może pisać, jednak jak nam uświadamia Pan Stokowski pisze się z różnych powodów. Dla sławy, chwały, przyjemności, ale także z mniej egoistycznych pobudek tj. chęć dania czegoś innym zupełnie bezinteresownie, możliwość podzielenia się z innymi swoimi wyobrażeniami, czy też z chęci pozbycia się narastającej (niejednokrotnie bardzo długo)w naszym wnętrzu jakiejś historii.
Morał z tego taki, że nie jest ważne z jakich pobudek chcemy pisać…piszmy, nie zastanawiajmy się, bo pisanie wcześniej czy później i tak sprowadzi nas na wzniosłą drogę. Pisanie jest formą tworzenia, a tworzenie zawsze wzbogaca!!!
Kino własnych filmów miało zachęcić młodych ludzi do tworzenia własnych autorskich historii. Do pokazania, że w każdym drzemią głębokie pokłady niewykorzystanych pomysłów, że czasem wystarczy niewielki gest aby wywołać prawdziwą lawinę.MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻKI DLA DZIECI w MBP

Miejska Biblioteka Publiczna w Malborku nieustannie rozwija zamiłowanie do wszelakiej literatury. W Mediatece staramy się zarazić miłością do książek naszych najmłodszych czytelników. Wszak im wcześniej zacznie się czytać tym przecież lepiej! Wykorzystaliśmy okazję do promocji czytelnictwa jaką jest MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻKI DLA DZIECI, przypadający 2 kwietnia w dzień rocznicy urodzin najsłynniejszego pisarza baśni dla dzieci – Hansa Christiana Andersena. Zorganizowaliśmy szereg zajęć dla dzieci nawiązujących do tego święta i oczywiście do samych bajek!
Zajęcia z grupą 3-4 latków z 01.04.2016 z książką Grzegorza Kasdepke pt. „A ja nie chcę być księżniczką” wprowadziły maluchy w świat baśni i zawodów rycerskich.
Dnia 05.04.2016 odbyły się zajęcia pt. „Pozytywny bohater” nawiązujące oczywiście do bohaterów literackich…
W środę 06.04.2016 do czytania zachęcali nas Tuwim i Brzechwa, najwięksi polscy poeci dziecięcej radości.
Grupa 5-7 latków na zajęciach 06.04.2016 zamieniła się w prawdziwych pisarzy, którzy mieli okazję napisać własną bajkę. Powstała niezwykle ciekawa opowieść „O dzielnym rycerzu Kleofasie”, z kolorową scenografią, kostiumami i – co najciekawsze – udało się nam wystawić całe przedstawienie!
Aby dowiedzieć się więcej na temat naszej działalności zapraszamy na naszego facebooka oraz na stronę Miejskiej Biblioteki Publicznej w Malborku.ZAPROSZENIE DO KAWIARENKI JĘZYKOWEJ W MIEJSKIEJ BIBLIOTECE PUBLICZNEJ W MALBORKU


Na pokładzie MBP w Malborku pojawiła się nowa sympatyczna koleżanka
z Francji. Léa Déchamps – Gervais przyjechała do nas z Prowansji z Pierrelatte na cały rok w ramach programu Erasmus+.
Program ten wspiera międzynarodową wymianę młodych ludzi z całej Europy. Jego celem jest promocja tolerancji i rozwijanie solidarności między młodymi osobami z różnych krajów i kultur: www.erasmusplus.org.pl
Léa studiowała na Universite of Bourgogne kierunek Zarządzanie Turystyką. Po dwóch latach pracy w kompleksie turystycznym Grand site de l’Aven d’Orgnac (jaskinie i muzeum prehistorii) zdecydowała się na wyjazd do Polski w celu zdobycia nowych doświadczeń i ciekawych znajomości. Lea świetnie mówi po francusku i po angielsku. Teraz uczy się również języka polskiego.
Nasza wolontariuszka ma 26 lat, jest niezwykle ciepłą i przyjazną osobą. Grała na gitarze elektrycznej, słucha muzyki rokowej oraz interesuje się historią XIX w.
Miejska Biblioteka Publiczna w Malborku wspólnie z Léą Déchamps – Gervais zaprasza wszystkie osoby zainteresowane doskonaleniem umiejętności językowych do Kawiarenki Językowej na ciekawe konwersacje w języku francuskim i angielskim.
Serdecznie zapraszamy na spotkanie organizacyjne które odbędzie się w Mediatece w Szkole Łacińskiej w Malborku dnia 07.05.2016 o godz. 13.
Vous êtes cordialement invités à la réunion d’information qui se tiendra le 07.05.2016 à 13h dans les locaux de la médiathèque.
We kindly invite you to the information meeting on the 07.05.2016 at 1 pm, which will take place in the Mediateka in the Latin School.

Zajęcia będą bezpłatne, informacje w Mediatece pod nr tel. 55 272 39 21."Anpraptyk: Przymierze z chaosem" - ebookAutor: Patryk Łomża-Zakrzewski
Nieszablonowy ebook z nurtu fantasy do pobrania za darmo.
Wyraziści bohaterowie, obrazowe opisy, wielowątkowa oraz
wciągająca fabuła, te i wiele innych rzeczy sprawi, że powieść
doceni każdy smakosz fantastyki. Tygiel pomysłów wbija wręcz
czytelnika w fotel.

Uwaga! Dostęp do powieści jest ograniczony czasowo. Proszę
korzystać ze sposobności, dopóki istnieje taka możliwość.

http://anpraptyk.naszeksiegi.org/malbork


Jarosław Kret opowiedział malborczykom

o Ziemi Świętej

W marcowy czwartkowy wieczór biblioteka wypełniła się po brzegi licznie zgromadzoną publicznością, która przybyła na spotkanie z Jarosławem Kretem – dziennikarzem, fotoreporterem, prezenterem telewizyjnym, autorem licznych książek. Studiował egiptologię, także archeologię śródziemnomorską, afrykanistykę i kulturoznawstwo. Prowadził autorskie programy telewizyjne Klub Podróżnika, Polska według Kreta, Planeta według Kreta, nakręcił ponad 20 filmów dokumentalnych i reportaży w Azji, Afryce, Ameryce Południowej i Europie, pracował jako redaktor i fotoreporter w magazynie National Geographic Polska. Od 2002 jest prezenterem pogody w TVP. Jego książki, Moje Indie, Mój Egipt, Polska według Kreta, Kret na pogode, Moja Ziemia Święta, Mój Madagaskar i in., cieszą się dużą popularnością.
W czasie interesującego spotkania odbyliśmy z panem Jarosławem piękną podróż po Ziemi Świętej, którą on osobiście odwiedzał kilkakrotnie. Opowieści okraszone były pokazem zdjęć. Z każdym z tych zdjęć wiązała się opowieść biblijna i współczesna, a większość z nich powstała w czasie drugiej intifady, kiedy to na nowo krew popłynęła ulicami miast Ziemi Świętej. Tak jak to działo się wieki temu. To wtedy liczni pielgrzymi opuścili Jerozolimę, zostali ci najwierniejsi, najwytrwalsi i najmniej bojaźliwi, a Święte Miasto opustoszało. Zapanowała cisza, spokój, nastrój do modlitwy, kontemplacji… a Jarosław Kret w końcu zobaczył to, czego nigdy nie widział poprzez tłum, usłyszał to, czego nigdy nie słyszał poprzez gwar, mógł odczuć to, czego wcześniej nie odczuł….
Malborczycy zobaczyli i usłyszeli opowieści o źródłach Jordanu, Arce Przymierza, Gaju Oliwnym, Bazylice Zwiastowania w Nazarecie, Bazylice Narodzenia w Betlejem, cudzie w Kanie Galilejskiej, Drodze Krzyżowej, Bazylice Grobu Pańskiego, Górze Oliwnej w Jerozolimie i wielu innych symbolach Świętej Ziemi.
Gawędziarskie umiejętności Pana Jarosława, ogrom jego wiedzy, życzliwość i otwartość na ludzi sprawiły, że czas wspólnie z Nim spędzony pozostawił w nas miłe wspomnienia…
Poniżej zdjęcia ze spotkania

Przygotowała Danuta Czop, Miejska Biblioteka Publiczna-MediatekaSerdecznie zapraszamySerdecznie zapraszamyIdą ŚwiętaDnia 24 grudnia (Wigilia)

Filia dla Dorosłych i Mediateka nieczynne.

Dnia 31.12.2015 obie filie będą czynne w godzinach:

9.00 - 13.00

Dnia 02.01.2016 r. NIECZYNNE


W cieniu minaretów - spotkanie z Markiem Pindralem

W miniony wtorek gościem Klubu Podróżnika był Marek Pindral, filolog, tłumacz, fotograf, autor książek podróżniczych: „Chiny od góry do dołu”, „W cieniu minaretów”. Oman”. Tematem spotkania był Oman, który Marek Pindral poznał od podszewki, spędzając w nim trzy lata. Podróżnik, wprowadził słuchaczy w prawdziwie magiczny, baśniowy klimat, rozpoczynając spotkanie od kilkuminutowego pokazu zdjęć, w tle którego rozbrzmiewała orientalna muzyka, a w powietrzu unosił się przyjemny aromat palonego kadzidła. Wyciszeni, przeniesieni do kraju Bliskiego Wschodu, goście Biblioteki zostali poprowadzeni przez pana Marka po sześciorozdziałowej opowieści opartej na prezentacji multimedialnej. Wysłuchaliśmy m.in. historii o wspólnych korzeniach chrześcijaństwa i islamu. Dowiedzieliśmy się, że Sulejman to nikt inny jak dobrze nam znany król Salomon. Poznaliśmy przedślubne perypetie Jezusa, gdyż na cześć owego proroka islamu imię to, do dziś, nosi wielu muzułmanów. Dowiedzieliśmy się o bziku mieszkańców Omanu na punkcie pachnideł oraz perfum, które potrafią kosztować tam więcej niż samochód oraz wyścigach wielbłądów, które z kolei są cenniejsze od żon. Spotkanie zakończyła krótka impresja pięknej, surowej przyrody. Niezwykła sprawność oratorska Marka Pindrala oraz  barwne, zaprezentowane z humorem opowieści, sprawiły, że słuchacze z chęcią dokonywali zakupów najnowszej książki. Na życzenie czytelników autor składał w nich autograf i osobiste dedykacje. Więcej informacji o podróżach i podróżniku możemy znaleźć pod adresem: www.marekpindral.com. Poniżej kilka zdjęć ze spotkania…Serdecznie zapraszamySerdecznie zapraszamyBrak wolnych miejsc


Albania piękna i nieznajoma

Biblioteka, po wakacyjnej przerwie, wznowiła sezon spotkań Klubu Podróżnika. 5 listopada Mediatekę odwiedził Andrzej Pasławski – fotograf, reporter i podróżnik, który od 20 lat przemierza Bałkany. Tematem przewodnim spotkania była Albania – piękna i nieznajoma. Kraj, który jest „światem w pigułce”, jak mówi podróżnik. Przemierzając wzdłuż i wszerz albańskie drogi, a raczej bezdroża, poznał jak mało kto, realia, historię, tradycje oraz kulturę tego przepięknego kraju położonego w południowo-wschodniej Europie.
Zgromadzeni słuchacze, za sprawą pana Andrzeja, odbyli niesamowitą podróż do miejsca będącego bodajże ostatnią tajemnicą współczesnej Europy. Krainy ciszącej się nieskażoną cywilizacją przyrodą, dzikimi plażami, majestatycznymi kanionami oraz niezmierzonymi górami. Andrzej Pasławski w trakcie swojej opowieści zaprezentował słuchaczom mnóstwo zdjęć ze swoich wypraw, podzielił się licznymi anegdotami dotyczącymi tego kraju. Opowieści były równie barwne i zachwycające jak fotografie, nasycone ekspresją i humorem, miejscami podszyte zadumą.
Gość sprawił, że Malborczycy poznali Wrota Bałkanów nie tylko od strony barwnych, nadmorskich kurortów, wypoczynku i zabytków. Poznaliśmy też miejsca, w których czas się zatrzymał, nieoblegane przez turystów, gdzie życie płynie innym rytmem, bez pośpiechu i codziennej pogoni. Drogi, które nie do końca da się poznać, bo jedna zima lub jedna burza może je zmienić nie do poznania lub sprawić, że przestają istnieć. Albania – najbardziej tolerancyjny kraj na świecie. Państwo niesamowitych kontrastów, gdzie rzeczy otrzymują swoje drugie, a nawet trzecie i czwarte życie, a zasady ruchu drogowego nie obowiązują.
Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem, o czym świadczy licznie zgromadzona publiczność i pytania kierowane do podróżnika . Więcej informacji o Andrzeju Pasławskim oraz organizowanych przez niego wyprawach można znaleźć pod adresem: www. fotolandia4x4.com.


Z książką na walizkach

Malborskie dzieci i młodzież uczestniczyły w ósmej już edycji Pomorskich Spotkań Pisarzy z Młodymi Czytelnikami Z Książką na Walizkach.
7 października biblioteka gościła Grażynę Bąkiewicz - łodziankę, historyka, pedagoga i pisarkę, która przez wiele lat pracowała jako nauczyciel historii. Po sukcesie w ogólnopolskim konkursie na bajkę w 1985 r. zajęła się pisaniem, najpierw dla dzieci, potem dla młodzieży i dorosłych. Za debiutancką powieść O melba otrzymała nagrodę IBBY (Książka Roku 2002). Kolejne książki ugruntowały jej pozycję jako jednej z najlepszych polskich pisarek literatury młodzieżowej. Autorka m.in. Korniszonka, Syna Złodziejki, Ady strażniczki skarbu, Much w butelce, Stanu.
Natomiast 9 października najmłodsi czytelnicy spotkali się z Zuzanną Orlińską - absolwentką Wydziału Grafiki warszawskiej ASP, ilustratorką książek, czasopism i podręczników. Autorką Matki Polki (wyróżnionej w Konkursie Literackim im. Kornela Makuszyńskiego 2011), Pisklaka, Detektywów z Klasztornego Wzgórza, Starego Noego, Cierpienia Sięciolatka. Za najnowszą książkę Ani słowa o Zosi otrzymała II nagrodę w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren. Stworzyła stronę internetową Kiedy byłam mała, poświęconą literaturze dla dzieci i młodzieży.
Uczniowie malborskich szkół mieli okazję poznać bohaterów powieści autorek, ich warsztat pisarski i inspiracje twórcze. Liczne pytania, które padły z widowni oraz kolejki po otrzymanie autografu i osobistej dedykacji w zakupionej książce zakończyły miłe spotkania z literaturą.

Biesiada literacka z Januszem Leonem Wiśniewskim

W ciepły, jesienny piątek 2 października 2015r. miłośnicy dobrej, polskiej literatury mieli przyjemność poznania nie tylko na stronach książek, ale także osobiście Pana Janusza Leona Wiśniewskiego. Spotkanie autorskie z tym wyjątkowych pisarzem odbyło się z inicjatywy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Malborku. Przybyło na nie wielu sympatyków twórczości pisarza. Spotkanie poprowadziła pracownica biblioteki Dorota Piecuch.
Autor dzieli swój czas na dwa światy. Na co dzień jest naukowcem – fizykiem, chemikiem, informatykiem. Naukę nazwał swoją żoną, a literaturę kochanką... Wyjaśnił również, dlaczego bardziej czuje się człowiekiem nauki niż pisarzem.
Janusz L. Wiśniewski podzielił się z sympatykami swojej twórczości osobistą refleksją, że w życiu skupił się przede wszystkim na pracy naukowej, a przygodę z pisaniem rozpoczął w 1997 roku, kiedy w jego życiu wydarzyło się coś smutnego… Jak to ujął: „by nie ulec melancholii i przeciwko temu smutkowi zacząłem pisać...” Tak powstał bestseller „S@motność w sieci”.
Inspiracje do swoich powieści pisarz czerpie z prawdziwych historii ludzi, których spotyka m.in. w czasie swoich częstych podróży.
Książka powinna nie tylko być ciekawa, ale także uczyć. Dlatego autor wplata w swoje powieści wątki historyczne, naukowe, rozbudza ciekawość, intryguje ciekawostkami.
Zapytany o to, z czego jest najbardziej dumny w swoim życiu, Janusz L. Wiśniewski nie miał wątpliwości, że są to jego dwie dorosłe córki, które również przekonał do zdobywania wiedzy i które... – tu ciekawostka – od początku uczył mówić po polsku. Nigdy bowiem w domu nie mówił do córek po niemiecku, choć od urodzenia mieszkają one w Niemczech.
Pisarz wie, że jego twórczość wzbudza kontrowersje. Zarzuca mu się m.in., że pisze wyłącznie dla kobiet. Jest przekonany jednak, że po jego książki sięgają także mężczyźni, którzy chcą więcej wiedzieć o kobietach i o sobie samych. Specjalnie dla panów napisał książkę „Czy mężczyźni są światu potrzebni?”. Uśmiech na twarzach zgromadzonych przedstawicielek płci pięknej wywołało stwierdzenie Janusza L. Wiśniewskiego, że rozmowy z kobietami są o wiele bardziej rozwijające niż z mężczyznami ;-)
Spotkanie zakończyły pytania od publiczności. Pisarz odpowiedział m.in. na pytanie dotyczące rozwoju sztucznej inteligencji i jej zagrożeniach dla ludzkości, jak długo śpi oraz chętnie przedstawiał ciekawostki związane z pierwszą kultową swoją powieścią.

Spotkanie autorskie z wyjątkowym pisarzem zakończyło się wspólnymi zdjęciami, osobistymi dedykacjami oraz indywidualnymi rozmowami z czytelnikami.


Serdecznie zapraszamySerdecznie zapraszamy na spotkanie z Januszem Leonem WiśniewskimNarodowe Czytanie 2015

Dyrektor oraz pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Malborku składają serdeczne podziękowania uczestnikom tegorocznego Narodowego Czytania, które odbyło się w sobotę 5 września na antenie Radia Malbork.

Dziękujemy lektorom za włączenie się w Narodowe Czytanie zainicjowane przez Prezydenta RP. Serdeczne podziękowania kierujemy pracownikom Radia Malbork za współpracę nad tym przedsięwzięciem.

Podczas ogólnopolskiej akcji czytaliśmy "Lalkę" Bolesława Prusa.

Już dziś zapraszamy do kontynuowania akcji Narodowe Czytanie w kolejnych latach.

Do usłyszenia za rokKlub Podróżnika - Monika Witkowska

MOUNT EVEREST - MITY I FAKTY O GÓRZE GÓR
czyli spotkanie z Moniką Witkowską

21 maja godzina 17
Mediateka Stare Miasto 42

Monika Witkowska

Z zawodu dziennikarka, z zamiłowania podróżniczka (odwiedziła ponad 180 krajów), żeglarka morsko-oceaniczna, licencjonowany nurek, ale przede wszystkim pasjonatka gór. Zaczynała od gór Polski, potem przyszła pora na Alpy i wyższe góry (włącznie z Mont Everestem, który zdobyła w maju 2013 r.), a ostatni z jej projektów to zdobycie Korony Ziemi.

Autorka licznych książek podróżniczych –
Góry z duszą, Kurs Arktyka, Everest.Góra Gór, Kurs Czukotka, Kurs na Horn, Z plecakiem przez świat.
W marcu tego roku ukazała się najnowsza książka Moniki Witkowskiej Góry z duszą. To owoc niezwykle wszechstronnej fascynacji górami, jaką żywi jej autorka. Góra dla niej to nie tylko szczyt do zdobycia, ale w pierwszej kolejności właśnie tytułowa „dusza” – ludzie żyjący na zboczach, przyroda, podania tłumaczące pochodzenie nazwy czy wreszcie obrosłe w legendy historie pierwszych zdobywców. Książkę, z indywidualną dedykacją, będzie można kupić w trakcie spotkania.


Spotkanie z Moniką Witkowską to historia wyprawy na najwyższą górę świata i opowieść o trudach wspinania. Jaki jest naprawdę himalajski gigant? Dlaczego wyprawa na Everest trwa aż dwa miesiące? O co chodzi z chorobą wysokościową i jak zachowuje się organizm w Strefie Śmierci? Dlaczego u góry brakuje tlenu? Co jest prawdą a co fałszem w tym, co się o Evereście mówi? Na te i inne pytania odpowie podróżniczka w czasie spotkania w bibliotece 21 maja.

Zapraszamy Wstęp wolny.
Warto wybrać bibliotekę…ZAPRASZAMY WSZYSTKIE DZIECI na spektakl teatralny z okazji Dnia Dziecka,
30.05.2015 o godz.12
Teatr Gargulec przedstawia "Zaczarowany koszyczek" -
baśń o Babci i Krasnalu. Bohaterowie odwiedzani są przez ciekawe i barwne postacie Myszkę, Kotka, Zbójnika, Psa i Zajączka. Jest to wciągający i rozśpiewany spektakl z wartką akcją oraz dopracowaną, kolorową scenografią.
Bardzo prosimy o wcześniejsze osobiste lub telefoniczne zgłoszenie udziału
Mediateka Stare Miasto 42 55 272 39 21


Drodzy Czytelnicy

Spotkanie autorskie Iza Chojnacka-Skibicka


Spotkanie z Karolem Nawrockim

">DRODZY CZYTELNICY POLECAMY

SPOTKANIE Z DOKTOREM KAROLEM NAWROCKIMW...I...E...L...K...A...N...O...C...2...0...1...6
Konwent Gier Planszowych


Nasza biblioteka poleca czytelnikom Konwent Gier Planszowych SztumCon. Spotkanie organizuje zaprzyjaźniony z biblioteką Klub Gier "Pionkolandia" ze Sztumu. Spotkanie odbędzie się 21 marca 2015 (sobota) w godzinach 10:00-18:00 w Sztumskim Centrum Kultury, ul. Reja 13. Będzie to święto wszystkich miłośników planszówek. W trakcie konwentu organizowane będą turnieje, miedzy innymi odbędzie się turniej eliminacyjny do mistrzostw Polski w grze Splendor.
Wstęp wolny. Polecamy.

Nasza biblioteka poleca Konwent Gier Planszowych SztumCon. Spotkanie organizuje zaprzyjaźniony z biblioteką Klub Gier "Pionkolandia" ze Sztumu. Spotkanie odbędzie się 21 marca 2015 (sobota) w godzinach 10:00-18:00 w Sztumskim Centrum Kultury, ul. Reja 13. Będzie to święto wszystkich miłośników planszówek. W trakcie konwentu organizowane będą turnieje, miedzy innymi odbędzie się turniej eliminacyjny do mistrzostw Polski w grze Splendor. Wstęp wolny. Polecamy.KONKURS PLASTYCZNY

Zasady uczestnictwa:
• w Konkursie mogą brać udział dzieci i młodzież z Malborka i powiatu malborskiego w wieku od 6 do 13 lat (można założyć kartę przed wypełnieniem formularza konkursowego);
• pracę należy wykonać w dowolnej technice plastycznej, lub połączeniu różnych technik;
• format pracy A4 lub A3;
• praca ma ilustrować dowolną baśń H. Ch. Andersena;
• Każdy uczestnik może oddać tylko jedną pracę;
Więcej na temat zasad i warunków uczestnictwa w Konkursie w Regulaminie Konkursu

TERMIN DOSTARCZANIA PRAC: do 11.04.2015
Prace oceniane będą w kategoriach wiekowych:
I kategoria: 6 – 9 lat
II kategoria: 10 – 13 lat

Formularz zgłoszenia do konkursu

Regulamin konkursu
Ferie w Mediatece


Drodzy czytelnicy
Ferie 2015 powoli przechodzą do historii. W Mediatece działo się, oj działo...
Gościły u nas niemowlaki, przedszkolaki, młodzież, dorośli i seniorzy. Przybywali na zajęcia z rodzicami, sami i w grupach zorganizowanych.
Podczas cyklu warsztatów "Średniowieczna osada" powstała budowla wielkogabarytowa, pomysłowo ozdobiona przez uczestników. Warsztatowicze wykonali broń średniowieczną oraz tarcze do obrony przed wrogami. Dziewczynki zostały królewnami, ozdabiając się własnoręcznie zrobionymi koronami.
Najmłodsi miłośnicy filmu spędzili dwa poranki w bibliotecznym kinie familijnym przeżywając przygody chłopca, który wraz z absolutnie wyjątkowym opiekunem, podróżuje w czasie, a także oglądali czarownicę, która miała plan na uratowanie smoka.
Młodzież tworzyła ozdoby z filcu i uczestniczyła w warsztatach teatralnych. Dorośli przeżyli przygodę podróżniczą z Aleksandrem Dobą.
Opis wszystkich naszych zajęć w "czytaj więcej", a poniżej zdjęcia z ferii 2015.PROWINCJAFerie w Mediatece - Warsztaty TeatralneIdą ŚwiętaPsoty KłopotySyberia wzdłuż i wszerz ROMUALD KOPERSKI w MediateceW czwartek, 20 listopada 2014 r., Mediateka zgromadziła licznych miłośników przygody i podróży. Mieli oni przyjemność osobistego spotkania z Romualdem Koperskim - podróżnikiem, przewodnikiem, pionierem wypraw samochodowych po rozległych terenach mroźnej i jednocześnie pięknej Syberii, dziennikarzem, fotografem, muzykiem pianistą i autorem popularnych książek podróżniczych „Pojedynek z Syberią”, „Przez Syberię na gapę”, „Syberia – zimowa odyseja”. Już po raz drugi miałyśmy przyjemność goszczenia pana Koperskiego w naszej książnicy i mimo to biblioteka była wypełniona po same brzegi.
Od dwudziestu lat podróżuje po Syberii. Jak mówi - „byłem na północy, południu, spłynąłem gumowym pontonem całą Syberię i pokonałem tysiące kilometrów. Ile razy tam byłem nie policzę, ale bywa, że spędzam tam pół roku i cały czas chcę wracać”. Syberia dla Romualda Koperskiego to piękny i wielokulturowy kraj. „Syberia jest niesamowitą krainą. Jest czymś, czego my nie mamy. Sama nazwa pochodzi z języka starych ludów syberyjskich i oznacza „śpiącą ziemię”. I rzeczywiście jest to taka śpiąca ziemia pełna przepięknych krajobrazów, gór, dolin, rzek. Jednak przede wszystkim są tam wspaniali ludzie. Syberię zamieszkuje aż sto narodowości, które żyją ze sobą w zgodzie i są niezwykle gościnne”. Opowiedział nam o jednym z tych ludów, o życiu Czukczów. Żyją oni w zgodzie, żeby nie powiedzieć w symbiozie, z naturą. Wiele emocji wśród słuchaczy wzbudziła opowieść o ich pożywieniu. Spożywają dużo rzeczy na surowo. Jak powiedział „treść żołądkowa renifera na surowo czy też jego mózg nie jest rzeczą smaczną, ale jak się zamknie oczy, i wypije sporo „wody mineralnej” to da się to zjeść.
W czasie ekscytującego spotkania obejrzeliśmy wiele niezwykłych fotografii, które przywozi ze swoich wypraw. Podróże nie nudzą mu się i ciągle planuje następne. W przyszłym roku podejmie kolejną próbę przepłynięcia Atlantyku.
„Ocean Niespokojny” to najnowsza książka podróżnika. Jest relacją z nieudanej próby przejścia Oceanu Spokojnego łodzią wiosłową na trasie z Japonii do wybrzeża Ameryki. To opis niedokończonego rejsu, przez pryzmat przeciwności podróżniczego losu, jak również przedstawienie świata oceanu i walki z żywiołem. To także opowieść o tym, że naszym życiem rządzi przeznaczenie i nieuchronność, na które tak naprawdę nie mamy żadnego wpływu. W treści nie brak refleksji autora, które mogły się nasunąć tylko w samotności i obliczu otaczającego bezmiaru, jakim jest ocean.
Spotkanie było pełne niesamowitych historii, humoru, anegdot i żartów. Ze strony publiczności było wiele pytań. Miłośnicy jego książek mieli możliwość ich zakupu i otrzymania osobistej dedykacji.
Sympatyków mocnych wrażeń i ekscytujących syberyjskich wypraw zapraszamy do lektury książek Romualda Koperskiego. Wszystkie tytuły są dostępne w zbiorach naszej biblioteki.KLUB PODRÓŻNIKA ZAPRASZA NA SPOTKANIE

Marek Stokowski opowie ...
o „Kinie krótkich filmów”
o MUMIO
o podróżach po ukochanych Żuławach
o pewnym bardzo ważnym psie…


M...E...D...I...A...T...E...K...A


MEDIATEKA
OTWARCIE FILII DLA DZIECI I MŁODZIEŻY ORAZ
CZYTELNI POPULARNONAUKOWEJ

MEDIATEKA powstała z połączenia Filii dla Dzieci i Młodzieży oraz
Czytelni Popularnonaukowej
otwiera swoje podwoje dla czytelników
w Szkole Łacińskiej od 4 listopada 2014 r.

GODZINY OTWARCIA
wtorek 10.00 - 17.00
środa 11.00 - 17.00
czwartek 11.00 - 17.00
piątek 11.00 - 17.00
sobota 10.00 - 15.00

GORĄCO ZAPRASZAMY DO MEDIATEKISPOTKANIE AUTORSKIE

BEATA ANDRZEJCZUK

3 PAŹDZIERNIKA GODZINA 12.00

AULA URZĘDU MIASTA MALBORKA

Kultowa pisarka nastolatek. Stworzyła cykl "Pamiętnik nastolatki", który spowodował swoisty "cud" czytelniczy wśród gimnazjalistek.Autorka kilkudziesięciu opowiadań dla dorosłych i dzieci publikowanych w Polsce, Stanach Zjednoczonych, Austrii, Australii, Białorusi, bajek dla dzieci z dysleksją i powieści dla młodzieży przybędzie do Malborka w szczególnych okolicznościach.
Podczas spotkania autorskiego oraz w trakcie koncertów w ramach MAKUL@TURA DAY odbędzie się sprzedaż książek-cegielek i licytacje przedmiotów z których dochód przeznaczony zostanie na leczenie Mikołaja Teodorczuka, chłopca który urodził się bez kości strzałkowej i aby mógł samodzielnie funkcjonować potrzebne jest mu kosztowne leczenie. Poniżej informacje o chłopcu;
https://www.facebook.com/mikolajteodorczuk

Serdecznie zapraszamy
Wstęp wolnyZ KSIĄŻKĄ NA WALIZKACH

VII POMORSKIE SPOTKANIA PISARZYZ MŁODYMI CZYTELNIKAMI

Serdecznie zapraszamy na spotkania autorskie.

18 WRZEŚNIA O GODZINIE 9.30
ANNA CZERWIŃSKA-RYDEL

19 WRZEŚNIA O GODZINIE 9.30
ANDRZEJ MAREK GRABOWSKI

Spotkania odbędą się w SALI KONFERENCYJNEJ URZĘDU MIASTA MALBORKA
PLAC SŁOWIAŃSKI 5 SALA 119
SERDECZNIE ZAPRASZAMY WSTĘP WOLNY
Szczegółowych informacji dotyczących spotkań udzielają pracownicy biblioteki – Danuta Czop, tel. 55 272 35 45


Z KSIĄŻKĄ NA WALIZKACH

VII POMORSKIE SPOTKANIA PISARZYZ MŁODYMI CZYTELNIKAMI

Serdecznie zapraszamy na spotkania autorskie.

18 WRZEŚNIA O GODZINIE 9.30
ANNA CZERWIŃSKA-RYDEL

19 WRZEŚNIA O GODZINIE 9.30
ANDRZEJ MAREK GRABOWSKI

Spotkania odbędą się w SALI KONFERENCYJNEJ URZĘDU MIASTA MALBORKA
PLAC SŁOWIAŃSKI 5 SALA 119
SERDECZNIE ZAPRASZAMY WSTĘP WOLNY
Szczegółowych informacji dotyczących spotkań udzielają pracownicy biblioteki – Danuta Czop, tel. 55 272 35 45


...MEDIATEKA...CZEKA...

Drodzy Czytelnicy

Nasza Filia dla Dzieci i Młodzieży oraz Czytelnia od września staną się

MEDIATEKĄ.
Malborska MEDIATEKA zamieszka w nowowybudowanej „Szkole Łacińskiej”
i stanie się nowym miejscem spotkań i zajęć dla dzieci i młodzieży.
Jak na MEDIATEKĘ przystało zaczynamy gromadzić media – filmy, muzykę, gry komputerowe. Dopiero startujemy i zwracamy się z prośbą.


Jeśli macie Państwo zbiory muzyczne, gry komputerowe w dobrym stanie i chcielibyście aby znalazły się w zbiorach MEDIATEKI bardzo prosimy o przekazanie ich do Miejskiej Biblioteki Publicznej w Malborku. Mieścimy się w Urzędzie Miasta na paterze.
Z góry dziękujemy.WYSTAWA


Rysunek w bibliotece

Drodzy czytelnicy
Wnętrze wypożyczalni dla dorosłych naszej biblioteki po raz kolejny zapełniło się pracami plastycznymi. Tym razem w bibliotece gości wystawa prac plastycznych wykonanych przez uczestników zajęć artystycznych dla dorosłych przy Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Starym Polu. Prace plastyczne przyjechały do Malborka w ramach współpracy międzybibliotecznej. Wystawę można odwiedzać w godzinach pracy biblioteki do 24 kwietnia.
Serdecznie zapraszamyKLUB GIER PLANSZOWYCH


Malborski klub gier planszowych, który działa przy bibliotece miejskiej zaprasza na kolejne spotkanie 27 marca od godziny 17.00 w czytelni biblioteki Stare Miasto 21. Jak co miesiąc zapraszamy miłośników planszówek do wspólnego grania w wybrane przez Was tytuły, dysponujemy zasobem kilkudziesięciu gier, mamy więc nadzieję, że każdy znajdzie coś dla siebie. Marcowe spotkanie przebiegać będzie pod hasłem „W co gramy? - w Małego Księcia!”. Właśnie Mały Książę będzie tematem czwartkowych warsztatów planszowych. Gra ta jest oparta na powieści Antoine de Saint - Exupery „Mały Książę”. Zadaniem graczy jest zbudowanie planety księcia, budując ją w określonej strategii zdobywają punkty. Wszelkie elementy gry opierają się na postaciach i zdarzeniach z powieści, jest to zatem doskonała forma powtórki do lektury, co mamy nadzieję zachęci uczniów do dołączenia do klubowiczów. Bardzo serdecznie zapraszamy i jak zwykle o wiek nie pytamy.
Instruktor i koordynator klubu Ania Markowicz 55 272 35 45Warsztaty literackie
Tłusty Czwartek


Drogie dzieci i droga młodzieży
Przed nami Tłusty Czwartek, mały festiwal pączków i faworków, miły akcent w kalendarzu. Nasza biblioteka zaprasza wszystkich miłośników gier planszowych, oraz tych którzy chcą poznać nowoczesne planszówki, a także tych, którzy się jeszcze nie zarazili planszówkami, a chcą spędzić interesujące i wesołe popołudnie, na kolejne spotkanie klubu gier planszowych. Odbędzie się ono właśnie w Tłusty Czwartek 27 lutego. Rozpoczynamy 0 17.00 w czytelni biblioteki Stare Miasto 21; Aby nasze rozgrywki nabrały smaku, dla każdego zwycięzcy rozgrywki na koronacji w prezencie smaczny pączek. Tytułów gier mamy bez liku zatem pączków można wygrać sporo. Serdecznie zapraszamy i oczywiście o wiek nie pytamy. Drogie dzieci przypomnijcie waszym rodzicom, że bardzo lubicie wspólnie spędzać z nimi czas, a przy stole z grami jest wesoło i tym małym i tym dużym.
Kilka tytułów w które możemy zagrać: Caylus, Osadnicy z Catanu, Siedem Cudów Świata, Niagara, Mały Książę, Carcassonne, Strajk, Kolejka, CV, Rummicub Xpress, Sabotażysta, Dixit, Skubane Kurczaki, Znaj Znak i inne.
O szczegóły można pytać Anię Markowicz pod numerem telefonu 55 272 35 45.
Dortępne tytuły gier:
Rummicub
Rummicub Xpress
Pentago
Carcassonne
Caylus
Agricola
Znaj Znak
Skubane Kurczaki
Pędzące Żółwie
Dobble
Mały Książę
Wsiąść do pociągu: Europa i USA
Siedem Cudów Świata
Tybet
Współpracujemu ze Sztumskim Klubem Gier Planszowych "Pionkolandia" oferującym klubowiczom wielką liczbę tytułów. Korzystając z ich uprzejmości udostępniamy podczas spotkań naszym graczom również ich gry. Zapraszamy na stronę "Pionkolandi" www.pionkolandia.sztum.netZimowy czas...


Zimowy wypoczynek już za nami, ten w bibliotece upłynął bardzo wesoło. Ci starsi i młodsi odwiedzali bibliotekę licznie i sądząc po minach wychodzili zadowoleni. Ferie rozpoczęły się Grą Biblioteczną, którą rozegrali nasi goście, grupa dzieci szkolnych z Konczewic. Gracze podzielili się na pięć sześcioosobowych zespołów i otrzymali po siedem zadań do wykonania. Były rebusy, zagadki, poszukiwania, naśladowanie zwierząt, muzyka i partyjka Dooble. Nie zabrakło niespodzianki i Skubanych kurczaków, którym towarzyszyło głośne gdakanie.
Kolejny dzień ferii przeniósł grupę przedszkolaków w krainę japońskich baśni, gdzie poznały Czarodziejski Imbryczek, chłopca o imieniu Tatsu Taro i bardzo sprytnego zajączka. Japońskie opowieści wykonane w formie dramatyzowanej przez Anię Markowicz były wstępem do dnia następnego czyli do spotkania z panem Zbigniewem Kiersnowskim japonistą, tłumaczem języka japońskiego. Spotkanie przyciągnęło liczne grono sympatyków w bardzo równym wieku. Pan Zbigniew zapoznał gości z Jamambą straszną czarownicą, z elementami trudnego języka japońskiego, a nawet z japońską kuchnią.
W piątkowy, feryjny poranek przybyły do biblioteki maluchy spragnione gier i zabaw. Stworzyły dwa biblioteczne, bardzo sympatyczne potwory, które nawet udało się nakarmić pomimo ich ogromnego apetytu, dzieci świetnie poradziły sobie również z zakręconym parasolem, który bał się tenisowych piłek, ale najważniejszy był wyścig żółwi, Pędzące Żółwie wygrał żółwik o fioletowej skorupce.
Gimnazjaliści podczas ferii zapoczątkowali przygodę z filcowaniem, techniką pracy z materiałem, dzieki której można stworzyć pamiątki, ozdoby, biżuterię. Podczas zajęć pod okiem pani Danuty Czop powstało kilka pamiątek uwiecznionych na zdjęciach poniżej.
Zimowy wypoczynek w bibliotece tradycyjnie zawierał w programie warsztaty gier planszowych. Udało się nam rozegrać Tybet, Skubane Kurczaki, Dooble, Pędzące Żółwie, Labirynt, Aton i Rummikub Xpress.
Nasze ferie zakończyły się magicznym przedstawieniem teatralnym o wesołym tytule „Mucha w rosole”. Zgromadzona publiczność była wielce zadowolona i uśmiechnięta kiedy śledziła przygody Muchy Waldemarka i nagrodziła aktorów gromkimi brawami.
Zatem czekamy na kolejny wypoczynek...
FERIE W BIBLIOTECE...
"Strajk" w bibliotece...


28 listopada 2013 roku o godzinie 17:00 biblioteka ogłasza „Strajk. Skok do wolności” . Spotykamy się w filii biblioteki na Starym Mieście, numer 21.
„Strajk. Skok do wolności”
to gra planszowa, której akcja toczy się w roku 1980 w Stoczni Gdańskiej im. Lenina, w trakcie strajku solidarnościowego i negocjacji 21 postulatów z delegacją rządu PRL. Gra została wydana przez Narodowe Centrum Kultury, towarzyszyła premierze filmu Andrzeja Wajdy „Wałęsa”.
Biblioteka po raz kolejny zaprasza wszystkich miłośników gier planszowych oraz tych, którzy ciekawi świata mają ochotę na coś nowego, na wieczór z planszówkami. Tym razem proponujemy klimaty z minionej epoki. Wejdź do gry i weź udział w wydarzeniach, które zmieniły bieg historii. Przenieś się do stoczni i rozdaj karty historii. Wciel się w rolę przywódcy strajku, kieruj działaniami Komitetu Strajkowego w Stoczni Gdańskiej im. Lenina w 1980 roku. Zaczynasz grę mając tylko "gadane". Czy uda Ci się porwać tłum, zyskać uznanie w oczach światowej opinii publicznej i doprowadzić strajkujących do zwycięstwa?
Oprócz najnowszej gry „Strajk. Skok do wolności” zapraszamy na spróbowanie „Kolejki”. Ci, którzy pamiętają noce stania po kawę, meble, prali, lodówki itd. mają już zaplecze praktyczne do gry, a młodsi poznają smak „wystanego” towaru.
Oczywiście w trakcie wieczoru nie zabraknie innych tytułów gier, dla każdego coś dobrego się znajdzie. Wybieramy w kilkudziesięciu tytułach.
Raz jeszcze serdecznie zapraszamy do biblioteki na wieczór z planszówkami.


Boże Narodzenie w Sztuce


Dzrodzy czytelnicy rusza XXIII już edycja Festiwalu Boże Narodzenie w Sztuce.Tegoroczny Festiwal przebiegać będzie pod hasłem: "TRZEJ KRÓLOWIE IDĄ". Nasza biblioteka gorąco zachęca wszystkich do włączenia się w fetiwalowe zdarzenia. W tym roku przygotowaliśmy dla Państwa szereg propozycji. Biblioteka kieruje do zainteresowanych Festiwalem konkursy literackie oraz konkurs wiedzy o tradycjach i zwyczajach bożonarodzeniowych w Europie i na świecie. Gorąco zachęcamy do pracy twórczej ze słowem w tym szczególnym przedświątecznym czasie.
Reulaminy konkursów znajdziecie Państwo poniżej.
Regulamin konkursu literackiego "Do Świętego Mikołaja dzieci listy piszą..."- szkoła podstawowa klasy IV - VI

Regulamin konkursu literackiego "Prowadziła ich betelejemska gwiazda - reportaż z podróży Trzech Króli"- gimnazja

Regulamin konkursu literackiego "W tę noc narodziła się miłość - tekst piosenki świątecznej"- szkoła ponadgimnazjalna

Regulamin konkursu guiz "Boże Narodzenie w Europie i na świecie"- tradycje i zwyczaje - klasy V - VISpotkanie autorskie z japonistą Rafałem Tomańskim


Nasza biblioteka ósmego listopada gościła Rafała Tomańskiego – dziennikarza, podróznika, miłośnika kultury Japońskiej. Spotkanie zainteresowało wielu malborczyków wśród których nie zabrakło uczniów szkół średnich, młodzieży z MOW i słuchaczy Uniwersytetu III Wieku.
Gość opowiadał o swojej najnowszej publikacji Made in Japan i długo udzielał odpowiedzi na chętnie zadawane pytania. Uczestnicy mieli m. in. okazję dowiedzieć się czym jest FOMO, na czym polega fenomen kultury Otaku, a wreszcie jak wygląda skomplikowane, pełne paradoksów środowisko w jakim musi odnaleźć się współczesny, szczególnie młody, Japończyk.
Nie zabrakło również zaskakujących informacji na temat najnowszych technologii oraz różnych form wzajemnego przenikania się kultur: polskiej i japońskiej. Spotkanie zakończyło się wspólnym, pamiątkowym zdjęciem oraz rozdaniem autografów.
Poniżej kilka zdjęć ze spotkania, więcej w Naszej GaleriiWystawa "Rysunek - Malarsto - Grafika"


"Rysunek - Malarstwo - Grafika"
Wystawa prac warsztatowych słuchaczek U3W

Biblioteka serdecznie zaprasza do zwiedzania wystawy prac powstałych podczas zajęć warsztatowych Akademii Sztuki w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Wystawa dostepna jest dla odwiedzających w sali biblioteki ul. Plac Słowiański 5 w godzinach pracy biblioteki od wtorku do piątku:11.00 - 17.00 oraz w soboty 11.00 - 15.00. do 20 listopada 2013r.
Zapraszamy


MIĘDZYSZKOLNY WIELODZIEDZINOWY KONKURS


O ŻYCIU I TWÓRCZOŚCI JULIANA TUWIMA

"BARWNY ŚWIAT TUWIMA"
21 listopada bieżącego roku w Auli Urzędu Miasta Malborka odbył się Międzyszkolny Wielodziedzinowy Konkurs o Życiu i Twórczości Juliana Tuwima noszący tytuł „Barwny Świat Tuwima” organizowany przez naszą bibliotekę oraz Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką w Gdańsku Filię w Malborku. Konkurs rozgrywał się na kilku płaszczyznach. Uczniowie klas I – VI podzieleni na kategorie I- III i IV – VI rozgrywali konkurs recytatorski i konkurs plastyczny, zaś gimnazjaliści zebrani w drużyny reprezentujące szkoły popisywali się wiedzą na temat życia i twórczości Juliana Tuwima. Konkurs uświetniła swoim występem w języku esperanto pani Helena Biskup .Uczestników konkursu oceniało Jury w składzie: Agnieszka Daniłów, Aleksandra Siuciak, Leokadia Prędota, i Marta Szewczyk.
Zebrani goście wysłuchali prezentacji 21 młodych recytatorów, spośród których Jury postanowiło przyznać w klasach I -III
Miejsce I Bartkowi Zielińskiemu z SP nr 2,
Miejsce II otrzymała Anna Patora z SP nr 8,
Miejsce III powędrowało do Wiktorii Nadolnej z SP nr 5,
Wyróżnienie otrzymał Maksymilian Ździebłowski z SP nr 5.
W kolejnej kategorii klas IV – VI nagrody powędrowały do, za
Miejsce I Julia Sidor z SP nr 2, za
Miejsce II Patrycja Murawska z SP nr 8, za
Miejsce III Maja Cierpiałowska z SP nr 2,
Wyróżnienie otrzymała Zuzanna Małyj.
Do konkursu plastycznego zgłoszono 320 prac, spośród których nagrodzono w kategorii klas I – III Miejsce I Monika Ciachorowska z SP nr 8,
Miejsce II Natalia Błądek z SP nr 8 i
Miejsce III Wiktoria Kotecka z SP nr 8. W tej kategorii Jury postanowiło przyznać
4 Wyróżnienia dla Klaudii Kosteckiej z SP nr 3,
Aleksandry Kopczyk z SP nr 3,
Daniela Pałbiatko z SP nr 2 oraz
Alicji Gawkowskiej z SP nr 8.
Nagrodzone prace plastyczne w kategorii klas IV – VI są autorstwa:
Miejsce I Zuzanny Szczuchniak z SP nr 8,
Miejsce II Wiktora Żarskiego z SP nr 2 oraz
Miejsce III Kacpra Laskowskiego z SP nr 3 w Grudziądzu.
W drugiej części zmagań konkursowych zobaczyliśmy malborskich gimnazjalistów, którzy podzieleni na trzyosobowe zespoły zmagali się z zadaniami aż w siedmiu turach. Młodzież odpowiadała na pytania, rozgryzła „bigos” literacki, układał rozsypankę, a nawet odgrywała mini scenki. Każda drużyna na czas konkursu wybrała dla siebie nazwę i tak mieliśmy „Tuwimki” z Gimnazjum nr 3, „Dziewczyny od Królowej Jadwigi” z Gimnazjum nr 2, zespół „Marchew” z Gimnazjum „Awans”, „Picador” z Gimnazjum nr 1 oraz „Nobis” z Zespołu Szkół w Gminie Malbork. Walka była wyrównana i zacięta a zwycięzcami została drużyna z Gimnazjum „Awans”, II Miejsce wywalczyli uczniowie z z Gimnazjum nr 3, a III Miejsce przypadło drużynie z Zespołu Szkół w Gminie Malbork. Wszystkim uczestnikom, ich nauczycielom i rodzicom oraz gościom serdecznie dziękujemy i gratulujemy.

Zapraszamy do oglądania prac plastycznych nadesłanych na konkurs, które zostały weeksponowane w naszej bibliotece, w filii dla dzieci i młodziezy na Starym Mieście oraz w Bibliotece Pedagogicznej.
Sponsorami nagród są:
Urząd miasta Malborka – Wydział Oświaty, Kultury i Sportu,
Przewodniczący Rady Miasta Malborka,
Starostwo Powiatowe w Malborku – Wydział Promocji, Edukacji,Kultury i Sportu, Kopiał s. c. Albrecht A. J.,
Malbork Welcome Center oraz organizatorzy.


Z KSIĄŻKĄ NA WALIZKACHTradycją stały się wrześniowe spotkania młodych czytelników z twórcami literatury w naszej bibliotece. Projekt „Z książką na Walizkach” realizowany był już po raz szósty. Za sprawą spotkań, które organizuje Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży, malborskie dzieci i młodzież mają możliwość osobistego kontaktu oraz poznania twórczości wielu współczesnych najlepszych polskich pisarzy, redaktorów prasowych, grafików, wydawców, rysowników, językoznawców i ilustratorów książek. W tym roku biblioteka gościła duet autorski Katarzynę Terechowicz i Wojciecha Cesarza oraz Tomasza Trojanowskiego. .
Tym razem oba spotkania odbyły się w jednym dniu – w czwartek 12 września. O godz. 9 naszym gościem był duet autorski Katarzyna Terechowicz i Wojciech Cesarz, który wspólnie napisał i wydał „Pamiętnik grzecznego psa”, „Nowe przygody grzecznego psa” oraz „Przygody Filipka” .Wielcy miłośnicy zwierząt, a szczególnie psów, ich wspólną pasją jest ekologia. I te tematy dominowały w czasie rozmów pisarzy z młodymi czytelnikami. W czasie spotkania dzieci poznały historię Wintera, psa, który stał się bohaterem dwóch książek. Opowieści o wizycie Wintera u weterynarza, jego udziale w psich zaprzęgach czy w spływie kajakowym wzbogacane były pokazami autentycznych zdjęć alaskańskiego malamuta Wintera, które wzbudzały wśród dzieci zachwyt i ogromną radość. ”Pamiętnik grzecznego psa” zdobył nagrodę w Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren organizowanym przez Fundację ABCXXI- Cała Polska Czyta Dzieciom. Przygody Wintera to zabawna lektura dla tych, którzy już mają, i tych, którzy jeszcze nie mają psa. Do poczytania dzieciom, dorosłym i …psom. .
Natomiast o godz. 12 uczniowie mieli okazję bezpośredniego poznania pisarza, pedagoga, autora kilkudziesięciu słuchowisk radiowych, redaktora programów telewizyjnych dla dzieci i dla dorosłych Tomasza Trojanowskiego. Pan Tomasz jest autorem dziesięciu powieści i opowiadań dla dzieci i młodzieży, których bohaterami są zwierzęta, głównie koty i futrzane stworki z wielkimi oczami – Lolek Skarpetczak czy Włochacz Bąbel. „Kocie historie” to debiut literacki Tomasza Trojanowskiego, za który otrzymał Nagrodę Literacką im. Kornela Makuszyńskiego.
Autor w czasie spotkania opowiadał o pracy pisarza, o tym jak powstaje książka, jak ważna jest wyobraźnia i pomysł na książkę, jak absorbujące jest poznawanie świata i jak niezwykła może być codzienność dzięki odrobinie wyobraźni. W czasie spotkania z Tomaszem Trojanowskim dominowała tematyka kocia, bo to właśnie koty są bohaterami jego kilku książek. Koty, najbardziej tajemnicze i nieprzewidywalne stworzenia, bardzo często fascynują pisarzy. Pewnie dlatego powstało tyle „kocich opowieści”.
Herman, Zofia i Gienek, bohaterowie „Kocich historii”, to koty mieszkające w domu Dużego. Duży ma do nich anielską cierpliwość, a jego pupile mnóstwo czasu i szalonych pomysłów. Uwielbiają, gdy coś się dzieje, a gdy jest nudno, wpadają na kolejny genialny pomysł. W trakcie spotkania pisarz bardzo żywiołowo i z wielkim talentem aktorskim interpretował fragmenty opowiadań wywołując wśród słuchaczy salwy śmiechu.
Uczestnicy obu spotkań mogli zakupić po atrakcyjnych cenach książki autorów i otrzymać autograf z indywidualną dedykacją.
Radosna, ciepła i przyjazna atmosfera spotkań oraz zwierzęca fabuła utworów literackich na pewno zachęci młodych do sięgnięcia po książki.
Zainteresowanych „kocimi” książkami Tomasza Trojanowskiego i „psimi” Katarzyny Terechowicz i Wojciecha Cesarza zapraszamy do Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży, w naszych zbiorach posiadamy wszystkie tytuły autorów.
Poniżej kilka zdjęć ze spotkań, więcej w Naszej Galerii.


JULIAN TUWIM POETA DZIECIĘCEJ RADOŚCI


Rok 2013 jest rokiem Juliana Tuwima, wybitnego poety, satyryka, tłumacza literatury rosyjskiej, francuskiej, niemieckie czy łaciny. Wśród wielu utworów Tuwima ponad 40 to wiersze dla dzieci. Najlepsze z nich zostały wydane już rok po śmierci poety w zbiorze „Wiersze dla dzieci”.
Dzieciom, i też nam dorosłym, znany przede wszystkim jako autor znakomitych, ponadczasowych wierszy dla najmłodszych. Lokomotywa, Ptasie radio, Okulary, Słoń Trąbalski, Bambo, Kotek, Abecadło, Rzepka, O panu Tralalińskim, Dyzio Marzyciel, Idzie Grześ i wiele innych… to wiersze na których wychowało się już wiele pokoleń i mimo upływu czasu wciąż są aktualne i chętnie słuchane przez najmłodszych.
6 czerwca nasza biblioteka, w ramach obchodów Roku Tuwima, przygotowała dla swoich najmłodszych czytelników przedstawienie teatralne „Julian Tuwim – Poeta Dziecięcej Radości” w interpretacji Wandy Neumann, aktorki Teatru Wybrzeże. Jej udany, radosny i cieszący się dużym zainteresowaniem zeszłoroczny spektakl skłonił nas do ponownego zaproszenia Pani Wandy do biblioteki. I to za jej sprawą nasza najmłodsza publiczność wraz z rodzicami ponownie przeniosła się w piękny świat fantazji, kreowany przez poezję Juliana Tuwima. Kunszt aktorski pani Wandy zabrał wszystkie dzieci w podróż buchającą parą lokomotywą, ożywił bohaterów Ulicy Wesolińskiej i Zwierzynieckiej, pojawił się kłamczuszek Grześ i Dyzio Marzyciel, nie zabrakło też Dziadka z krzepką Rzepką, czy zapominalskiego Słonia Trąbalskiego oraz podróży w przestworza aeroplanem.
Licznie zgromadzona widownia, wspólna zabawa i radość na twarzach dzieci, gromkie brawa, kwiaty i kolejka po autografy aktorki świadczą, że ta propozycja obcowania z kulturą była jak najbardziej trafiona.
Poniżej kilka zdjęć ze spektakluNOC W BIBLIOTECE Z PLANSZÓWKAMI...


Podczas sobotniej Nocy Muzeów wieczorną porą drzwi otworzyła również nasza biblioteka.
Noc w Bibliotece, a zasadniczo w naszej czytelni, była gratką dla miłośników gier planszowych. Przygotowaliśmy gry klasyczne i nowoczesne, dla dzieci i dorosłych. Od godziny 18.00, kiedy pojawili się pierwsi goście rozpoczęła się zabawa z grami, podczas której słychać było mnóstwo śmiechu, szczególnie przy grach „Tic Tac Boom” i „5 sekund”. Grali dorośli i dzieci a zespoły graczy tworzyły się w mieszance wieku i płci, co zwiększało zabawę. Goście Nocy w Bibliotece mieli możliwość wypróbowania tytułów starszych, jak i nowości w branży planszówek. Mnogość wyboru udało się osiągnąć dzięki współpracy ze sztumskim Klubem Gier Planszowych „Pionkolandia”, prowadzonym przez Sławomira Wiechowskiego, który udzielał instruktarzu zgromadzonym graczom.
Najwytrwalsi zostali do końca imprezy i opuścili bibliotekę o 23.00. Zagrano m.in. w „Rummikub”, „Dixit”, „Skubane Kurczaki”, „Pędzące żółwie”, „PRL”, „Loch Ness”, „Carcassonne”, „Saboteur”.
Zabawa, współpraca i współzawodnictwo w grach planszowych okazały się godnym polecenia i kontynuowania sposobem spędzenia wolnego czasu.
Poniżej kilka zdjęć ze wpólnego grania.


Tydzień Bibliotek 2013 za nami...


Zakończył się tegoroczny Tydzień Bibliotek. Nasza biblioteka gościła podczas tego święta dzieci, młodzież i dorosłych na przygotowanych spotkaniach. Obchody bibliotecznego święta rozpoczęły się w filii dla dzieci „Majowymi spotkaniami z książką” , na które z uśmiechem i głodem czytelniczej wiedzy przywędrowały malborskie przedszkolaki. Kolejny dzień i punkt programu przeniósł najmłodszych malborczyków do biblioteki dla dorosłych, gdzie przywitał ich Hans Ch. Andersen w autobiograficznej dramtyzowanej opowieści „Byłem brzydkim kaczątkiem...”. Słynny baśniopisarz opowiedział o swoim dzieciństwie o warsztacie szewskim swojego ojca, o babci, która zaszczepiła w nim miłość do bajek, trudnej drodze do sławy. Nie zabrakło również czytania utworów słynnego Duńczyka.
Dalsze świętowanie przerzuciło młodych czytelników ponownie do filii dziecięcej, tym razem na spotkanie z twórczością Juliana Tuwima, podczas literackiej lekcji bibliotecznej, w czasie której najmłodsi poznali biografię i przede wszystkim przepełnione radością i humorem wiersze Juliana Tuwima. Dzieci wzięły też udział w konkursie literackim podczas którego musiały wykazać się znajomością Skakanki, Lokomotywy, Rzepki , Murzynka Bambo, Okularów, Słonia Trąbalskiego i innych wierszy. Wszystkie dzieci, które prawidłowo odpowiedziały na pytania nagradzane były słodkościami.
W Tygodniu Bibliotek do biblioteki dla dorosłych zawitała młodzież z Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego rozpoczynając tym samym swoją przygodę z technikami pamięciowymi, która będzie kontynuowana na kolejnych spotkaniach w bibliotece.
Tydzień Bibliotek przeniósł również przedszkolaków do dawnego Torunia, do cukierni mistrza Bartłomieja, dzięki lalkom bohaterów legendy o toruńskich piernikach.
Zwieńczeniem majowego świętowania było spotkanie autorskie z polską pisarką Hanną Cygler.
Pani Hanna bardzo ciekawie i z dużą dozą humoru opowiedziała o trudnej drodze od pisania do wydania książki i bojach z tworzeniem tytułów. Uchyliła rąbka tajemnic dotyczących bohaterów jej powieści, wskazała także słuchaczkom na pewne wątki w swoich powieściach, które są swoistą grą z samą sobą.
Autorka przekazała informacje o planach dotyczących festiwalu w Siedlcach i o samej genezie jego powstania.
Po zakończonym spotkaniu nie zabrakło oczywiście autografów i wspólnych zdjęć.
Tegoroczny Tydzień Bibliotek za nami, żegnamy go z uśmiechem i czekamy na następny.
Poniżej kilka fotografii ze spotkań.


NOC W BIBLIOTECE - WARSZTATY GIER PLANSZOWYCHZapraszamy dzieci z rodzicami i z dziadkami, singli i pary, grupy przyjaciół, każdego kto chce spędzić wesoło czas, znaleźć się w zamku średniowiecznej Francji (gra Carcassonne), zbudować własne królestwo (gra Kingdom Builder), wejść na szczyt góry (gra K 2), spędzić czas w PRL (gra Kolejka), znaleźć się w Tybecie (gra Tybet), ścigać się zółwiami (gra Pędzące Zółwie), wysilić swoją głowę w grach logicznych i matematycznych (Pentago i inne), zmierzyć się z wiedzą (gra Time Line), przetestować swoją spostrzegawczość( gra Dobble) lub klasycznie zagrać w szachy czy literaki – ZAPRASZAMY!!!
Na gości czekać będą instruktorzy, wyjaśnią zasady gry, pomogą wybrać strategię.
Wszystkich bez ograniczeń wiekowych apraszamy, aby zobaczyli jak wygląda Biblioteka nocą i jak świetnie można się bawić z nowoczesnymi planszówkami. Przekażemy informacje o klubach gier, o nowych tytułach w branży, o zjazdach graczy. Oczywiście oprócz tytułów gier wymienionych wyżej przygotowaliśmy szereg innych, jest w czym wybierać, zatem raz jeszcze SERDECZNIE ZAPRASZAMY.


PRZYSŁOWIA, ZWYCZAJE, PRZESĄDY I SPOSÓB NA NUDĘ - SPOTKANIE Z RANATĄ PIĄTKOWSKĄ


Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci był dobrą okazją aby promować książki i czytanie wśród najmłodszych. Malborska Biblioteka na Święto Książki przygotowała dla młodych miłośników literatury spotkanie z pisarką Renatą Piątkowską, które odbyło się 11 kwietnia. Pisarka jest znaną i cenioną autorką książek dla dzieci. Napisała ich już ponad 20, a wiele z nich zdobyło cenne nagrody, m.in. w Konkursie Literackim im. Kornela Makuszyńskiego czy Astrid Lindgren.

W czasie spotkania autorka pięknie opowiadała o swoich książkach i ich bohaterach, o niezwykłym świecie widzianym oczami dziecka. Bohaterami jej książek są zwyczajne dzieci, tyle tylko, że z poczuciem humoru i głową pełną pomysłów. Sympatycznym bohaterom opowiadań Renaty Piątkowskiej zdarza się zgubić w wielkim mieście i bywa ,że nie mogą się zdecydować, jak chcieliby mieć na imię czy też ciężko znoszą trudy dalekiej podróży. Ale najważniejsze, że udaje im się rozgryźć wszystkie twarde orzechy i wybrnąć nawet z najgorszych tarapatów.


„Mądra głowa zna przysłowia”, „Z przysłowiami za pan brat”,” Gdyby jajko mogło mówić” – to opowiadania traktujące o zwyczajach, przysłowiach, przesądach czy związkach frazeologicznych. W czasie spotkania dzieci dowiedziały się skąd się wziął prima aprilis, jak dawniej wyglądało polewanie wodą w śmigus-dyngus, z jakiego powodu topimy Marzannę, co oznacza lanie wosku w andrzejki.
W trakcie spotkania fragmenty opowiadań autorki czytała z wielką swadą i ciekawą interpretacją lektorka Elżbieta Malwina Kożurno. Był też czas na pytania z sali , autografy i zakup książek autorki.
W spotkaniu uczestniczyli czytelnicy naszej biblioteki, uczniowie malborskich szkół podstawowych oraz Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. Spotkanie było bardzo udane, ciekawe i na pewno dostarczyło niezapomnianych wrażeń wszystkim uczestnikom literackiej biesiady.
Poniżej kilka zdjęć ze spotkania
foto. M. SkotnickiKAROL OLCZAK

SPOTKANIE Z MŁODYM PROFESJONALISTĄ


W ubiegły piątek 05 kwietnia 2013 roku w naszej Czytelni odbyło się spotkanie z Młodym Profesjonalistą w ramach projektu „Link do Przyszłości Młodzi. Internet. Kariera.”
Celem projektu jest wspieranie młodych ludzi w planowaniu ich przyszłości zawodowej w sposób szeroki i nieszablonowy, uwzględniając rozwój społeczeństwa informacyjnego i gospodarki opartej na wiedzy. Projekt jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego ze środków Microsoft, w ramach inicjatywy „YouthSpark” oraz Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności.
Młodzież z ZSP nr 1 w Malborku spotkała się z panem KAROLEM OLCZAKIEM specjalista ds. integracji i implementacji zaawansowanych systemów do zarządzania sieciami telekomunikacyjnymi w firmie Ericsson. Spotkanie poprowadziła Ania Markowicz przy współpracy pani Grażyny Winiarczuk.
Podczas spotkania zaproszony gość bardzo ciekawie opowiadał o ścieżce jaką musiał pokonać, aby w młodym wieku osiągnąć wysoki szczebel zawodowej kariery. Młodzież usłyszała historię jego pierwszego biznesu, podróży w ramach wymian studenckich, doświadczeń zawodowych w różnych krajach. Pan Karol podkreślał wagę posiadania pomysłu na siebie w zawodowej karierze, zachęcał młodzież do zapoznania się z projektami działającymi w ramach UE, które mają bogatą ofertę pomagającą koncepcyjne i finansowo młodym ludziom z pomysłami.
Podczas spotkania uczniowie wzięli udział w quizie wiedzy o rynku pracy oraz mieli za zadanie znaleźć swoje mocne lub słabe strony w losowo wybranych zawodach.
Spotkanie zakończyło się uśmiechami podczas wspólnej fotografii, którą, a także kilka innych, prezentujemy poniżej.


O "Miłości na gruzach Kosowa" - i nie tylko...W ubiegły piątek nasza Biblioteka gościła panią Izabelę Chojnacką-Skibicką, autorkę książki „Miłość na gruzach Kosowa” - prawdziwej, choć wydaje się nieprawdopodobnej historii miłości, związku, macierzyństwa i ucieczki w powojennym Kosowie. Spotkanie pani Iza rozpoczęła od przybliżenia słuchaczom tragicznej historii konfliktu w Kosowie, sytuacji albańskich rodzin z małej wioski jaką zastała przyjeżdżając do Kosowa w pół roku po zakończeniu wojny.
„Miłość na gruzach Kosowa” to historia marzeń o szczęściu bez względu na trudy, które boleśnie rozbijają się o zastaną rzeczywistość w zniszczonym Kosowie, wśród obcych ludzi w obcej kulturze. O tym zderzeniu bardzo ciekawie opowiadała pani Iza. Mówiła o sytuacjach, rzeczach, których nie da się doświadczyć nawet będąc podróżującym badaczem. Można o nich mówić tylko wtedy gdy żyło się w owym czasie, z tymi ludźmi w jednej wiosce, w jednym domu. Wspólnie pracując i wychowując dzieci.
Zgromadzeni słuchacze zadawali autorce pytania, często trudne, pani Iza nie pozostawiła ich bez szczerej odpowiedzi.
Swoją opowieść pani Iza przeplatała pokazem zdjęć, które jeszcze dobitniej uzmysłowiły słuchaczom skalę okrucieństw, zniszczeń i cierpień jakich doświadczyli mieszkańcy Kosowa.
Spotkanie pani Iza zakończyła z uśmiechem, przekazując słuchaczom swoje motto dotyczące książki: jeśli tą opowieścią uratuję choć jedną dziewczynę to było warto.
Poniżej kilka zdjęć ze spotkania


BIBLIOTEKA BEZ TAJEMNIC

PODRÓŻE UCZNIÓW MOW W MALBORKU


Uczniowie Młodzieżowego Ośrodka Wychowawczego w Malborku pod opieką pani Agnieszki Predygier od początku roku szkolnego regularnie uczestniczą w zajęciach edukacyjnych w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży i Czytelnii Popularnonaukowej na Starym Mieście, prowadzonych przez Danutę Czop. Dzięki tym spotkaniom chłopcy poznają bibliotekę i jej księgozbiór, wydawnictwa encyklopedyczne i informacyjne, audiobooki, czasopisma dostępne w czytelni, regulaminy, katalog elektroniczny i zasady wyszukiwania w nim odpowiedniej literatury. Mają możliwość wyszukiwania i wypożyczania interesujących ich książek, poszerzania wiedzy na temat swoich zainteresowań i rozwijania swoich potrzeb czytelniczych. Ćwiczenia praktyczne , zagadki i konkursy literackie sprawiają, że biblioteka nie ma dla chłopców tajemnic, a obcowanie z książką sprawia im wiele radości i rozwija intelektualnie. Jest to szczególnie ważne w czasach, kiedy czytelnictwo i książka są w niełasce , spada poziom czytelnictwa, a książka przegrywa z internetem, jako głównym źródłem pozyskiwania wiedzy.
Poniżej kilka zdjęć z ostatnich zajęć.


Ferie za nami...


Zimowy odpoczynek jakim cieszyli się uczniowie dobiegł końca i nasi najmłodsi wrócili w szkolne mury. Czas ferii upłynął pod znakiem zimowej aury, wyjazdów, ale także zabaw, gier, zajęć organizowanych przez placówki kultury i oświaty. Podczas ubiegłych dwóch tygodni dzieci i młodzież odwiedzały Bibliotekę biorąc udział w przygotowanych przez nas specjalnie na ten czas zajęciach. Młodzi czytelnicy łamali sobie głowy i obmyślali strategie drogi ku wygranej podczas warsztatów gier planszowych, na które regularnie swoje podwoje otwierała Filia dla Dorosłych naszej Biblioteki. Młodzi gracze budowali zamki, pędzili żółwiami, oskubywali kurczaki z ogonków, krzyczeli „pictureka!” i płynęli po Niagarze. Gościliśmy na warsztatach grupę feriowiczów z SP 8, którzy są biegli w grach planszowych, ale postanowili zwiedzić Bibliotekę i zagrać w nieznane im do tej pory „Carcassonne”.
Biblioteka dla dorosłych zaprosiła również dzieci na podróż po Japonii, która była dramatyzowaną opowieścią o „Czarodziejskim czajniczku”, „Zajączku i krokodylach”,i dzielnym „Momo Taro”.
W Bibliotece dla Dzieci najmłodsi biegali wraz z Panem Hilarym w poszukiwaniu okularów, słuchali zimowych opowieści, odgadywali zagadki i poznali laki teatralne podczas warsztatów.
Prowadząca warsztaty pani Irena Markiewicz-Sawicka, aktorka związana z gdańskim teatrem „Miniatura”, absolwentka wydziału lalkarskiego PWST w Warszawie zaprezentowała publiczności różne lalki – pacynki, kukiełki, jawajkę, lalki ręczne oraz odchodzące już w przeszłość, bardzo trudne do animacji – marionetki. Uczestnicy warsztatów dowiedzieli się w jaki sposób animować lalki, jaka jest rola aktora w ożywianiu postaci lakowej i, co sprawiało najwięcej radości, mogli spróbować animacji lalki. Mnóstwo radosnego śmiechu sprawił uczestnikom taniec z lalką, która jest dziełem zaprojektowanych i wykonanym przez samą panią Irenę oraz jej męża.
Warsztaty obfitowały w anegdoty teatralne, ćwiczenia parateatralne i nagrody za dobrze wykonane zadania. Uczestnicy mieli możliwość zmierzenia się z długością własnego oddechu, w czym pomagały liczne wrony bez ogonów, a także kogucik i kurka. Pani Irena sprawdziła znajomość wiedzy o baśniach Andersena, z jaką przybyli uczestnicy zajęć. Warsztaty zakończyły się z deklaracją satysfakcji obu ze stron i nadzieją na ponowne spotkanie.
Ferie 2013 za nami, ale kolejne przed nami, mamy nadzieję, że przyszłe będą równie udane.

Poniżej kilka zdjęć ze spotkań
FERIE W BIBLIOTECE


NA CZAS NADCHODZĄCYCH FERII ZIMOWYCH BIBLIOTEKA PRZYGOTOWAŁA SWOIM NAJMŁODSZYM CZYTELNIKOM PROPOZYCJE WSPÓLNEGO SPĘDZENIA WOLNEGO CZASU
ZAPRASZAMY DO ZABAWY

PROGRAM FERII

BAJKA – LITERATURA-TEATR – WARSZTATY TEATRALNE
22 lutego godzina 16.00

techniki lalkarskie, prezentacja lalek teatralnych i ich animacja, konkursy i zagadki literackie, wspólna interpretacja tekstów poetyckich.
Zapraszamy dzieci na warsztaty prowadzone przez IRENĘ MARKIEWICZ-SAWICKĄ aktorkę TEATRU „MINIATURA” w Gdańsku.

ZABAWA „Z GŁOWĄ” - WARSZTATY GIER PLANSZOWYCH
12 - 13 lutego i 19 – 22 lutego w godzinach 9.00 – 11.00

Zapraszamy dzieci i młodzież do fantastycznej zabawy z grami planszowymi (Hobbit, Carcassonne,Farmer, Pictureka, Znaj Znak i wiele innych). Czeka Was tu przygoda, tajemnica, wędrówka i dużo radości.

PODRÓŻ PO KRAJU KWITNĄCEJ WIŚNI
15 lutego w godzinach 9.00 – 11.00

Baśnie Japońskie – Japonia w interaktywnej opowieści dramatyzowanej

STROFY O MIŁOŚCI – LITERACKIE WALENTYNKI
14 LUTEGO W GODZINACH 9.00 – 11.00

Nie wiesz jakimi słowami sprawić radość swojej sympatii? Wspólne poszukiwanie pięknych strof o miłości.

„BIEGA, KRZYCZY PAN HILARY...”
13 i 20 lutego w godzinach 9.30 - 11.00

Zabawy literackie, zagadki, gry i zabawy integracyjne, spotkania z poezją i baśnią przedstawioną w formie głośnego czytania z wykorzystaniem utworów Juliana Tuwima, Małgorzaty Strzałkowskiej i Agnieszki Frączek.

ĆWICZENIA Z MYŚLENIA
Rebusy, krzyżówki, konkursy – dobra zabawa i sprawdzenie swojej wiedzy.

BĄDŹ TU MĄDRY - Turniej wiedzy czytelniczej
14 i 21 lutego w godzinach 9.30 – 11.00

ZIMOWE OPOWIASTKI

Spotkania z poezją i baśnią – słuchamy utworów Jana Brzechwy, Jerzego Kerna, Małgorzaty Strzałkowskiej i Jana Sztaudynger.
ZAPRASZAMY !!!FESTIWAL BOŻE NARODZENIE W SZTUCE


Trwa XXII Festiwal Boże Narodzenie w Sztuce. Nasza Biblioteka przygotowała w ramach tegorocznego festiwalu konkursy literackie dla szkół podstawowych, klasy IV-VI i gimnazjalistów.
Konkursowym zmaganiom najmłodszych autorów przewodził temat: "Kim jesteś Święty Mikołaju - moja bożonarodzeniowa legenda, opowieść, baśń".
Młodych adeptów sztuki tworzenia magii Świąt Bożego Narodzenia poprzez słowo znalazło się aż 55 – ciu. Piękne baśnie, legendy, wzruszające opowiadania towarzyszyły w tym świątecznym czasie paniom Annie Kussowskiej – Sekule, Dorocie Leszczyńskiej i Grażynie Zawackiej, czyli konkursowemu Jury, które miało trudne zadanie wyłonienia zwycięskich prac.
Po burzliwych naradach Jury postanowiło nagrodzić miejscem I MAJĘ MARTYNIAK ze Szkoły Podstawowej nr 9, miejscem II TOMASZA NAKLICKIEGO ze Szkoły Podstawowej nr 8. Miejsce III otrzymał JAN ZAPOLSKI-DOWNAR również ze Szkoły Podstawowej nr 8.
Bogactwo myśli i słów nadesłanych prac ujęło Jury na tyle, iż postanowiło wyróżnić aż 12 młodych autorów baśni o Świętym Mikołaju. WYRÓŻNIENIA otrzymali Kajetan Biernacki ZS 2, Maria Chmura ZS 1, Mateusz Felix SP 8, Natalia Front SP 8, Lila Jasińska SP 8, Katarzyna Kaja ZS 1, Dawid Okruciński SP 8 , Katarzyna Patora SP 8, Katarzyna Pawłowska ZS 2, Weronika Przyborowicz SP 8 , Natalia Struzik ZS 1, Paulina Wnuk SP 8.

Młodzież gimnazjalna literacki bój stoczyła w mniejszym gronie. Nadesłano 14 prac. Temat przewodni, który wyznaczał pisarski szlak młodzieży brzmiał „Wigilijna podróż po Europie”.
Wraz z gimnazjalistami po świątecznej Europie podróżowało Jury konkursu czyli panie Mariola Kulpa, Sylwia Śmieszniak i Danuta Czop. Za najciekawszą i najbardziej magiczną Jury uznało podróż słowem autorstwa ANNY BŁASZCZYK z Prywatnego Gimnazjum „Awans” i do niej powędruje nagroda za I miejsce. Kolejne nagrody przyznano; miejsce II AGACIE WILOCH z Gimnazjum nr 1 i miejsce III JUSTYNIE OKRUCIŃSKIEJ z Gimnazjum nr 3.
Przyznano również WYRÓŻNIENIA dla Patrycji Hoffmann z Gimnazjum nr 1 , Klaudii Kowalewskiej z Gimnazjum nr 1, Karoliny Niezgoda z ZS nr 2 Gimnazjum nr 2 i Adrianny Przytulskiej z Gimnazjum nr 1.
Autorom prac nagrodzonych i wyróżnionych serdecznie gratulujemy!KONKURSY BOŻONARODZENIOWEW ramach XXII Festiwalu Boże Narodzenie w Sztuce serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału
w konkursach literackich organizowanych przez naszą bibliotekę.


"Wigilia w tradycji polskiej"- konkurs quizowy dla klas IV-V szkół podstawowych- (zgłoszenia do 30 listopada)

"Kim jesteś Święty Mikołaju - moja bożonarodzeniowa legenda, opowieść, baśń" -konkurs literacki dla klas IV-VI szkół podstawowych
WYNIKI KONKURSU:

Protokół Konkursu Literackiego dla klas IV - VI szkół podstawowych "Kim jesteś Święty Mikołaju".
Na konkurs wpłynęło 55 prac. W dniu 05.01.2013 r. komisja w składzie

Anna Kussowska - Sekuła - Nauczyciel Zespołu Szkół w Gminie Malbork
Dorota Leszczyńska - Bibliotekarz MBP w Malborku
Grażyna Zawacka - Dyrektor MBP w Malborku

wyłoniła listę autorów nagrodzonych prac, są to:

Miejsce I MAJA MARTYNIAK SP 9 W MALBORKU
Miejsce II TOMASZ NAKLICKI SP 8 W MALBORKU
Miejsce III JAN ZAPOLSKI - DOWNAR SP 8 W MALBORKU

WYRÓŻNIENIA
Kajetan Biernacki ZS 2
Maria Chmura ZS 1
Mateusz Felix SP 8
Natalia Front SP 8
Lila Jasińska SP 8
Katarzyna Kaja ZS 1
Dawid Okruciński SP 8
Katarzyna Patora SP 8
Katarzyna Pawłowska ZS 2
Weronika Przyborowicz SP 8
Natalia Struzik ZS 1
Paulina Wnuk SP 8
Wigilijna podróż po Europie"- konkurs literacki dla uczniów szkół gimnazjalnych


WYNIKI KONKURSU:

Protokół Konkursu literackiego dla klas gimnazjalnych "Wigilijna podróż po Europie"
Na konkurs wpłynęło 14 prac. W dniu 04.01.2013 r. komisja w składzie:
Mariola Kulpa - Nauczyciel SP 5
Sylwia Śmieszniak - Bibliotekarz PBW Filii w Malborku
Danuta Czop - Bibliotekarz MBP w Malborku

wyłoniła listę autorów nagrodzonych prac, są to:

Miejsce I ANNA BŁASZCZYK Prywatne Gimnazjum "Awans"
Miejsce II AGATA WILOCH Gimnazjum nr 1
Miejsce III JUSTYNA OKRUCIŃSKA Gimnazjum nr 3

WYRÓŻNIENIA
Patrycja Hoffmann Gimnazjum nr 1
Klaudia Kowalewska Gimnazjum nr 1
Karolina Niezgoda ZS nr 2 Gimnazjum nr 2
Adrianna Przytulska Gimnazjum nr 1

UWAGA
Wejściówki na rozdanie nagród zostaną dostarczone do szkół!


Promocja kwartalnika "Prowincja"


W dniu 23 października 2012 r. w Czytelni Popularnonaukowej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Malborku odbyła się promocja dziewiątego numeru Kwartalnika Społeczno-Kulturalnego Dolnego Powiśla i Żuław „PROWINCJA”.


Organizatorami spotkania byli: Malborskie Centrum Kwadrat, Stowarzyszenie FORUM oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Malborku.

Promocję prowadził redaktor naczelny kwartalnika – pan Leszek Sarnowski. Uczestnikom spotkania zaprezentowani zostali redaktorzy oraz autorzy współpracujący z czasopismem. Wspominano o początkach prasy lokalnej powstałej po 1989r., dyskutowano o roli tego rodzaju czasopism w środowisku lokalnym. Uczestnicy w kameralnej atmosferze mieli okazję do zapoznania się z koncepcją i treścią czasopisma oraz do wysłuchania wiersza w interpretacji poetki publikującej swoje utwory na łamach „Prowincji”.

Wszyscy obecni zostali zaproszeni na promocję kolejnego numeru kwartalnika.Barwy Pani Jesieni

Biegnie myszka po ściernisku,
Trzyma ziarno zboża w pyszczku.
Trzeba zbierać okruszyny,
By nie zginąć pośród zimy.


Skacze, skacze wiewióreczka
Po szumiącym lesie.
Zrywa orzech na leszczynie
I do dziupli niesie.
Trzeba zbierać już zapasy
Na zimowe ciężkie czasy!Fragment wiersza Zapasy na zimę
Wandy GrodzieńskiejMinęło lato. Nadeszła jesień ... Na drzewach liście z zielonych robią się złote, czerwone , brązowe, rdzawe... Odlatują ptaki... zwierzęta robią zapasy na zimę
i przygotowują się do zimowego snu...
Jesienny nastrój panuje też w bibliotece dziecięcej, a to za sprawą zajęć dla przedszkolaków poświęconych właśnie jesieni. W trakcie tych miłych spotkań dzieci słuchają pięknych jesiennych , kolorowych wierszy i opowiadań, a w trakcie zabaw naśladują szum drzew, uczą się nazw drzew, zamieniają się w spadające kasztany, opadające i wirujące liście czy leśne grzybki.
Maluchy także mają okazję do zaprezentowania swoich umiejętności plastycznych wykonując ilustracje na których widać wszystkie barwy jesieni. Dzieci wymalowują przepiękne liście, jesienne bukiety, kasztanowe ludki, jeżyki, gałązki przepięknej jarzębiny...


Poniżej kilka zdjęć, w których uczestniczyły dzieci z Przedszkola nr 5.


Prace uczniów Ogniska Plastycznego w Bibliotece

W Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży na Starym Mieście od kilku dni możemy podziwiać nową ekspozycję prac plastycznych młodych artystów - uczniów Powiatowego Ogniska Plastycznego w Malborku.
Wśród eksponowanych prac. pochodzących głównie z dorocznej wystawy Ogniska, przeważają prace graficzne, ale są też inne techniki plastyczne - rysunek, pastele, wyklejanki czy kolaż.
Zachęcamy naszych czytelników, jak również wszystkich innych miłośników sztuk plastycznych, do czytania książek oraz obejrzenia naszej wystawy i wielu miłych dla oka i ducha doznań artystycznych. Wystawę można oglądać w godzinach otwarcia biblioteki (godz. 11-17).

SERDECZNIE ZAPRASZAMY

Poniżej kilka zdjęć z naszej nowej ekspozycji.
„Z KSIĄŻKĄ NA WALIZKACH ” V Pomorskie Spotkania Pisarzy z Młodymi Czytelnikami


Już tradycją stały się wrześniowe spotkania młodych czytelników z twórcami literatury w naszej bibliotece. Projekt „Z książką na Walizkach” realizowany był już po raz piąty. Za sprawą spotkań, które odbywają się w Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży malborskie dzieci i młodzież mają możliwość osobistego kontaktu oraz poznania twórczości wielu współczesnych najlepszych polskich pisarzy, redaktorów prasowych, wydawców, rysowników, językoznawców i ilustratorów książek. W tym roku biblioteka zaprosiła Kalinę Jerzykowską i Pawła Wakułę.
W czwartek 13 września naszym gościem był Paweł Wakuła – artysta malarz, rysownik prasowy, pisarz i ilustrator książek. Dzięki temu spotkaniu nasi młodzi czytelnicy, uczniowie malborskich szkół podstawowych, dowiedzieli się na czy polega praca rysownika prasowego, jako że pan Paweł już od wielu lat współpracuje, właśnie jako rysownik-humorysta, z popularnym tygodnikiem prasowym „Angora” oraz dodatkiem dla dzieci „Angorką”.
Czytelnicy poznali także wielu ciekawych bohaterów jego książek – leśnych detektywów Maurycego i Ogryzka, mieszkańców Doliny Bagiennej Trawy – chochliki i rusałki, leśne licha i żabony, błędne ogniki, dziwożony, bagienniki i wiele innych fantastycznych postaci. Nie dość , że pisarz opowiadał o bohaterach swoich powieści to jeszcze dodatkowo przedstawiał ich plastycznie wykonując błyskawicznie rysunki. Był to latający Świniorzeł, Królik Szablozęby, Ogryzek, Skrzatomikołaj i wiele innych.
Natomiast w piątek, 14 września bibliotekę i naszych miłych słuchaczy odwiedziła Kalina Jerzykowska – polonistka, dziennikarka radiowa, entuzjastka teatru dziecięcego, autorka wierszy, powieści, piosenek sztuk i scenariuszy teatralnych. Pisarka w swoim dorobku literackim ma zbiory wierszy anegdotycznych i logopedycznych, śpiewniki, powieści, wierszowane bajki ezopowe z morałem, scenariusze przedstawień teatralnych oraz powieści. W trakcie spotkania pisarka bardzo żywiołowo interpretowała niektóre ze swoich wierszy, jak chociaży „Piruety w wykonaniu prababci Arletty”ze zbioru „Wiersze trochę zakręcone” czy „Małe jest wielkie” ze zbioru wierszowanych bajek ”W moim ogrodzie mieszka czarodziej”. Horrorata i Koszmariusz , nazwani tak przez autorkę z racji swoich zainteresowań, to bohaterowie horrorystycznej trylogii „Upiorne przygody Koszmariusza i Horroraty”.
Uczestnicy obu spotkań mogli zakupić po atrakcyjnych cenach książki autorów i otrzymać autograf z indywidualną dedykacją, a w przypadku Pawła Wakuły humorystyczne wrysy.
Ciepła i przyjazna atmosfera spotkań oraz ciekawa fabuła utworów literackich na pewno zachęci młodych do sięgnięcia po książkę.
Zainteresowanych książkami Kaliny Jerzykowskiej i Pawła Wakuły zapraszamy do Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży, w naszych zbiorach posiadamy wszystkie tytuły autorów.
Poniżej kilka zdjęć ze spotkań. Więcej zdjęć zostało zamieszczonych w galerii.


NARODOWE CZYTANIE "PANA TADEUSZA" 8 WRZEŚNIA
Dnia 8 września 2012 r . od godziny 11.00 do19.00 na antenie Radia Malbork można było posłuchać strof „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza w interpretacji mieszkańców naszego miasta. Malbork wraz z innymi, trzydziestoma dwoma miastami wziął udział w ogólnopolskiej akcji wspólnego czytania największych dzieł polskiej literatury, zainicjowanej przez Pana Prezydenta Bronisława Komorowskiego. Celem projektu była nie tylko popularyzacja czytelnictwa ale i zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia kulturowej i narodowej wspólnoty poprzez publiczna lekturę klasyki polskiej literatury.

Organizatorami akcji Narodowe czytanie – „Pan Tadeusz” w Malborku byli:
Urząd Miasta Malborka, Wydział Oświaty, Kultury i Sportu
Malborskie Centrum Kultury i Edukacji – Radio Malbork
Gimnazjum nr 1 im. Jana III Sobieskiego w Malborku
Miejska Biblioteka Publiczna w Malborku.

Na zaproszenie organizatorów czytania na antenie radia odpowiedzieli: przedstawiciele władz miasta, Rady Miasta Malborka, dyrektorzy lokalnych instytucji, przewodnicy Muzeum Zamkowego, bibliotekarze i czytelnicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Malborku, studenci, uczniowie i nauczyciele

Gimnazjum nr 1. Czytaniu „Pana Tadeusza” towarzyszyła muzyka Fryderyka Chopina. Słuchacze śledzący strofy utworu mogli również wziąć udział w konkursie wiedzy o „Panu Tadeuszu. Dla zwycięzców organizatorzy przygotowali nagrody.

Wszystkim lektorom gratulujemy wspaniałej interpretacji czytanego utworu i dziękujemy za wzięcie udziału w tegorocznym w programie Narodowego czytania.
SPOTKANIE Z PODRÓŻNIKIEM ROMUALDEM KOPERSKIM


W minioną środę 23 maja nasza Biblioteka gościła niezwykłą osobę Romualda Koperskiego – polskiego podróżnika, pisarza, przewodnika po Syberii, pioniera wypraw samochodowych po rozległych terenach Syberii, pilota samolotowego I klasy, dziennikarza reportażystę, fotografa, myśliwego, nurka oraz zawodowego muzyka pianistę, a nawet rekordzistę Guinnessa.
Spotkanie zgromadziło czytelników, amatorów podróży, osoby zainteresowane tematyką Syberii, tych którzy ciekawi są przygody i historii.
Niezwykła opowieść wiodła słuchaczy przez oblodzone, zaśnieżone, ekstremalnie mroźne, ogromne terytorium Syberii, szlakiem wyprawy pana Romualda, na którym spotkał Czukczów, którzy żyją tam, gdzie nie powinno być ludzi - na pustyni arktycznej, nietypowymi autostradami – zamarzniętymi przez 8 miesięcy w roku rzekami. Słuchacze wraz z podróżnikiem odwiedzili miejsca związane bezpośrednio z trudną historią Polaków na Syberii, poznali warunki życia w niewielkim miasteczku, gdzie polskość ma wielką wagę, a polska tradycja kwitnie wśród młodego pokolenia. Podróżnik opowieścią ilustrowaną zdjęciami przybliżył piękno, bogactwo i surowość syberyjskiej przyrody.
Spotkanie pełne było humoru, anegdot, żartów, ciekawych, a niekiedy trudnych historii.
Słuchacze zasypali podróżnika pytaniami, co niektórzy nabrali ochoty na syberyjską wyprawę.
Po zakończonym spotkaniu czytelnicy mogli zakupić książki autora, a także uzyskać autograf.
Poniżej kilka zdjęć ze spotkania."MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ KSIĄŻKI DLA DZIECI"


Kwiecień to miesiąc, w którym urodził się H. Ch. Andersen. Dzień jego urodzin 2 kwietnia stał się Międzynarodowym Dniem Książki dla Dzieci, kiedy to świętujemy z ulubionymi bohaterami dziecięcego świata czytelniczego.
Nasza Biblioteka kolejny już raz złożyła ukłon Książce Dziecięcej i świętowała ten wielki dzień. W minioną środę 18 kwietnia młodzi czytelnicy przybyli do Czytelni Popularnonaukowej na Starym Mieście, aby spotkać się z poezją dziecięcą w znakomitej aranżacji i wykonaniu.
Biblioteka gościła panią Wandę Neumann ze spektaklem „Cudowna kraina bajek Juliana Tuwima”. Pani Wanda jest aktorką teatralną i filmową, na co dzień związaną z Teatrem Wybrzeże. Przeniosła ona zgromadzoną publiczność w piękny świat fantazji kreowany przez poezję Juliana Tuwima. Dzięki kunsztowi aktorskiemu pani Wandy ożyli bohaterowie z Ulicy Wesolińskiej, przepięknie śpiewał i doskonale dyrygował swą batutą pan Tralisław Tralaliński, pojawił się Dyzio Marzyciel i mały kłamczuszek Grześ. Nie zabrakło także Dziadka wraz z krzepką Rzepką, któremu bardzo pomogły dzieci z widowni i oczywiście Słonia Trąbalskiego z bardzo okazałą trąbą. Początek i koniec podróży z Julianem Tuwimem odbyły dzieci wcielając się w rolę wagonów na czele z zasapaną Lokomotywą.
Na twarzach małych widzów i wykonawczyni widać było radość ze wspólnej zabawy, zatem wszyscy pożegnali się z uśmiechem, brawami i obietnicą ponownego spotkania.
Poniżej kilka zdjęć ze spotkania, aby zobaczyć więcej zapraszamy do Naszej Galerii."FERIE Z TEATREM"


W ubiegły wtorek Filia Dla Dzieci i Młodzieży naszej Biblioteki gościła krakowski teatr ”Moralitet”, który zaprezentował zgromadzonej widowni spektakl noszący przewrotny tytuł „Nie-śpiąca Królewna”. Tytułowa królewna ,o wdzięcznym imieniu Janinka ,ukazała się licznie zgromadzonej młodej widowni w przededniu własnego ślubu. Oczywiście widzowie zostali zaproszeniu w poczet gości weselnych. Wybrankiem Janiny okzał się królewicz Franciszek. Zaślubiny młodej pary stanęły jednak pod znakiem zapytania. Janinka w skutek spisku wciąż była bardzo śpiąca. Tu mogły pomóc tylko czary. Do współpracy z mocami magicznymi włączyły się dość niespodziewanie - znaki drogowe. Wspólne czarowanie wraz z widownią i nauka bezpiecznego poruszania się w gąszczu miejskich ulic szczęśliwie doprowadziły młodą parę na ślubny kobierzec.
Królewna i Królewicz nie mieli łatwego dnia, widzowie chętnie przystali na udział w weselu, ale to dało im prawo do dysputy z bohaterami , jak równy z równym, z czego dzieci skrzętnie skorzystały.
Z widowni sypały się pomysły, pytania i odpowiedzi, ale Janinka i Franciszek dali sobie radę, a powtórka zasad bezpiecznego poruszania się niech słyży młodym widzom podczas trwających jeszcze ferii zimowych.

Poniżej kilka zdjęć ze spektaklu."BYŁY SOBIE KRASNOLUDKI..."


Filia dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej Biblioteki Publicznej zaprasza najmłodszych czytelników na przedstawienie teatralne

"BYŁY SOBIE KRASNOLUDKI.. ."
Ciepłą, wesołą i sympatyczną bajkę o przygodzie krasnoludka Gutka. Wśród bohaterów pojawią się także Miłek, Leśny Dziedek i pewien magiczny brodacz...


Zapraszamy serdecznie 14 grudnia o godzinie 17.00
do Czytelni Popularnonaukowej, ul Stare Miasto 21


Spektakl w wykonaniu aktorów krakowskiego Profilakyczno -Edukacyjnego Teatru dla Dzieci i Młodzieży

"MORALITET"

SERDECZNIE ZAPRASZAMY!!!


Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc prosimy o wcześniejsze
uzgodnienie swojego udziału w przedstawieniu z pracownikami biblioteki
(tel.55 272 39 21).


"BYŁY SOBIE KRASNOLUDKI..."


W minioną środę 14 grudnia Filia dla Dzieci i Młodzieży Miejskiej Biblioteki Publicznej gościła aktorów krakowskiego teatru "MORALITET" ze spektaklem "Były sobie krasnoludki...".
Na widowni zasiadły dzieci wraz z opiekunami i znakomicie bawili się z sympatycznym krasnalem Miłkiem, krnąbrnym krasnalem Gutkiem oraz pewną krasnoludkową babcią, która okazała się być duchem opiekuńczym lasu. To za jej sprawą dzieci pomogły w czarach, dzięki którym krasnal Gutek został uratowany.
Opowieść, zręcznie i ekspresyjnie odegrana przez aktorów, niosła małym widzom przypomnienie o radości jaką dają magiczne słowa - proszę, dziękuję i przepraszam.
Dzieci zaprzyjaźniły się z krasnalami i ochoczo zabrały się do wspólnego czarowania z bohaterami przedstawienia.
Zaangażowanie małych widzów zostało nagrodzone. Krasnal Miłek, jak na miłego krasnoludka przystało, uznał zasługi dzieci i postanowił zaprosić Mikołaja z upominkami.
Spotkanie zakończyło się wspólnym żegnaniem krasnoludków i Mikołaja i przypomnieniem temu drugiemu, że idą Święta i dzieci niecierpliwie oczekują jego kolejnej wizyty.
Poniżej kilka zdjęć ze spotkania.
"Z KSIĄŻKĄ NA WALIZKACH" IV Pomorskie Spotkania Pisarzy z Młodymi Czytelnikami


Młodzi miłośnicy literatury już kolejny raz mieli okazję uczestniczyć w spotkaniach z pisarzami w ramach akcji „Z książką na walizkach”. To projekt, który młodym ludziom daje szansę bezpośredniego spotkania z pisarzami, wydawcami i ilustratorami książek. W tym roku Bibliotekę dla Dzieci i Młodzieży 15 i 16 września odwiedziły dwie pisarki, obie z Krakowa, Barbara Gawryluk i Beata Ostrowicka.
W czwartek 15 września młodsi czytelnicy i uczniowie malborskich szkół podstawowych poznali piękne i wzruszające opowieści Barbary Gawryluk, których bohaterami najczęściej są zwierzęta i oczywiście dzieci. W trakcie spotkania dzieci poznały losy bohatera psiej trylogii – Kaktusa, który został porzucony w lesie przez właściciela i trafia do schroniska, a z niego za sprawą Weoniki, Wojtka i ich rodziców do kochającej rodziny. Kaktus to odważny i mądry pies, ale bywa też niesforny i skory do szalonych zabaw, rozbrykany i łobuzerski. Ale takiego przyjaciela jak on chciałoby mieć każde dziecko.
Pies o imieniu Dżok jest także bohaterem kolejnej książki Barbary Gawryluk „Dżok.Legenda o psiej wierności”. To smutna i bardzo wzruszająca historia mówiąca o psiej wierności, a wydarzyła się naprawdę w Krakowie dwadzieścia lat temu. Prawdziwa historia Dżoka była tak niezwykła, iż pies doczekał się pomnika. Pomnik Dżoka, autorstwa profesora Bronisława Chromego, stoi w sąsiedztwie wawelskiego smoka i przy nim spotykają się codziennie psy i ich właściciele.Wycieczki zatrzymują się przy tablicy, żeby poznać historię niezwyklego psa.
Ośmioletnia Zuzanka to bohaterka kolejnej książki autorki „Zuzanka z pistacjowego domu”o której mówiła pisarka. To właśnie ta książka otrzymała literacką nagrodę im. Kornela Makuszyńskiego.
Barbara Gawryluk od wielu lat pracuje jako tłumaczka i dziennikarka radiowa.W Radiu Kraków przygotowuje i czyta codzienne wiadomości. Jest też autorką cyklicznej audycji pt. „Książka na szóstkę”, poświęconej literaturze dla dzieci i młodzieży. Książki dla dzieci zaczęła pisać w 2004 roku i cieszą się one dużą popularnością, o czym świadczą kolejne wznowienia.
Natomiast w piątek, 16 września, do biblioteki przybyła młodzież gimnazjalna aby spotkać się osobiście z Beatą Ostrowicką i bahaterami jej książek. Dzięki temu poznali historię Marcysi, samotnej dziewczyny, która stara się realizować swoje plany i marzenia. Marcysia to główna bohaterka „Złej dziewczyny”. Nastoletnia Ola, której umiera matka to główna postać powieści „Świat do góry nogami”.Pisarka mówiąc o bahaterach swoich książek opowiadała też o tajnikach warsztatu pisarskiego. Młodzież dowiedziała się jak konstruuje się fabułę, prowadzi akcję i na co trzeba zwrócić uwagę przy kreowaniu bohaterów i ich świata.Gorąco zachęcała młodzież do podejmowania prób pisarskich, nawet wtedy, gdyby miały to być teksty pisane tylko „do szuflady”.
”Eliksir przygód”, „Tajemnice szkatułki” to powieści przygodowo-historyczne, które przenoszą czytelników w wiek XVII. Autorka, mówiąc o tych powieściach, zadawała młodzieży siedemnastowieczne, dosyć trudne i skomplikowane językowo zagadki.Jednak gimnazjaliści poradzili sobie z odpowiedziami.
Beata Ostrowicka ma też w swoim dorobku pisarskim wiele książeczek dla młodszych dzieci („Bobek”, „Lulaki”,” Mój kochany kotopies” ,”Anatol i przyjaciele”). Mówić o książkach dla najmłodszych, zwróciła szczególną uwagę na znaczenie ilustracji i ważną rolę ilustratora w procesie powstawania książki dziecięcej.
Uczestnicy obu spotkań mogli zakupić po atrakcyjnych cenach książki autorek i otrzymać autograf. Ciepła i przyjazna atmosfera spotkań oraz ciekawa fabuła powieści i opowiadań na pewno zachęci młodych do sięgnięcia po książkę.
Poniżej kilka zdjęć ze spotkań, więcej w Naszej galerii.


"POROZMAWIAJMY O MIŁOSZU"


Spotkanie z KAZIMIERZEM SZYMECZKO

Nasza Biblioteka w dniu 24 maja, gościła pisarza, polonistę, pasjonata historii Kazimierza Szymeczkę, który przyjechał do Malborka z programem poświęconym Czesławowi Miłoszowi. Spotkanie noszące tytuł „Porozmawiajmy o Miłoszu”
wpisywało się w uroczystości związane z obchodami trwającego Roku Miłosza.
Kazimerz Szymeczko zabrał uczestników spotkania w niecodzienną podróż po życiu i twórczości Miłosza; powędrował wspólnie z nimi w dni dzieciństwa Noblisty, przeprowadził przez radość debiutu literackiego, ścieżkę rozwoju kariery, trudny czas emigracji, aż po powrót do kraju.
Zgromadzona publiczność, której większość stanowili uczniowie malborskich szkół z ust autora spotkania dowiedzieli się o trudnych decyzjach jakie towarzyszyły życiu Noblisty, literackich zmaganiach, podróżach sentymentalnych do kraju dni dzieciństwa, ustawicznej pracy twórczej i znaczeniu dorobku Czesława Miłosza w historii polskiej literatury.
Kazimierz Szymeczko jako autor książek przybliżył słuchaczom tajniki warsztatu współczesnego pisarza i drogę książki od pomysłu do księgarni.
Na zakończenie spotkania Kazimierz Szymeczko zachęcał słuchaczy, aby sięgnęli po Miłosza w Roku Miłosza i nie tylko, a także zapraszał wszystkich do odwiedzin w bibliotece.

Poniżej kilka zdjęć ze spotkania, więcej w Naszej Galerii.Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci - "Spotkanie z Hansem Ch. Andersenem"


W roku 1967 IBBY(Międzynarodowa Izba do spraw książek dla Młodych Ludzi) podała pomysł, aby każdego roku w dniu 2 kwietnia, który jest dniem rocznicy urodzin Hansa Christiana Andersena, obchodzić Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. Co roku organizatorem obchodów jest inne państwo. Polska była organizatorem obchodów w roku 1979.
W roku 2007 w Czechach powstała inicjatywa bazująca na Międzynarodowym Dniu Książki dla Dzieci - „Noc z Andersenem”, która zakłada ,że dzieci spędzają noc w bibliotekach czytając i słuchając bajek.
Idąc za tymi pomysłami biblioteki organizują obchody Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci, aby najmłodsi czytelnicy mieli okazję na twórcze spotkania z baśniami.
Nasza Biblioteka również kultywuje tradycję obchodów Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci zatem w tym roku zaprosiła najmłodszych czytelników - przedszkolaków i dzieci z młodszych klas szkoły podstawowej w swoje podwoje na spotkanie z Hansem Christianem Andersenem.
W rolę sędziwego jubilata prowadzącego imprezę wcieliła się Anna Markowicz. Andersen opowiadał o swoim życiu, o tym jak marzył by zostać aktorem, jak próbował swoich sił w balecie, a nawet próbował zademonstrować dlaczego nie udało mu się zostać śpiewakiem operowym. Na szczęście został pisarzem, wielkim przyjacielem dzieci.
Baśniopisarz powitał z zapałem zaproszonych gości - dzieci z klubu „Pszczółki Maii” z Młodzieżowego Domu Kultury „Ratusz” oraz laureatki powiatowych eliminacji Konkursu Poezji Polskiej Darię Abramowicz i Natalię Kołodziej. Daria i Natalia zaprezentowały pełne humoru teksty w świetnej recytacji, zaś dzieci z „Pszczółki Maii” pod przewodnictwem pani Asi Kloc i wspomagane aktorami – ochotnikami z widowni przedstawiły bajkę interaktywną, której głównym bohaterem było gęsie jajo. Całość upiększały baśniowe postacie wiosny wykonane przez panią Annę Borowińską.
Na zakończenie pan Andersen zamienił się w wilka i zjadł 6 koźlątek w dramatyzowanej opowieści na motywach niemieckiej bajki „O wilku i siedmiu koźlątkach”, wszystko skończyło się szczęśliwie, koźlątka zostały uwolnione, a dzieci zaproszono na kolejne spotkania z baśniami.
Kolejne obchody Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci już za niecały rok.
Poniżej kilka zdjęć ze spotkania, więcej w Naszej galerii.


OFERTA AKADEMICKA!!!


DRODZY STUDENCI
NASZA BIBLIOTEKA NA BIEŻĄCO UZUPEŁNIA LITERATURĘ NAUKOWĄ Z WIELU DZIEDZIN.

Chcesz znaleźć książkę - sprawdź w naszym katalogu!


"Z książką na walizkach"-Spotkania z pisarzami 2010


W minionym tygodniu młodzi czytelnicy mieli możliwość bezpośredniego spotkania z twórcami literatury dla dzieci i młodzieży. W dnia 9 i 10 września 2010 roku w Czytelni Popularnonaukowej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Malborku uczniowie z malborskich szkół spotkali się z panią Agnieszką Frączek i z panem Marcinem Brykczyńskim w ramach trzecich już Pomorskich Spotkań pisarzy z młodymi czytelnikami – „Z książką na walizkach”. Twórcy projektu założyli iż trzon spotkań ma stanowić seria spotkań czytelników z pisarzami w różnych punktach naszego województwa, podczas których młodzież może posłuchać autorskiego odczytu ulubionych książek, dowiedzieć się „co w głowie pisarza piszczy” oraz oczywiście zasypać go pytaniami.
Młodzi malborczycy podczas spotkania z panią Agnieszką Frączek dowiedzieli się, iż oprócz pisania ciekawych książek dla nich jest „bardzo poważną” specjalistką od słowników i to w języku niemieckim, co ma wpływ na tworzone przez nią teksty dla dzieci, o czym przekonali się bezpośrednio, urządzając wspólne „polowanie” na błędy językowe. .Mieli okazję dowiedzieć się co „plecie” pisarka słuchając wierszy z pierwszej książki pani Agnieszki pt. „Co ja plotę?”, poznać krowę jeżdżącą na nartach i mnóstwo innych kolorowych , wesołych postaci, o których potrafi opowiadać pisarka i to wierszem!
W piątek młodzi czytelnicy spotkali się z panem Marcinem Brykczyńskim i ponownie w rytmie wierszy udali się na „wycieczkę” tym razem nawet do krainy trudnej „ortografii”, którą to wierszom pana Marcina udało się sprytnie ujarzmić.
Spotkanie pełne było zabaw ze słowem m.in. z „Alfabestią”, „kicających” wierszy i różnych innych sposobów na trudności językowe. Dzieci dowiedziały się jak niezwykłą i pożyteczną rolę pełnił wiersz w dawnych wiekach i jak bardzo ważne są w nim rytm i melodia.
Oba spotkania obfitowały oczywiście w pytania dotyczące samego bycia pisarzem , warsztatu, sposobów na pomysły i innych osobistych spraw, o których chętnie pisarze dzieciom opowiedzieli.
Spotkania upłynęły w bardzo miłej i wesołej atmosferze i z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkania, z kolejnymi twórcami.


"Z książką na walizkach"-Spotkania z pisarzami 2010


W minionym tygodniu młodzi czytelnicy mieli możliwość bezpośredniego spotkania z twórcami literatury dla dzieci i młodzieży. W dnia 9 i 10 września 2010 roku w Czytelni Popularnonaukowej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Malborku uczniowie z malborskich szkół spotkali się z panią Agnieszką Frączek i z panem Marcinem Brykczyńskim w ramach trzecich już Pomorskich Spotkań pisarzy z młodymi czytelnikami – „Z książką na walizkach”. Twórcy projektu założyli iż trzon spotkań ma stanowić seria spotkań czytelników z pisarzami w różnych punktach naszego województwa, podczas których młodzież może posłuchać autorskiego odczytu ulubionych książek, dowiedzieć się „co w głowie pisarza piszczy” oraz oczywiście zasypać go pytaniami.
Młodzi malborczycy podczas spotkania z panią Agnieszką Frączek dowiedzieli się, iż oprócz pisania ciekawych książek dla nich jest „bardzo poważną” specjalistką od słowników i to w języku niemieckim, co ma wpływ na tworzone przez nią teksty dla dzieci, o czym przekonali się bezpośrednio, urządzając wspólne „polowanie” na błędy językowe. .Mieli okazję dowiedzieć się co „plecie” pisarka słuchając wierszy z pierwszej książki pani Agnieszki pt. „Co ja plotę?”, poznać krowę jeżdżącą na nartach i mnóstwo innych kolorowych , wesołych postaci, o których potrafi opowiadać pisarka i to wierszem!
W piątek młodzi czytelnicy spotkali się z panem Marcinem Brykczyńskim i ponownie w rytmie wierszy udali się na „wycieczkę” tym razem nawet do krainy trudnej „ortografii”, którą to wierszom pana Marcina udało się sprytnie ujarzmić.
Spotkanie pełne było zabaw ze słowem m.in. z „Alfabestią”, „kicających” wierszy i różnych innych sposobów na trudności językowe. Dzieci dowiedziały się jak niezwykłą i pożyteczną rolę pełnił wiersz w dawnych wiekach i jak bardzo ważne są w nim rytm i melodia.
Oba spotkania obfitowały oczywiście w pytania dotyczące samego bycia pisarzem , warsztatu, sposobów na pomysły i innych osobistych spraw, o których chętnie pisarze dzieciom opowiedzieli.
Spotkania upłynęły w bardzo miłej i wesołej atmosferze i z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkania, z kolejnymi twórcami.


SPOTKANIE Z IZABELLĄ KLEBAŃSKĄ "NUTY CHOPINA"


W dniu 17 maja w Czytelni Popularnonaukowej Miejskiej Biblioteki Publicznej odbyło się spotkanie z autorką Izabellą Klebańską zatytułowane „Nuty Chopina” związane bezpośrednio z trwającym Rokiem Chopinowskim.
Pani Izabella jest autorką książek, scenariuszy radiowych i telewizyjnych dla dzieci i młodzieży, dobranocek, bajek i piosenek. Jest absolwentką Akademii Muzycznej w Łodzi nie dziwi więc muzyczna formuła spotkania i doskonałe przygotowanie.
W trakcie tego niezwykle żywiołowego spotkania dzieci poznały biografię Fryderyka Chopina, a także miały możliwość zapoznania się z fragmentami jego najsłynniejszych utworów muzycznych – zarówno odtwarzanych z płyty, jak i wykonywanych na żywo przez autorkę na skrzypcach. Miały nawet możliwość wykonania „muzycznych oklasków” i zatańczenia z autorką poloneza oraz kujawiaka. N spotkanie przybyły dzieci z malborskich szkół wraz z opiekunami. Dzięki niebanalnej formule spotkania oprócz dobrej zabawy podano również dużą dawkę rzetelnej wiedzy dotyczącej życia i twórczości naszego genialnego kompozytora Fryderyka Chopina.

Fotoreportaż ze spotkania w Naszej Galerii


Spotkanie z Legendą


Drodzy Czytelnicy
Pragniemy zapoczątkować wspólną życiową podróż naszych najmłodszych z książką, wspólne przygody i wędrówki po świecie legend i historii.
Naszym celem jest zainicjowanie przyjaźni naszych najmłodszych z książką i biblioteką.
Przygotowaliśmy program

Cyklicznych spotkań z legendami pięknych, polskich miast.


Poranki Biblioteczne


Zapraszamy najmłodszych czytelników na CZWARTKOWE PORANKI W BIBLIOTECE. Proponujemy dzieciom czas wypełniony zabawą i spotkanie z baśnią przedstawioną w formie głośnego czytania. Zapraszamy serdecznie w czwartki w godzinach 9:00 – 10:30.
Szczegółowe informacje dostępne pod numerami telefonów 55 272 35 45/272 39 21

Wesołe Lekcje Biblioteczne


Zapraszamy najmłodszych czytelników na WESOŁE LEKCJE BIBLIOTECZNE. Proponujemy dzieciom podróż po świecie książki podczas której poprzez zabawę i sztukę poznają „bibliotekę od kuchni” - katalog biblioteczny, zbiory i tajniki pracy bibliotekarza.
Szczegółowe informacje dostępne pod numerami telefonów 55 272 35 45/272 39 21


FERIE W KSIĄŻKOLANDIIBiblioteka dla Dzieci i Młodzieży zaprasza
młodych i najmłodszych czytelników w czasie ferii na zimowe zabawy z książką.


W programie:
KOLOROWA BIBLIOTEKA – „Mamo! Tato! Zostanę czytelnikiem! - pierwsze kroki przedszkolnego czytelnika.

ZIMOWE PORANKI- spotkanie z zimową baśnią, słuchamy Królową Śniegu, Śnieżkę i Czarownicę Teklę.

MŁODZIEŻOWE WPADKI I WYPADKI Z GĄBCZAKAMI – trudne chwile na wesoło z Rudolfem Gąbczakiem.

BIBLIOTECZNA ZGADUJ ZGADULA - zagadki i konkursy literackie dla starszych i młodszych.

ŻYWE LITERY – ruszamy głową i nie tylko w zabawie z literami.

CZERWONY I ZIELONY KAPTUREK – ożywiamy bohaterów bajek.

Serdecznie zapraszamy do Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży( Stare Miasto 21) od wtorku do piątku w godzinach 9.00 – 11.00, bliższe informacje na temat zajęć można uzyskać osobiście lub telefonicznie pod numerem telefonu: 55 272 39 21.Adwentowe Gawędy


W ten szczególny czas oczekiwania zapraszamy najmłodszych czytelników na wspólne gawędzenie o kolędach, pastorałkach i tradycjach związanych z okresem bożonarodzeniowym, a także tworzenie „czytelniczego łańcucha” na biblioteczną choinkę.
Zapraszamy serdecznie do Biblioteki dla Dzieci i Młodzieży, ul Stare Miasto 21 w grudniowe, piątkowe poranki – 9.00 – 11.00.
Szczegółowe informacje dostępne pod numerami telefonów 55 272 35 45/272 39 21


POMORSKIE SPOTKANIA - Z KSIĄŻKĄ NA WALIZKACH


DRODZY CZYTELNICY!
Już po raz drugi nasza Biblioteka wzięła udział w projekcie „Pomorskie spotkania- z książką na walizkach”. W ramach projektu we wrześniu bieżącego roku zorganizowano spotkania z autorami książek dla dzieci i młodzieży na terenie województwa pomorskiego. Nasza Biblioteka miała zaszczyt gościć dwóch autorów popularnych książek dla dzieci: Joannę Olech i Pawła Beręsewicza. Spotkania odbyły się w Czytelni Popularnonaukowej ul. Stare Miasto 21 - dnia 10 września z Pawłem Beręsewiczem i dnia 11 września z Joanną Olech. Na spotkanie licznie przybyła młodzież z malborskich szkół wraz z opiekunami.
Podczas spotkań autorzy niezwykle dowcipnie i ciekawie przedstawili młodym czytelnikom arkana sztuki pisarskiej. Z humorem opowiadali o radościach i niebezpieczeństwach pisania właśnie dla najmłodszego, bardzo wymagającego czytelnika. Zorganizowali dla słuchaczy spotkania zabawy, zgadywanki, a nawet pojedynki, w czasie których można było ocenić własną koncentrację i refleks. Autorzy czytali fragmenty swoich książek, zdradzili kilka tajemnic towarzyszących ich powstawaniu, a także pokazali, że oprócz pisania zajmują się również innymi dziedzinami wiedzy. Paweł Beręsewicz jako anglista bawił się ze słuchaczami językiem angielskim, a Joanna Olech jako grafik biła rekordy czasu w rysowaniu smoków. Młodzi słuchacze mieli okazję wykazać się wyobraźnią i zadanie wykonali rewelacyjnie, sprawili również przemiłą niespodziankę pani Joannie Olech odczytując, stworzone na okoliczność spotkania, własne rymowanki.
Uczestnicy spotkań mogli również zakupić pozycje autorów i otrzymać upragniony autograf.
Oto kilka zdjęć ze spotkań, pozostałe znajdziecie państwo w NASZEJ GALERII.POMORSKIE SPOTKANIA - Z KSIĄŻKĄ NA WALIZKACH


DRODZY CZYTELNICY
Już p oraz drugi nasza Biblioteka bierze udział w projekcie
„POMORSKIE SPOTKANIA – Z KSIĄŻKĄ NA WALIZKACH”

LETNIA AKADEMIA
BIBLIOTECZNA


Filia dla Dzieci i Młodzieży

Miejskiej Biblioteki Publicznej w Malborku

Przygotowała swoim młodym czytelnikom

propozycje zabaw i warsztatów na czas letnich wakacji.


DZIEŃ BIBLIOTEKARZA 2009


Maj to miesiąc Książki i Bibliotek. Z tej okazji zgodnie z tradycją 28 maja 2009 odbyło się spotkanie naszych pracowników z władzami miasta. Na spotkaniu obecni byli burmistrz pan Andrzej Rychłowski, wiceburmistrz panJerzy Skonieczny oraz pan Janusz Biskupski naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu. Burmistrz wręczając kwiaty pani Irenie Pastwie dyrektorowi Biblioteki, podziękował za dotychczasowe osiągnięcia i życzył dalszych sukcesów zawodowych. W miłej atmosferze omówiono aktualne wydarzenia naszego miasta, a także kwestie dotyczące najnowszych projektów rozwoju Biblioteki, zarówno adaptacji dawnej Szkoły Łacińskiej na Mediotekę, jak i budowy Regionalnego Forum Edukacji, Kultury i Rekreacji.


SPOTKANIE Z JOANNĄ FABICKĄ


Kultywując tradycję „Majowych Spotkań z Książką” oraz pragnąć uczcić Dzień Bibliotekarza i Bibliotek (8 V) w ramach obchodów Tygodnia Bibliotek (8 – 15 V), zaprosiłyśmy Państwa na spotkanie z pisarką JOANNĄ FABICKĄ. Odbyło się ono ósmego maja w naszej czytelni.
Spotkanie przebiegło w miłej i wesołej atmosferze. Autorka popularnego cyklu przygód Rudolfa Gąbczaka niezwykle humorystycznie opowiedziała o swoim bohaterze, którego prowadziła przez burzliwy okres dojrzewania, aż do pomyślnego czasu akademickich radości życia. Przybliżyła postaci blisko związane z bohaterem i zdradziła osobistą koncepcję konstruowania bohaterów literackich. Pisarka przeczytała najzabawniejsze fragmenty swoich książek dzięki czemu słuchacze, którzy jeszcze nie poznali Rudolfa w czytaniu, mieli sposobność zaznajomienia się z tym niezwykłym w swym życiowym komizmie chłopcem.
Na spotkanie przybyła młodzież malborskich gimnazjów i liceów wraz z opiekunami i sądząc po radosnych minach i szczerym śmiechu, a także licznych prośbach o autografy, udało się pisarce powiększyć grono fanów i czytelników.
Zdjęcia ze spotkania mogą Państwo znaleźć w naszej Galerii.


FERIE W KSIĄŻKOLANDII LUTY 2009

Ferie zimowe to czas przyjazny spotkaniu z książką, szczególnie dla najmłodszych czytelników, dlatego też w minione ferie biblioteka zaprosiła najmłodszych na zabawę ze SŁOWEM. Przygotowany i prowadzony przez Annę Markowicz program zawierał zabawy łączące słowo czytane z aktywnym udziałem uczestników. Najmłodsi zwiedzali bibliotekę „śpiewającym pociągiem”, poznali „kolorową krowę”, byli" niedźwiadkami koloru czekoladki", "kaczuszkami, które idą gęsiego", zwierzakami, które mieszkają w ZOO, żabkami, jeżami, bawili się w chowanego z kotem w butach. Obejrzeli także przedstawieni "Śpiąca królewna", w którym bohaterowie zostali zagrani przez pacynki. Podczas zajęć powstały prace plastyczne, które można obejrzeć w bibliotece.

"Z książką na walizkach"

W ramach akcji "Z Książką na walizkach - pierwsze pomorskie spotkania pisarzy z młodymi czytelnikami" w Czytelni Popularnonaukowej na Starym Mieście odbyły się spotkania z dwoma pisarzami: Roksaną Jędrzejewską-Wróbel i Arkadiuszem Niemirskim.
Zakończeniem akcji był piknik czytelniczy zorganizowany w Gdańsku przez Miejską i Wojewódzką Bibliotekę Publiczną, w którym uczestniczyło jedenastu pisarzy.
Zdjęcia z imprez zobaczysz w Naszej Galerii


Dzień Bibliotekarza 2008

Z okazji Dnia Bibliotekarza dnia 29 maja br. odbyło się spotkanie władz miasta z pracownikami Miejskiej Biblioteki Publicznej. Na uroczystość przybyli burmistrzowie Andrzej Rychłowski i Jerzy Skonieczny. Spotkanie było również okazją do bezpośreniej rozmowy o codziennej pracy bibliotecznej i związanych z nią problemami.


Wyprawa do książkolandii"

Odlot do Książkolandii - godz. 9.10
Dnia 12 lutego br. o godzinie 9.10 czasu bibliotecznego pięciolatki z przedszkola "Bratek" przeszły przez odprawę paszportową z własnoręcznie wykonanymi pszportami. Odleciały do Książkolandii by móc lepiej poznać tajemniczy świat bajek.


"Majowe Spotkania z Ksiażką 2008"


W ramach "Majowych Spotkań z Książką" Bibliotekę dla Dzieci i Młodzieży odwiedziły dzieci z malborskich przedszkoli i szkół podstawowych (Przedszkole nr 2, 10, Sz.P. Nr 8, 3) uczestnicząc w zajęciach bibliotecznych i biblioterapeutycznych tj. „Kraina zagadek”, „Wielka wyprawa do Książkolandii”, „Biblioteka i jej zbiory”, „Łapy, pióra i rymów cała fura – poezja L.J. Kerna”.
Dzięki takim spotkaniom dzieci maja okazję poznać bibliotekę , jej księgozbiór, zasady korzystania i regulamin. Bawiąc się książką mogą obcować z ciekawą, zabawną i wesołą, a jednocześnie poznawczą literaturą dziecięcą.


Spotkanie autorskie

14 maja br. w ramach "Majowych spotkań z książką"gościła Ewa Chotomska córka znanej pisarki i poetki Wandy Chotomskiej, reżyserka, scenarzystka.W poranku literackim uczestniczyły dzieci z malborskich szkół podstawowych Trójki i Ósemki. Swoją obecnością spotkanie zaszczycił także Burmistrz Malborka Pan Jerzy Skonieczny.Autorka przywitała dzieci w kolorowym stroju z legendarnego programu "Tik- Tak". Uczestnicy spotkania chętnie śpiewali piosenki znane z telewizyjnych programów edukacyjnych tj. "Jedyneczka" i "Budzik".
"Szczotka, pasta" czy "Mydełko lubi zabawę" pomimo, że powstały 25 lat temu nie straciły na aktualności. Autorka również musiała zmagać się z odpowiedziami na dociekliwe pytania dzieci. Na końcu był czas na dedykacje i autografy.


2008

2008 - ROK HERBERTA Rok 2008 został ogłoszony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego rokiem Zbigniewa Herberta. Wypożyczalnia dla Dorosłych pl.Słowiański 5 zaprasza do obejrzenia wystawy tematycznej poświęconej poecie.FERIE 2008 r.

Na ferie zimowe biblioteka przygotowała cykl zajęć dla najmłodszych swoich czytelników. W spotkaniach wzięło udział blisko stu maluchów z malborskich przedszkoli : "Bratka", "Integracyjnej 13", "Ósemki", "Piątki" i "Krasnala". Były to warsztaty biblioterapeutyczne z wykorzystaniem pedagogiki zabawy oraz bajek psychoedukacyjnych, głównie terapeutycznych. Istotnym celem zajęć biblioterapii jest wspomaganie dziecka w procesie rozwoju, łagodzenie stresu, lęku i agresji a także kształtowanie postaw samoakceptacji i tolerancji.
Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły we wspólnej zabawie, podczas której stosowałam różne środki wyrazu tj. taniec, gest czy pantomima.
Słuchając bajek terapeutycznych "O Szczurku Złośniku" i "Lustro" przedszkolaki identyfikowały się z głównym bohaterem i jego problemami. Była to wspólna zabawa maluchów, podczas której nikt nie rywalizował; dzieci były spontaniczne i twórcze.
Poprzez takie zajęcia chciałam pokazać inną stronę biblioteki, gdzie dzieci nie tylko przychodzą wypożyczać książki. Może dzięki nim biblioteka stanie się dla maluchów magicznym miejscem, w którym mozna porozmawiać o różnych problemach, posłuchać bajek itp.
Ferie w bibliotece to także pomysł spędzania czasu, wolnego od zajęć przedszkolnych czy szkolnych, który dzieci zazwyczaj poświęcają na bierne wpatrywanie się w ekran telewizora i komputera.
Anna Kussowska-Sekuła (biblioterapeuta)


GRUDZIEŃ 2007 r.

Dnia 07.12.2007 r. w Czytelni Popularnonaukowej - Stare Miasto odbyło się spotkanie z Izabellą Klebańską - autorką bajek ("Jak dżdżownica Akolada o muzyce opowiada", "Muzyczna zgraja"), piosenek, dobranocek, scenariuszy radiowych i telewizyjnych dla dzieci i młodzieży("Piosenkarnia", "Miganki", "5-10-15", "Domowe Przedszkole").
W spotkaniu uczestniczyły dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 5 i nr 9 z Malborka.


WRZESIEŃ 2007 r.

W dniu 26.09. br. w Czytelni Popularnonaukowej odbyło się spotkanie z Grzegorzem Kasdepke autorem bajek, baśni i opowiadań dla dzieci; twórcą scenariuszy seriali telewizyjnych; dziennikarzem pism dziecięcych i laureatem nagród: im. Kornela Makuszyńskiego i Edukacji XXI.
W spotkaniu uczestniczyli uczniowie szkół podstawowych z Malborka i Nowej Wsi.


MAJ 2007 r.

„MAJOWE SPOTKANIA Z KSIĄŻKĄ”
Na zaproszenie MBP w Malborku o swojej przygodzie ze smokami opowiadała Agnieszka Korol- autorka książki „Bajki o smokach podróżnych”
Pisarka zaprezentowała się w bajkowym stroju królewny i opowiadała dzieciom jak pokochała smoki, dlaczego poświęciła im całą książkę.


MARZEC 2007 r.

Zimowe wieczory z dobrą książką”-
wykład dla słuchaczy Uniwersytetu III wieku prowadzony przez Annę Kussowską -Sekułę (pracownik MBP).
Studenci U3W uczestniczyli w wykładzie na temat biblioterapii i jej zadań, Poznali metodę na walkę z nudą, smutkiem i cierpieniem. Obejrzeli także prezentację multimedialną książek o funkcjach terapeutycznych, relaksacyjnych i odstresowujących.


LUTY 2007 r.

FERIE ZIMOWE
1) Zajęcia biblioterapeutyczne dla dzieci z malborskich przedszkoli prowadziła Anna Kussowska-Sekuła (pracownik MBP). Były to innowacyjne spotkania z zakresu biblioterapii i dramatoterapii.
Dla czterolatków i pięciolatków przedstawiono zmienioną wersję „Czerwonego kapturka” - tym razem był to „Zielony Kapturek”. Odegrano „żywy” teatr - dzieci wcieliły się w bajkowe postaci podczas czytanego opowiadania „Królu”

LISTOPAD 2006 r.

21 listopada mieszkańcy Malborka stanęli oko w oko z powieściopisarką Krystyną Nepomucką - autorką 21 książek w tym dwóch niezwykłych cykli ”Niedoskonałości”-„Małżeństwo niedoskonałe”, „Rozwód niedoskonały”, „Miłość niedoskonała” oraz „Ukłon w stronę cienia”. Na prozie 86-letniej pisarce wychowało się kilka pokoleń, także ludzi młodych, dla których napisała serię książek z Tamaryszkiem w tytule.


    

 
 

Serwis Internetowy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Malborku - 2007